WF-Nieuws pagina 5 de Noorse marine ook altijd haar schepen beproeft. Hierop volgen enkele acceleratie-tests alsof het om een auto gaat. Van stilstand naar 15 knopen in 41,71 seconden; na 54,09 seconden zitten we op 20 knopen en 77,72 seconden later op de gespecificeerde topsnelheid van 28 mijl per uur. Wu zet zijn paraaf. De noodstop - van 28 knopen per uur tot stilstand - vergt een kwart mijl (ongeveer 450 meter) en duurt 1 minuut en 20 seconden. Weer worden parafen gezet. Het testprogramma eindigt met het op topsnelheid bepalen van de draaicirkel. Uitstekend schip 'Een uitstekend schip' concludeert Wu-Wan-Pao. 'Natuurlijk hadden we dit schip ook kunnen laten bouwen bij onze China Shipbuilding Corporation maar dan was het kwalitatief allemaal een stuk minder geweest'. Dat wel, maar niet goedkoper? Wu met forse overdrijving, want ten minste twee derden van de kosten bestaan uit materiaalkosten (onder meer motoren en navigatie-apparatuur) en Wilton- Fijenoord heeft de schepen destijds geoffreerd voor een prijs die een fractie boven die van Zuidkoreaanse werven lag: 'Oh, zeker.' De vrijheid daartoe had de Taiwanese overheid echter in beperkte mate. De Nederlandse overheid heeft in 1980 immers afgedwongen dat tegenover de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan door Wilton-Fijenoord, aanzienlijke bestellingen van niet- militaire aard zouden moeten staan; en dat in een verhouding van 55 procent militair (900 miljoen) tegenover 45 procent civiel. Kapitein Belgraver die door de werf voor deze proefvaart is gehuurd, resumeert zijn ervaring: 'Haar stuurgedrag is goed en in zware zee houdt ze heel redelijk haar snelheid. Bij hele zware zeegang - met golven van zes tot zeven meter - liepen we nog tien tot twaalf mijl. Het enige nadeel vind ik dat er geen stuurautomaat op zit, maar dat wilde de klant niet!' Als negatief punt noemt hij evenals Wu Wan-Pao het geluidsniveau. 'De motoren of de tandwielkasten janken en dat is bij bepaalde frequenties vervelend.' De loods is afgezet en de Mou Hsing aanvaardt haar terugreis naar Schiedam. Zware rollers komen schuin en van achteren over stuurboord in, waarbij de Mou Hsing af en toe fors overhellend - de clinometer wijst af en toe weer 30 graden aan - een golfdal induikt. Van slapen komt die nacht bitter weinig. Sea Tiger De negentiende varen we om 20.30 uur de Nieuwe Waterweg op. Exact op hetzelfde moment vaart het zware- ladingsschip Doek Express II naar buiten met als lading de Sea Tiger, de tweede door Wilton-Fijenoord voor Taiwan gebouwde onderzeeboot. Begin juni gaat het zusterschip van de Mou Hsing, de Fu Hsing (bouwnummer 820), op proeftocht. Aan het einde van die maand vertrekken dan de bouwnummers 819 en 820 van WF met de Doek Express naar Taiwan. Naar het zich laat aanzien - de werf zou zo vier onderzeeboten extra voor Taiwan kunnen bouwen, maar krijgt daarvoor geen exportvergunning - is hiermee na ruim anderhalve eeuw een einde gekomen aan de scheepsnieuwbouw bij Wilton-Fijenoord. rustiger. Niettemin ligt omstreeks 16.00 uur vrijwel iedereen in zijn kooi. Op de kok, de twee stuurlieden en twee technici na, voelt de rest van de dertig opvarenden zich in meerdere of mindere mate onwel. Het buiswater spuit nu regelmatig via de kluisgaten het voordek op, terwijl de brug in bakken buiswater ondergaat. De kracht van het water is zo groot dat de twee reddingsboeien op het voordek in zee spoelen, terwijl aan stuurboord zijde een van de gelaste, ijzeren ophangbeugels voor de boei afscheurt. De rust keert weer, nadat we om 24.00 uur onder hoede van een Noorse loods voor anker zijn gegaan in de Bokna Flord bij Stavanger. Het diner wordt om 00.15 uur geserveerd. Snelheidsproeven Diezelfde morgen van de achttiende gaat het anker om 08.30 uur op. Bij zeeconditie vier (seastate 4) en windkracht zes ondergaat de Mou Hsing haar eerste echte snelheidsproeven, terwijl op de achtergrond een Duits flottielje mijnenvegers koers zet naar de Noordzee. De Nederlandse testbemanning klokt een gemiddelde van 28,7 mijl per uur, maar de Taiwanezen aarzelen hun paraaf te zetten. Cees Stapel tot Wu Wan-Pao: 'Are you okay?' Wu zegt geen ja en geen nee, ook niet na Stapels opmerking dat contractueel seastate 2 en Beaufort 3 zijn vastgelegd. Na nog een paar testruns zijn de Taiwanezen overtuigd, met het boven gemelde resultaat. Hun enthousiame stijgt nog meer, nadat verderop in de fjord onder gunstiger omstandigheden de dertig mijl wordt overschreden. De loods laat weten dat op deze plaats

Wilton Fijenoord Nieuws | 1988 | | pagina 5