h WILTON FIJENOORD NIEUWS De afdeling nieuwbouw tart het geluk In dit nummer: I iM K 48ste jaargang no. 1 - maart 1987 3 maandelijks Nieuws Magazine Als leek denk ik: 'Als je nu uit 365 dagen één dag kunt kiezen om iets unieks te gaan doen, iets met veel risico's, waarom kies je dan vrijdag de dertiende'? De afdeling Nieuwbouw heeft deze februari-dag uitverkoren om, tegen alle wetten van het heersende bijgeloof in, niet één, maar drie sleepboten te water te laten. Als u nu verder leest en u merkt hoe die tewaterlating in zijn werk moest gaan, dan verzucht u ongetwijfeld ook 'Hoe durven ze op vrijdag de dertiende?' Op de reeds genoemde vrijdag meldt zich bij de poort de Fa. Mammoet uit Breda met twee zware trucks van elk 500 pk motorvermogen met achter elke truck een transportwagen. Bij de lasloods West worden deze transport wagens aan elkaar gekoppeld, zodat een geweldig plat vlak ontstaat, dat rolt op niet minder dan 192 wielen. En deze transportwagen is noodzakelijk om elk van de drie sleepboten die in de lasloods zijn gebouwd, uit de loods te rijden en te transporteren over ca. 600 meter werfterrein naar de afbouwkade. Daar zullen dan twee drijvende bokken van Smit-Tak de sleepboten met een gewicht van elk 375 ton in het water plaatsen. En dat op die vrijdag de dertiende, zonder eerst te kunnen oefenen. De middaguren worden besteed aan het precies onder de voorste sleepboot manoeuvreren van de gekoppelde transportwagen tussen de twee overgebleven stoppings aan stuur-en bakboord. Een karwei dat op de centimeter nauwkeurig wordt uit gevoerd. Hierna wordt met het hydrau lische systeem de laadvloer opgepompt tot onder de scheepsbodem. Dan wordt voorzichtig doorgepompt en de bodem ligt vast op de laadvloer en wordt daar met keggen gezekerd. Om 16.45 uur, als op de werf de fluit blaast, verzamelen zich tientallen belangstellenden bij de lasloods. Zij zijn getuige van een magnifiek schouwspel. De haldeuropening, door het Bouw bedrijf vergroot tot een hoogte van 16 meter, bijna 5 verdiepingen van een flatgebouw, vult zich langzaam met de contouren van de traag voortgetrokken eerste sleepboot. Dit schouwspel wordt opgeluisterd door het geluid van de zwoegende 500 pk motor, die het transportgewicht van de sleepboot plus de 24 meter lange transportwagens, samen 450 ton, behoedzaam naar buiten doet rollen. Een geweldig gezicht. Deze operatie loopt zo goed van stapel, dat de bedrijfsleiding, t.w. de heren Damme, Kegel en Van Wijk, met Smit-Tak besluit om het transport direct door te trekken tot aan de kade. Een goede zaak, want 15 minuten later staat het transport op die afbouwkade, vlak onder de gretige stroppen van de twee bokken. Nu blijkt echter, dat het een heel moeilijk karwei wordt om de 4 stroppen zodanig om de sleepboot te bevestigen, dat de bokken, zonder schade toe te brengen aan de 375 ton tot sleepboot gevormd staal, deze van de transportwagens kunnen hijsen. pag. Doop van bouwnummer 818 'Sea Tiger' 3 Gezien op de werf 4 Jubileumviering 6/7 Afscheid gepensioneerde werknemers 8 Onderzeeboot-simulator 8 De gaande voorzitter O.R. 9 De komende voorzitter O.R. 9 Negen-en-twintig jaar O.R.-lid 9 Nieuwe bewegwijzering voor Rotterdamse haven 10 Botsproeven op de werf 11 Laatste nieuws 11 Open dag bedrijfsschool 11

Wilton Fijenoord Nieuws | 1987 | | pagina 1