WF-Nieuws pagina 11 spoken, blijkt uit het voorkomen van zogenaamde 'freak waves' (reuzen golven) bij de zuidoostkust van Afrika. Tussen Richards Bay en Great Fish Point kan de Oceaan de golven opstuwen tot een hoogte van 18 meter. Grote vrachtschepen werden en worden daar regelmatig door verrast. In 1974 analyseerde professor Mallory van de universiteit van Kaapstad het fenomeen in een notabene onder andere door Nedlloyd gesponsorde publicatie. Hij kwam tot de conclusie dat de 'freak waves' ontstaan onder bepaalde klimatologische omstandigheden en altijd op de rand van het continentale plat of de 100 vadem-lijn. Op dat punt loopt de diepte van de zee snel op tot 200 meter of verder. Langs de 100 vadem-lijn stroomt de Agulhas Current, die z'n oorsprong vindt in de Indische Oceaan, met een snelheid van gemiddeld drie of vier knopen in zuidwestelijke richting. De stroom wordt vergezeld door een krachtige wind die uit het noordoosten waait. Op het moment dat een koufront voorbij de kust trekt, treedt een plotselinge verandering van de windrichting op. Statistieken tonen aan dat een noordoostelijke wind kracht 6 in vier uur tijd kan veranderen in een kracht 7 uit zuidwestelijke richting. De invloed daarvan op de zee doet zich onmiddellijk gelden. Binnen korte tijd ontstaan grote golven van zes meter hoogte die met een snelheid van 30 tot 35 knopen tegen de Agulhas Current inbeuken. De sterke stroom remt de golven af, maar dat resulteert erin dat hun hoogte toeneemt. Berekeningen daarover komen in de buurt van een stijging van 25 procent. Eindeloos gat De 'freak wave' ontstaat uiteindelijk als twee of zelfs meerdere van deze golven samensmelten tot een gigantische watermassa die gedurende enkele minuten een hoogte van ongeveer 18 meter krijgt. ■^s De Bencruachan, één van de schepen die voor de kust van Zuid-Afrika door een 'freak wave' werd getroffen. Omdat de golf tegen de stroom blijft inlopen neemt de voorkant een ongekend steile vorm aan. De schepen die op zo'n reuzegolf stuitten, rapporteerden in alle gevallen volkomen verrast te zijn. Men leek na een plotseling opdoemende steile en hoge kam weg te vallen in een schijnbaar eindeloos gat. De massale hoeveelheid water, die het schip daarna kreeg te verwerken, was nietsontziend en liet vaak grote schade achter. 'Freak waves' kunnen ook in andere gebieden voorkomen. De Nedlloyd Clarence maakte een aantal jaren geleden melding van een zwieper die het schip had gekregen op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan. Net als bij het kiezen van een bepaalde vaarroute wordt de vloot door de huidige communicatie tegenwoordig echter beter dan voorheen op de hoogte gehouden. Plotseling omslaande weers omstandigheden worden veel eerder gesignaleerd. Vroeger werd men verrast door orkanen of tyfoons. Nu hebben ze al een naam gekregen voordat ze goed en wel zijn begonnen. Vele geheimen van de zee zijn dus inmiddels in de loop van de tijd ontsluierd. Toch blijft er een aantal vragen over de mysterieuze ver dwijningen in de Bermuda-Driehoek onbeantwoord. Het is duidelijk dat er raadselachtige dingen zijn gebeurd. Maar die zijn ook in andere gebieden voorgekomen. Ze horen thuis achter de grenzen waar wij de eerste stappen nog moeten zetten. CR Bronnen The Bermuda Triangle, Charles Berlitz, Panther, 1975. The Evidence for the Bermuda Triangle, David Group, Aquarius Press, 1984. Abnormal Waves on the south east coast of South Africa, J. K. Mallory, 1974. Met dank aan de Redactie van Nedlloyd- Parade voor overname van bovenstaand artikel. Schematische weergave van een reuzegolf. Het schip valt door de steile voorkant van de golf in een 'gat'. V«loc.ty 3Qb.t agulhas currfnt 4-si,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1989 | | pagina 11