pagina 4 WF-Nieuws moet opgevolgd worden. De bedoeling is om het schip naar onze werf te dirigeren. Dat betekent dat de prijs en tijd goed moeten zijn. Nu moet u niet denken dat een reder maar één werf laat inschrijven. Nee, hij laat concurrerend inschrijven. Hij kan dat gemakkelijk doen, omdat de meeste schepen over de hele wereld gerepareerd kunnen worden. Bij wat grotere verbouwingen of onderhoudsbeurten worden zo'n 15 werven benaderd, die allemaal het schip graag aan de werf willen hebben. Daarbij komt dat er te veel reparatie- werven op de wereld zijn, dat de vracht tarieven laag zijn en de reders dus weinig verdienen, dat een schip maar eens in de paar jaar in dok moet (vroeger elk jaar) en dat veel nieuwbouwwerven zich op de reparatie- markt storten. Allemaal vervelende zaken die er de oorzaak van zijn, dat het alleen met de grootste inspanning mogelijk is om aan werk te komen. Tot slot nog wat getallen. Tussen 1 januari van dit jaar en half november zijn er ca. 500 aanbiedingen gemaakt. Het resultaat was dat er 60 schepen zijn geboekt. De pogingen om de werf van werk te voorzien worden daarom wel vergeleken met het schieten op een zwerm vogels, met een geweer waar maar 1 kogel tegelijk uit komt, die dan hopelijk iets raakt. Maar geschoten wordt er! J. Kemink bemand door mensen, die dit middel van transport benutten om goederen in de ruimste zin des woords en/of passagiers over de zeeën te verplaatsen. Het schip in zijn algemeen heid biedt plaats aan primair de bemanning, die veilig moet kunnen leven, werken, eten en slapen. Hiertoe dient de accommodatie. Het schip moet lading kunnen vervoeren en dit brengt met zich mee de conditie van de laadruimen, ladingtanks, hijs-en andere werktuigen. Het schip vervult haar taak in de transportketen en voor het varen dient de machinekamer en de voortstuwings installatie. Tenslotte moeten de veiligheid en de continuïteit gewaarborgd worden en dient het schip zelf, het casco, de huid, het dek sterk genoeg te zijn om de natuurelementen te weerstaan. Toch komt het ook voor dat de specificatie nogal onduidelijk is. De begroter moet dan tussen de regels doorlezen wat er bedoeld wordt. Bij schades en verbouwingen moet het schip meestal geïnspecteerd worden. Dit impliceert dat de begroters reizen moeten maken naar bekende, maar ook dikwijls naar onbekende havens, waar ook ter wereld. En alleen mensen met een ruime ervaring op het gebied van de scheepsreparatie, die zelf dikwijls jaren gevaren hebben, kunnen dit begrotings- werk goed doen. Een belangrijk element bij de kosten berekening is het aantal uren, dat nodig is om een bepaald karwei uit te voeren. De scheepsreparatie is een arbeids intensief bedrijf en daarom is het uren- gedeelte zo belangrijk. De urenbepaling is ook weer een kwestie van ervaring, alsmede het bestuderen van nacalculaties van uitgevoerde werkzaamheden. Vaak wordt ook een beroep gedaan op de uitvoerende afdelingen in het eigen bedrijf, die met hun neus boven op het werk zitten. Dat een begroter zich goed bewust moet zijn van de mogelijkheden (en onmogelijkheden) van de werf, spreekt voor zich. Naast het bepalen van de uren voor het werfeigen werk, zijn er de kosten voor de werkzaamheden die door onder aannemers gedaan worden. Hierbij valt te denken aan electrisch werk, werk aan laadgerei, timmerwerk, vloeren leggen, isolatie-, schoonmaak- en schilderwerk. De betreffende onderaannemers maken voor hun werk een offerte aan de werf, die gebruikt wordt om de totale reparatiekosten te bepalen. Zijn alle uren en kosten bekend, dan wordt het inschrijvingsbedrag bepaald door het aantal uren te vermenig vuldigen met een uurloon en hierbij de andere kosten op te tellen. Het geheel wordt nu in een brief verwerkt, in de juiste taal, meestal Engels, maar ook wel Duits of Frans. Tevens wordt er antwoord gegeven op allerlei lastige vragen zoals verzekering, garantie, betalingsvoorwaarden, finan ciering, etc. etc. waarna de offerte, meestal per telex, door de afdeling correspondentie wordt verzonden. Maar met alleen maar de offerte de deur uit sturen zijn we er nog niet. De offerte

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 4