Repareren kraan arm van de DB101 mm 1 fm&P'Zc pagina 2 WF-Nieuws Ongetwijfeld is het iedereen op de werf opgevallen en menigeen daar buiten, dat er de laatste maanden een zeer apart vaartuig bij ons in de haven lag. Dit schip, de Derrick Barge 101 van Heerema, is een semi-submersible, die gebruikt wordt als kraanschip om zeer zware offshore eenheden te tillen en te verplaatsen (tot 3.500 ton!!!). Het middengedeelte van de DB101 kraanarm was ernstig beschadigd. Door deze schade had Heerema twee keuzes, of een hele nieuwe kraanarm te laten fabriceren, of het beschadigde deel te vervangen door een in Singapore 'tweede hands' liggend kraanarmdeel. Dit laatste was de meest goedkope en snelle oplossing, indien er een werf te vinden zou zijn, die dit avontuur aan zou durven. WF nam de job aan, ondanks het feit dat de aard van het werk ietwat verschilt van de gebruikelijke scheepsreparatie. Ten eerste werden de 'ordinaire' plaat- velden vervangen door pijpconstructies en ten tweede zijn de laskwaliteitseisen van offshore constructies zeer hoog. Het lassen moest in een tochtvrije ruimte gebeuren, wat vijftig meter boven het hoofddek moeilijk te realiseren is. De oplossing: het overdekte dok zes. Om de kraanarm dok zes binnen te krijgen, moest het geheel op een ponton geplaatst worden met behulp van een tweetal bokken van Smit-Tak. Twee, aangezien de arm 500 ton weegt en één bok dit gewicht op deze hoogte niet aan kon. Nadat de operatie met goed gevolg was volbracht en de kraanarm in dok zes lag, werd een begin gemaakt met het door snijden, met behulp van een hiervoor speciaal aangeschafte automatische brandsnijmachine, van de pijp- verbindingen. De 'tweede hands' aan geleverde tussenstukken werden op maat gemaakt en de beschadigde delen werden eruit gebrand. Het enige dat restte was het geheel stellen, slijpen en lassen, wat zo nu en dan wat meer voeten in de aarde had, dan wat Heerema of Wilton van te voren dachten. Ondanks de vele hindernissen die zowel bij het lassen als het stellen van de verschillende pijpen (in totaal 110 aansluitingen) optraden, is het de werf toch gelukt, in samenwerking met alle afdelingen, met volle derde shiften door de week en een zeldzame tweede shift in het weekend, de kraanarm toch nog op tijd op te leveren. Parallel hieraan hebben de bankwerkers het lager van één van de schijven in het A-frame verwisseld. Op een hoogte van zeventig meter bij hevige sneeuw, werden déze heren dan ook de 'alpinisten' genoemd. M. Kurzer

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 2