Wachtcommandant verovert schat uit Atlantische Oceaan WF-Nieuws pagina 15 In avonturenprogramma van de Avro Begin april, nu acht maanden geleden, las Gerard ter Haar, wachtcommandant en al twaalf jaar Wilton-Fijenoorder, in de Avro-bode een wervend artikel, over een nieuwe spektakelshow 'De sleutels van Fort Boyard', die in januari 1991 zal worden uitgezonden door de Avro- televisie. Vanaf het eerste begin was zijn vrouw Cocky in voor deelname en beiden zonden de bon voor nadere informatie in. De volgende stap werd moeiteloos genomen; het invullen van het deelnameformulier vergezeld van een fotoserie met de drie andere deel nemers die het team Ter Haar moesten completeren. Daarna werd een oefen programma opgesteld want het vijftal moest in een prima lichamelijke conditie zijn, goed kunnen zwemmen c.q. duiken en bovendien blijk geven slimme oplossingen voor moeilijke problemen te kunnen bedenken. Er kwam nu ook wat zicht op wat er van hen verwacht werd. De spelshow 'De sleutels van Fort Boyard' duurt één uur en zal acht maal worden opgenomen respectievelijk uitgezonden. Het fort Boyard is een oud verdedigingswerk uit 1802, gebouwd op een kunstmatig aangelegd eiland, om de Franse kust met kanonnen te beschermen tegen oorlogszuchtige voorbijvaarders. Toen het fort na zeven envijftig jaar bouwen klaar was, waren de verdedigingstechnieken inmiddels zover ontwikkeld, dat het bouwwerk overbodig was geworden. Daarna werd het fort omgebouwd tot een gevangenis: een minstens zo beklemmende entourage als het gevangeneneiland Alcatraz bij San Francisco. Het imposante en lugubere bouwwerk telt veertig raamloze kanonkamers, later gevangeniscellen, die als spelletjes kamers zijn ingericht met camera's. En waar gaat het nu precies over? In iedere kamer is door de programma makers een sleutel verborgen. Eén van de teamleden gaat zo'n kamer binnen en moet proberen de sleutel te bemachtigen. De ene keer moetje daar voor sterk zijn, de andere keer slim of juist lenig. Wat er allemaal in die kamers zit, blijft de grote verrassing. Binnen twee en een halve minuut moet zo'n kamer weer verlaten zijn, anders valt de deur in het slot en is het team een lid kwijt! Met de sleutel die je uit een kamer haalt, kan weer een andere kamer geopend Roquefort aan de Franse kust tussen de eilandjes lie Aix en He d'Oleron. Het lag in de bedoeling dat de opnamen in één dag werden gecompleteerd en dan weer terug naar huis. Maar Gerard en zijn ploeg boften. Het camera-team dat ook worden. Uiteindelijk is er een aantal sleutels verzameld en wordt de schat kamer van het fort betreden. In deze schatkamer bevindt zich een aantal schatkisten. Met de verzamelde sleutels zijn deze kisten te openen en kan het team zoveel mogelijk gouden realen naar buiten brengen. Dwergen, Bengaalse tijgers, een onder gronds labyrinth, een raadselachtige oude man in een toren geven het geheel een merkwaardige sfeer. Cocky en Gerard hadden vernomen dat meer dan zeshonderd 'avonturiers' de bon hadden ingezonden en waren verrast dat de uitnodiging voor een test, te houden in het Sportpark 'Papendal' bij hen in de bus gleed. Maar de technische aanloop kon niet meer stuk, toen bleek dat na een dag testen met groeps- opdrachten, trimbaan, zwemmen op tijd, duikproeven, spelletjes doen en oplossen, zij met nog acht teams werden geselecteerd om dit spel te spelen voor de camera's en dat dat één van de televisie-hoogtepunten moet worden voor de Avro in het winterseizoen na 21 januari 1991. In augustus jl. is het team Ter Haar in een privé-vliegtuig naar de plaats van de aktiviteiten gevlogen. Fort Boyard ligt bij

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 15