Voortgangsreportage van de drie sleepboten Schottel Roerpropellers pagina 6 WF-Nieuws Na pittige onderhandelingen zag onze Machinefabriek kans een opdracht te verkrijgen voor het assembleren, beproeven en geheel gebruiksklaar opleveren van 20 stuks roerpropeller- installaties. De installaties worden vervaardigd voor een serie sleepboten bestemd voor Indonesië, waarvan Wilton-Fijenoord er een drietal in aanbouw heeft. De Machinefabriek heeft zich daarbij verplicht de installaties volgens een zeer strak schema op te leveren, en wel twee per week en gedurende de maand december drie per week. Dankzij het ruim ontwikkelde improvisatie-vermogen de afdeling Reparatie eigen, werd een produktie- straat ingericht in de voormalige afdeling Tuigerei/Toetsbank, direct naast de grote proefstand. De lokatie is zo gekozen dat een minimum aan transport te verrichten is. Als beproevingsstand wordt gebruik gemaakt van een stellage die in het verleden gebruikt werd bij de bouw van geschut. De afdeling Pijpfitterij levert assistentie bij het vervaardigen van de leiding systemen voor smeerolie en hydrauliek. Teneinde aan het juiste aantal omwente lingen te kunnen voldoen, wordt gebruik gemaakt van door de Machinefabriek geproduceerde snarenschijven, gemonteerd op resp. een elektromotor en een aandrijfunit van de roerpropeller. De elektrische aandrijving wordt verzorgd door een van de afdeling Nieuwbouw geleende elektromotor met De foto spreekt boekdelen. Het te bouwen produkt gaat nu werkelijk op een sleepboot lijken met de totale opbouw op de romp. Deze opbouw is samengesteld in lasloods Oost en op transport naar lasloods West gereden. Een voortreffelijk uitgevoerd hijskarwei zorgde ervoor dat het uit twee delen gebouwde schip samengevoegd werd tot een vloeiend en sterk geheel. Sterk in die zin, dat liggend op haar blokken de robuuste lijnen van het schip haar al kenschetsen als een 'sterke!' Bij de spiegel zijn als extra onderstreping van haar kracht de beide schottelroer- propellers aangebracht. Voor uw informatie: Deze propellers hebben een straalbuis met een diameter van 2.000 mm inwendig. Het gewicht van deze apparatuur, compleet gemonteerd bedraagt 12.600 kg. In een speciaal artikel op deze pagina van dit blad leest u meer over deze schottelroerpropeller. Volgens de planning zal de eerste sleepboot in het voorjaar van 1987 de lasloods uitgerold worden en met behulp van drijvende bokken in haar element worden geplaatst. NB. Een roerpropeller is het middel van voortstuwing door de propeller, lees schroef, en tegelijkertijd het roer om het schip te besturen. Doordat het schroef- water door de straalbuis gestuurd wordt is een optimale bestuurbaarheid van het schip mogelijk.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 6