De gaande voorzitter O.R. De komende voorzitter O.R. Negen-en-twintig jaar O.R.-lid WF-Nieuws pagina 9 Na bijna 37 dienstjaren bij de onderneming te hebben volgemaakt, zwaait de heer A. J. Etman eind mei af als werknemer. De bekendheid die de heer Etman heeft opgebouwd, dankt hij niet alleen aan zijn bij Wilton-Fijenoord uitgeoefende beroepen, t.w. traceur in de Machinefabriek en werkvoor bereider-calculator in de afd. Nieuw bouw, maar ook aan zijn O.R.-verleden en het voorzitterschap van die O.R. sinds oktober 1979. Hij schreef toen meteen geschiedenis, want hij werd de eerste gekozen voorzitter van de O.R., een (voor)recht dat voordien voorbehouden was aan een directeur van de onderneming. Met een, zoals hij zelf lachend opmerkt, wat overdreven rechtvaardigheids gevoel, maar wel duidelijk willen opkomen voor de 'underdog' en boven dien kritisch staan tegenover de bedrijfsomstandigheden, deed hem besluiten daar structureel iets aan te doen. Hij stelde zich al in 1964 kandidaat voor de O.R. namens de groep 'Administratief, Toezichthoudend en Technische Beambten Machinefabriek', maar kwam toen stemmen tekort voor een verkiezing (148-120). Maar in 1967 bij de volgende O.R.-verkiezingen behaalde de heer In september 1960 startte Henk Zagwijn zijn carrière op de WF Bedrijfsschool in het Voorbereidende Leerjaar. Aan het einde van 3 leerjaren behaalde hij het Bemetel-diploma Bankwerken en werd geplaatst in de Brandstofafdeling van de Machinefabriek. Een afdeling waar hij tussen de brandstofpompen en ■leidingen en hulpmotoren nog steeds met veel plezier werkt. Toen de kleine kinderen minder klein groeiden kon de heer Zagwijn zich ook aan andere taken gaan wijden. Hij koos als vrijetijds besteding de Ondernemings Raad, met als gevolg dat dat werk nu al zijn vrije tijd opsoupeert. In 1982 is hij in de O.R. gekomen en nu benoemd door die O.R. als de nieuwe voorzitter. Zijn hoop is gevestigd op continuering van het overleg zoals dat nu bestaat. 'Maar', voegt hij daaraan toe, 'niet alleen overleg met de directie, maar overleg met alle geledingen in het bedrijf. Nog bestaat er in het bedrijf een bepaalde weerstand tegen de O.R. Ik wil er met de Raad naar streven dat het woord 'onderneming' in Ondernemings Raad, sterker benadrukt gaat worden. En dan uiteraard de onderneming Wilton-Fijenoord. Ik streef ernaar om de communicatie met de andere echelons te verbeteren en op die niveaus de alledaagse zaken bespreekbaar te stellen en daarover afspraken te maken. Het overleg met de Directie kan dan in mijn visie beperkt worden tot de grote hoofdstukken, zoals arbeids voorwaarden, werkomstandigheden op peil houden, invulling geven aan de arbo-wetgeving. Mijn innige wens is dat de huidige personeelsbezetting op deze norm blijft, maar qua werkbezetting niet alleen door het produceren van oorlogstuig.' Wij wensen hem bij zijn O.R.-werk veel succes toe! Etman het lidmaatschap wel. Dit betekent dat hij dus 20 jaar O.R.-werk verricht. Het is dus niet verwonderlijk als de heer Etman bij zijn bespiegelingen constateert dat hem nog de koude rillingen over zijn lijf lopen als hij terugdenkt aan het R.S.V.-debacle, de surséance, de ontslagen en de verder gaande onttakeling van de bedrijfstak. Toch is hij vervuld met een gevoel van dankbaarheid dat hij met zijn betrokken heid tot de medemens een rol bij dit alles heeft mogen spelen en daardoor een beter inzicht heeft gekregen in de complexe scheepsbouwmaterie. Hij is optimistisch over zijn verwachtingen voor de toekomst. Als voorzitter O.R. ervaart hij dagelijks dat het overleg goed is met de directie en de leidinggevenden in de afdelingen. Hij heeft dan ook het volste vertrouwen in de Raad en zijn nieuwe voorzitter de heer Zagwijn. De hem nog resterende maanden als WF'er zal hij onder meer gebruiken om de heer Zagwijn in te werken in de boeiende functie van voorzitter O.R. Sommigen beweren dat Teun Kuijpers de man is in Nederland met de meeste O.R.-jaren, maar zeker weten we dat hij het O.R.-lid is met de meeste O.R.-jaren op onze werf. Als bankwerker gestart in de machine fabriek na een opleiding op de Bedrijfs school, heeft de heer Kuijpers zijn 45 dienstjaren bij W.F. in de Technische Dienst doorgebracht. Na de O.R.-verkiezingen van 1958 werd hij op 3 april, nu bijna 29 jaar geleden, geïnstalleerd als jongste lid. Hij had de duidelijke bedoeling om een bijdrage te leveren tot het welzijn van de onder neming en dat gezien en belicht vanuit zijn religieuze gezichtshoek. Het mag

Wilton Fijenoord Nieuws | 1987 | | pagina 9