Twintig overnachtingen boven de Poolcirkel mtm WF-Nieuws pagina 11 U herkent wellicht op de foto onze beveili gingsbeambte Herman de Jongh. Of u nu te voet of per auto naar uw werk gaat, hij kan de eerste man zijn die u bij de poort begroet. Ooit aan gedacht wat deze WF'er voor hobby heeft. In zijn vrije tijd is hij een vogelaar in hart en nieren. Het verklarend Nederlands woordenboek 'De Grote Van Dale' geeft hiervoor de omschrijving' 'liefhebber van vogels'. En dat is nu precies wat hij is. Hij kent en herkent zijn vogels, mannetjes en vrouwtjes, broedplaatsen, nestbouw, vogeltrek enz. enz. Begonnen in de polders rond zijn woonplaats Vlaardingen bespiedde hij alras de vogelsoorten in de regio, daarbij geholpen door de bromfiets om de afstanden te overbruggen. Nog weer later komen dan de vogelsoorten in Duitsland en Oostenrijk aan de beurt en langzamerhand groeit de hobby uit tot een passie die voorlopig begrensd wordt door te denken over het maken van een expeditie naar de Poolcirkel. Een goede voorbereiding is het halve werk moet Herman gedacht hebben bij het realiseren van zijn droomwens, en hij begon ruim anderhalfjaar geleden hier en daar zijn plannen te ventileren. Dat leverde uiteindelijk twee betrouwbare maats op die behalve dat zij enthousiast waren bovendien konden autorijden, koken, skiën, rotsbeklimmen, wild watervaren en fotograferen. Ter voor bereiding van de expeditie is uitvoerig geoefend in het Zwarte Woud en in de Ardennen. Een moeilijke keuze bleef de terreinwagen. Na veel wikken en technisch wegen viel de keus voor dit uiterst ruige transportwerk op de Lada Niva. Om een heel lang verhaal wat korter te maken, de expeditie is uitgevoerd en prima geslaagd. Ruim 9.000 km is afgelegd gedurende 5Vi week volgens het van te voren klaargemaakte reisplan. Geen panne gehad behalve dan aan de aanhanger, die door hemzelf met de as over een te hoog stuk rots werd getrokken. Ongelooflijk veel gezien van de vogel wereld wat uiteindelijk het hoofddoel was. Met name werden 154 verschillende soorten vogels gezien en ingeboekt. Een aantal hiervan is gefotografeerd. Het N verhouding was vóór de Opec- beslissing, Vfe liter whiskey - 35 liter benzine. Over enkele jaren moeten door Herman de Jongh en zijn team de plannen uitgevoerd kunnen worden om in de Spaanse Sierra Nevada het woestijn gebied met de daarbij behorende flora en fauna te bekijken. Dan blijft het toch vakantieweken opsparen voor Herman in de komende jaren. bezoeken van de Noordkaap en het Schiereiland Varangerhalvöya waren hoogtepunten. Dit schiereiland is geografisch zeer hoog gelegen, zelfs met uitzicht op Rusland. De ploegmaten vonden dit element toch wel erg apart. De materiële verzorging liet niets te wensen over. Ingeblikt- en droogvoedsel werd al naar gelang het programma dit toeliet, omgezet in voedzame en soms smakelijke maaltijden bijv. ontbijt met pap, smeuïg gemaakt door eerst sneeuw te smelten, danenz. Ter afwisseling werd ook wel een restaurant bezocht en soms gevonden voor wat bijvoeding. Zoals in het stadje Alta waar naast rendiervlees met patates frites 'met' op het bord, ook een pentekening in de eetzaal hing met het stadsgezicht van Stadskanaal anno 1900!!! Op de 2.400 dia's en foto's die door Herman de Jongh zijn geschoten treft u ook een achttiental uitheemse zoogdieren aan waaronder die met sneeuwhazen en rendierkudden. En natuurlijk honderden afdrukken van de ongerepte ruige natuur met bergbeken, fjorden, sneeuw en gletsjers. Tijdens zijn verhaal zijn mij twee zaken bijgebleven die ik toekomstige reizigers naar de Poolcirkel moet vertellen. De eerste is dat u uitstekend kunt overnachten boven de Poolcirkel in een geprepareerde koepeltent. Het tweede goede advies is, dat de ingeslagen whiskey in de taxfree shop op de ferry Kiel-Oslo gemakkelijk geruild kan worden tegen benzine. De

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 11