Mysteries van de zee Verschijnsel of verzinsel? pagina 10 WF-Nieuws In zijn vooruitstrevendheid is de mens al over vele grenzen gegaan. Wat niemand aan het begin van deze eeuw voor mogelijk hield, haalt vandaag alleen nog maar het nieuws als het mislukt. Vluchten naar de maan, hart transplantaties. Voor geheimen is in onze alles verklarende wereld nauwelijks meer plaats. Maar gebeurt er iets raadselachtigs, dan stort iedereen zich er met een ongekende gretigheid op. Zoals in het geval van het mysterie van de Bermuda Driehoek. Vanaf de middeleeuwen zijn in het gedeelte van de Atlantische Oceaan tussen Miami, de Bermuda-eilanden en Puerto Rico talloze schepen en vlieg tuigen verdwenen. Vaak zonder enig spoor achter te laten. In andere gevallen vond men wel het schip terug, maar ontbrak de bemanning. Eén van de bekendste voorbeelden van een onverklaarbare verdwijning vond plaats in de winter van 1945. Kort na het opstijgen van vijf Amerikaanse gevechtsvliegtuigen voor een routine- vlucht boven zee, kreeg de verkeers toren in Fort Lauerdale een vreemde oproep. Het squadron was niet zeker meer van de positie. Het contact werd even plotseling verbroken als het was gelegd. Dat was meteen het laatste dat men ooit van de vliegtuigen heeft vernomen. Zelfs de wrakstukken zijn nooit meer gevonden. Het onheil spellende van het voorval is dat, aan het begin van één van de grootste zoek acties na de Tweede Wereldoorlog, ook een reddingsvliegtuig met dertien mensen aan boord in het niets opging. Buitenaardse wezens De lijst met vermissingen in de Driehoek loopt uiteen van kleine zeiljachten en sportvliegtuigen tot grote vrachtschepen. Er bestaat geen officiële opsomming, omdat er nooit een goed onderbouwd onderzoek heeft plaatsgevonden. Bovendien bestaat er over de precieze afbakening van het gebied geen duidelijkheid. De hierboven aan gehouden drie poten van de hoek zijn de meest gehanteerde. Om hun lijst zo imposant mogelijk te maken hebben auteurs de grenzen wel eens iets verlegd. Het resultaat daarvan was echter dat op het laatst de halve Atlantische Oceaan tot de Driehoek behoorde. De theorieën over de verdwijningen hebben in de loop van de tijd helemaal de wildste vormen aangenomen. Het gebied zou in de gaten worden gehouden door buitenaardse wezens, die af en toe schepen en vliegtuigen zouden meenemen om onze vooruit gang te bestuderen. Ook wordt er vaak gesproken over een zwart gat, dat de vermisten naar binnen trekt. Anderen houden het op dodelijke stralen van het verzonken continent Atlantis, een toegangspoort tot een andere dimensie of verplaatsingen in de tijd. Die theorieën worden echter ontkracht door het feit dat vooral in de tweede helft van deze eeuw het aandeel van de grotere schepen bij de vermissingen sterk is afgenomen. Het is niet waarschijnlijk dat stralen of andere bovennatuurlijke krachten plotseling selectief te werk gaan. En wat Bermuda Miami 1 Puerto Rico ffïtsAr. De Bermuda Driehoek zou een andere beschaving bijvoorbeeld niet kunnen leren van het ontwerp van de Nedlloyd Rotterdam? Veel waarschijnlijker is, dat de oorzaak moet worden gezocht in een combinatie van natuurlijke factoren en menselijke fouten. Wat dat laatste betreft: ook hierbij komt het nauwelijks meer verdwijnen van grote vaartuigen weer aan bod. Met de tegenwoordige communicatie en de nauwkeurige voorspelling van het weer, gebeurt het bijna niet meer dat grote schepen door slecht weer worden overvallen. In veel vaargebieden, bijvoor beeld op de Noordatlantische route, wordt gedaan aan weerroutering. De meeste Nedlloyd-schepen maken daar overigens gebruik van. Bij veel pleziervaartuigen geldt echter dat het ontbreken van goede informatie over het weer en de stromingen, en een gebrek aan ervaring ongelukken in de hand werken. 'Freak waves' Het is aangetoond dat de Bermuda Driehoek bloot staat aan unieke natuurlijke en meteorologische omstandigheden. Net als op een aantal andere plaatsen op de aardbol is er sprake van 'local magnetic anomaly'; afwijkingen tot 5 graden aan weerszijden van het kompas. In de Driehoek bevindt zich verder nog de Sargasso Zee. De zee dankt z'n naam aan de grote velden van wier die op het water drijven. Het is een gedeelte van de Oceaan, dat zich kenmerkt door een hoog zout gehalte en dat omsloten wordt door grote zeestromingen. In het binnenste van de Sargasso zee heersen opmerkelijke wind- en stroomstiltes, die de vroegere zeilschepen samen met het wier in een ijzeren omklemming konden houden. Verschillende verdwijningen vóór de komst van de stoomschepen zijn daaraan toegeschreven. Dat de zee, opgestookt door stromingen en een aanwakkerende storm, kan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1989 | | pagina 10