Nieuwe machinefabriek pagina 10 WF-Nieuws en de maiden voyage vond plaats op 27 mei 1936. De Queen Mary heeft dienst gedaan als liner tot oktober 1967 en arriveerde in december van dat jaar aan haar laatste afmeerplaats Long Beach. Het schip met haar lengte van 310 meter en een breedte van 36 meter meet 81.237 bruto registerton. De huid platen zijn 3,2 cm dik en er werden meer dan één miljoen klinknagels gebruikt! Door tweeduizend patrijspoorten kon een gedeelte van de passagiers of de bemanning naar buiten kijken of men kon wandelen op een van de twaalf dekken die het schip telde. De bemanning van 1174 man zorgde in totaliteit voor de bijna tweeduizend passagiers. Voor de echte technici onder ons nog het volgende: de voort stuwing bestond uit vier stoomturbine motoren van elk veertigduizend paarde- kracht, die het schip een kruissnelheid gaven van 55 kilometer per uur. De vier scheepsschroeven van elk vijfendertig ton zorgden hier onder meer voor en het manoeuvreren werd onder andere verzorgd door het roer met een gewicht van honderdveertig ton. In één of liever twee woorden, een kolossaal en prachtig schip dat met recht haar ligplaats in Californië heeft verdiend. Maar er ligt nog een museumstuk, zoals ik u aan het begin van dit stukje meldde, de Spruce Goose, maar daarover meer in het komende juni-nummer. Nadat enkele maanden geleden de eerste paal is geslagen voor de L-hal van de nieuwe machinefabriek, zijn de werkzaamheden voortgegaan. Het eerste gedeelte van de vloer van de L-hal is gestort en de diverse kabels zijn reeds ingevoerd. In de K-hal zijn we druk bezig om de nieuwe roerenput voor te bewerken, hetgeen inhoudt, dat er een bekisting wordt gemaakt om de betonnen bak te storten, waarna men de bak in het gat in de vloer laat zakken. In grote lijnen wordt deze indeling als volgt: De H-hal: In deze hal is de bankwerkerij, brandstof- en lasafdeling gepland met de kantoren voor de bazen, werk voorbereiding en controleurs. Aan de oostzijde van de hal zijn kleedlokaal, kantine en de toilet- en wasgelegen heden geplaatst. De K-hal: Deze hal wordt ingericht als grote Tevens zijn door de Technische Dienst in samenwerking met de fitterij al diverse pijpsystemen aangepast c.q. aan gebracht, zodat de volgende systemen een vast leidingnet in de werkplaats krijgen: - Werklucht - Dienstwater - Drinkwater - Zuurstof - Gas De diverse aansluitpunten van deze systemen zijn in goed overleg met de verbruikers besproken en bepaald, zodat in de toekomst het sjouwen met slangen tot een minimum beperkt wordt. Hoe wordt de indeling in de nieuwe machinefabriek zult u zich afvragen. draaierij met daarin een roerenput om grote roeren te behandelen. De L-hal: Deze nieuwe hal zal onderkomen bieden aan de kleine machinale afdeling, gereedschapsmagazijn inclusief slijperij en de onderhoudsafdeling voor de machinefabriek. Verder zullen hier ook de verzorgingseenheden geplaatst worden, zoals het ketelhuis en de trafo's hoog- en laagspanningsruimten. In het a.s. juninummer zullen we deze rapportage vervolgen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 10