'Dit is een kwalitatief uitstekend schip' Taiwanezen laaiend enthousiast over patrouillevaartuig van Wilton-Fijenoord pagina 4 WF-Nieuws De redactie van het WF-Nieuws las op 21 mei jl. in het N.R.C. Handelsblad het hierna volgende artikel van de hand van de auteur Pieter Graf. Dit artikel komt ons zo interessant voor, dat wij u dit hierbij ter lezing aanbieden. A/B MOU HSING, 21 mei - Lachende gezichten bij de Taiwanezen, voor het eerst tijdens de proefvaart. Op de brug worden handen geschud. Cees Stapel, projectleider van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord, roept opgewonden tegen de Taiwanese marconist: 'I want to make a phonecall,' waarop hij in de radiohut verdwijnt om de werf te bellen. We schrijven 18 mei, 10.45 uur. De Mou Hsing, een van de twee patrouillevaartuigen die Wilton-Fijenoord heeft gebouwd voor de Taiwanese douane, heeft zojuist bewezen de door de werf beloofde topsnelheid van 28 knopen per uur ruimschoots te halen. De test-mijl wordt enkele malen herhaald en volgens verschillende methoden geijkt. Kapitein John Belgraver komt tot de slotsom dat de topsnelheid, onder meer gecorrigeerd voor golfhoogte, op zeker 30,3 knopen per uur ligt. Wu Wan-Pao, deputy marine commissioner Republic of China Customs en daarmee de hoogste Taiwanees aan boord, zegt: 'Erg goed. Een prima schip, uitstekend geconstrueerd'. De kapitein, die later het commando over de Mou Shing zal voeren, steekt grijnzend zijn duim omhoog. 'Wonderful, wonderful', roept hij. Kompas stellen De Mou Hsing (bouwnummer 819) vertrok op 16 mei van Wilton-Fijenoord voor haar proefvaart. De tocht begint met het stellen van het magnetische kompas in het Calandkanaal. Een van de twee stuurlieden roept de koersen van het elektronische Sperry- girokompas af naar een specialist van de firma Observator op het brughuisdek. Terwijl het schip langzaam ronddrijft, klinkt het: '110 nu, 100 nu, 90 nu, Al naar gelang de afwijking worden magnetische staafjes vervangen door meer of minder sterke. Een zeppelin die reclame maakt voor een Japans merk films, vliegt over. Om 10.20 uur vallen met donderend geweld de ankers voor de anker- proeven. Ondanks het ruim voorhanden zijn van oorbeschermers, nemen sommige opvarenden die in het vooronder controlewerkzaamheden uitvoeren, niet de moeite die te gebruiken. De bootsman was hen bij het ontmeren al voorgegaan door zonder handschoenen de stalen tros door zijn handen te laten slippen. Grondigheid Na de lunch zijn we buitengaats en wordt ter hoogte van het platform Goeree de snelheid geleidelijk, in stappen opgevoerd om de technici van de Motoren- und Turbinen-Union (MTU) de gelegenheid te geven de twee enorme dieselmotoren af te stellen. Hun devies luidt: grondigheid boven alles. Ondertussen meet een ploeg het geluid in de hutten. In enkele ervan is het niveau te hoog. Eenmaal terug op de werf zal worden bekeken in hoeverre met het aanbrengen van extra isolatie materiaal daaraan wat valt te doen. De snelheid is inmiddels opgevoerd tot het maximum. Door het schip verspreidt zich de typische geur van het inbranden van nieuwe verf en olie. De Taiwanese kapitein neemt het roer. Niet gewend aan de stuurinrichting corrigeert hij enkele maken te kramp achtig. Het resultaat is navenant: in de kombuis sneuvelt het nodige servies. Na het diner hebben bij snelheden van 18 tot 22 knopen de eerste stuurproeven plaats. 'Van midscheeps naar 30 graden stuurboord', roept kapitein Belgraver. 'Van 35 graden stuurboord naar 30 graden bakboord'. Een scherp zig-zag-patroon ontstaat alsof torpedo's moeten worden ontweken. Na nog wat proeven in achteruit varen op het Beerkanaal, waarnaar we zijn terug gekeerd, wordt in de vroege ochtend van 17 mei (0.45 uur) koers gezet naar Noorwegen om in diep water het beproevingsprogramma af te ronden. Op verzoek van de schipper loop ik de eerste wacht mee. Koers 10 graden. 'Wil je ook even?', vraagt stuurman Ronald Ruts. Met een snelheid van 22 knopen voel ik me de kersverse eigenaar van een motorjacht. De golven zijn 2,5 tot 3 meter hoog. Windkracht vijf uit NNO. Het buiswater spuit regelmatig over de brug. Koerscorrecties zijn nauwelijks nodig. Omstreeks tien uur die ochtend hebben wij op acht mijl aan bakboord de olie- en gasvelden Dan, Skjold, Rolf, Gorm en Tyra op het Deense deel van het Continentaal Plat. De zee wordt merkbaar onrustiger en de wind neemt in kracht toe. De uitlopers van een depressie uit de Lofoten die het KNMI al had aangekondigd, doen zich voelen. De golfhoogte neemt toe tot gemiddeld vijf meter met uitschieters van zeven tot acht meter, 's Middags stampt en slingert de Mou Hsing behoorlijk. Opeens werpt een golf haar opzij. De clinometer slaat uit tot over de 30 graden. In de kombuis slaat het koffiezetapparaat tegen de grond. De twee glazen kannen blijven overigens heel. De stuurman vermindert de snelheid tot 14 knopen en de Mou Hsing wordt iets

Wilton Fijenoord Nieuws | 1988 | | pagina 4