Proefvaart Sea-Dragon WF-Nieuws pagina 9 Nu de eerste onderzeeboot 'Sea Dragon' over de veertig vaardagen erop heeft zitten, kunnen wij u met gepaste trots informeren, dat de proeftocht uitstekend verloopt. Het platform en de voortstuwingsinstallaties presteren naar behoren. Voor wat het platform betreft is gebleken, dat het vaar- en stuurgedrag van de boot uitstekend is, aldus de mening van ervaren 'submariners'. Een wereldrecord hebben wij gebroken met het uitvoeren van de trim- en diepduik; vooral voor de laatste exercitie: naar beneden en dan geen noemens waardige lekkage en/of spuiters! Voor waar een groot compliment voor onze afdeling Montage. Immers, dicht kan maar dicht zijn. Bovendien een bewijs, dat met vereende krachten W.F. in deze toch wel speciale tak van scheepsbouw, nog steeds haantje de voorste is. Al kunnen wij echter nog zo veel, de natuurwetten veranderen dat zal wel nooit lukken, want Archimedes wist het al eeuwen geleden, je moet zwaar genoeg zijn om af te zinken. Eureka, dan maar wat ballast erbij. Ik blijf erbij, dat het de beste manier is om proefondervindelijk de hoeveelheid vaste ballast te bepalen, maar het is wel tijdrovend en kost dus geld. In het eerste gedeelte van de proeftocht zijn alle plat formsystemen getest. O.a. machine kamersystemen, pijpleidingsysteem, kompas, stuurinrichting, masten, peris copen, ankerinrichting en uiteraard de elektrische installatie. Wij zijn nu in de tweede fase beland, het beproeven van radar, sonar, torpedobuizen en andere wapensystemen, met als verzamelnaam het 'Sewaco systeem'. Gemakshalve zal ik één hoofdbestanddeel uit dit geïntegreerde computersysteem lichten, namelijk het sonarsysteem. Dit systeem is bestemd voor het ontdekken van obstakels, eventuele belagers, en niet in de laatste plaats de locatie van een eventuele vijand. De werking is eenvoudig gezegd als volgt: men zendt signalen uit en vangt de echo's daarvan weer op, verwerkt deze signalen in een computersysteem en maakt ze zichtbaar op de monitoren in de commando-centrale: zo kijkt men dus onderwater d.m.v. luisteren. Zo'n software-pakket wordt naar beste weten ontworpen, aangemaakt en geïnstalleerd. Op de proeftocht worden allerlei luister- proeven verricht en wordt de invloed van het eigen geluid van de boot gemeten. Aan de hand van deze metingen wordt de software up-to-date gemaakt, gedurende een zelfde aantal metingen geverifieerd en is dan uiteindelijk gereed voor acceptatie. Natuurlijk heb je voor dergelijke metingen een doel nodig. Dat is een taak van ons schip 'Poseidon', die zoals u weet deze onderzeeboot begeleidt. De vreemdste capriolen moet Kapitein Peter Baan maken met zijn schip. Van de boot wegvaren, er naar toe varen, zigzaggen, ellipsen en cirkels draaien maar ook stilliggen om te dienen als middelpunt, daarbij geluid produce rend op alle mogelijke frequenties met een hydrophoon. Dat doet deze zeebonk zeer geduldig al wordt hij er soms wel eens tureluurs van. Hij wordt trouw bijgestaan door onze adviseurs, die door hun rijpe ervaring op het gebied van onderzeebootbeproeving een groot aandeel hebben in het welslagen van de proeftocht. Wie denkt dat de kapitein op zijn boot kostgangers houdt, heeft het mis. De bemanning zorgt aan dek onder leiding van bootsman Piet en in de M.K. onder leiding van HWTK Henri, dat het schip in goede conditie is en blijft. Alles blinkt dan ook als een spiegel en staat goed in de verf. Het is verheugend om te zien dat het W.F.-embleem weer zo trots op de zeeën verschijnt. Uiteraard heeft de 'Poseidon' nog andere werkzaamheden. Het dient als begeleidingsschip, torpedowerkschip, neemt zieke bemanningsleden van de 'Sea-Dragon' op, verzorgt transfers tussen de boot en de wal enz., enz. Kortom, zoveel dat wij ons gelukkig kunnen prijzen dat wij indertijd dit schip gekocht hebben. Met één van de transfers heb ik mij ook naar de 'Sea Dragon' begeven om een werkbezoek te brengen aan de Commandant en bemanning. Al heeft het niet zoveel met de proefvaart te maken, toch stel ik het op prijs om enige kant tekeningen te maken. Nadat ik toch wel met enige schroom in de motorvlet van de 'Poseidon' gestapt was, bracht bootsman Piet mij naar de sub. Daar werd ik verwelkomd door een aantal raadgevers, die mij allemaal adviseerden op welke wijze ik een gammel laddertje moest beklimmen, hetgeen op voorhand tot mislukken gedoemd was, zodat ik prompt aan een touw langszij bungelde, gelukkig niet in het water. Maar ik was niet vriendelijk toen ik aan boord kwam en bij thuis komst werd dan ook de constructie van het laddertje gewijzigd; wellicht voor de volgende keer. Ik begaf mij naar de longroom waar de Commandant mij nogmaals verwel komde en mij tevens mededeelde dat hij eerst een trimduik uit zou voeren, en daarna een duik naar volle diepte. Zo gezegd zo gedaan en ja hoor daar zat ik al pratend met de klant na enige tijd op die diepte en was ik submariner geworden. Zonder grootspraak kan ik zeggen dat het een prachtige ervaring was. De dieptemeter telde de meters af, een ieder betrachtte stilte en was op zijn post. Daarna met een helling van 20 graden naar boven. De enige moeilijk heid daarbij was dat ik mijn kopje koffie recht moest houden. Nou, dan ben je er door en vind je het heel gewoon dat je

Wilton Fijenoord Nieuws | 1987 | | pagina 9