Zaalvoetbaltoernooi Vakantietip in de Verenigde Staten pagina 16 WF-Nieuws Op zaterdag 16 maart 1991 was er een zaalvoetbaltoernooi in de Margriethal te Schiedam. Voor het eerst sinds jaren werd er weer wat georganiseerd op zaalvoetbalgebied. De belangstelling was overweldigend zowel van deel nemers als van kijkers. Er hadden twaalf afdelingen ingeschreven die in drie poules onderverdeeld waren; iedere poulewinnaar moest strijden voor de eerste drie plaatsen. Het werd een spannende finale waarin op het scherpst van de snede werd gestreden. Het geheel had een zeer sportief karakter, mede door de goede leiding van de scheidsrechters. De heer T. T. Jonker verrichtte om zes uur de aftrap en liet daarbij zien dat hij een goede voetballer was geweest. Het strakke speelschema, met korte tijd om te wisselen, werd door iedereen goed aangehouden. Uiteindelijk waren de Technische Dienst in poule A, de Fitterij in poule B en de IJzerwerkers in poule C de sterksten, zodat deze drie ploegen streden om de eerste, tweede en derde prijs. Uiteindelijk bleken de IJzerwerkers iets sterker dan de andere twee ploegen zodat deze eerste werden. De Fitterij werd tweede en de Technische Dienst derde. De Garage won de sportiviteitsprijs. Om kwart over elf reikte de heer E. H. van Leeuwen de prijzen uit en daarna werd de avond voortgezet met een drankje en een hapje en ging een ieder voldaan huiswaarts. Door de zeer geslaagde avond zal dit volgend jaar een vervolg krijgen. Geprobeerd zal worden om dan de gehele Margriethal te huren. T. J. Soudijn In de stad Long Beach, Californië, is niet alleen het grootste passagiersschip aller tijden de 'Queen Mary' afgemeerd, maar heeft ook het grootste vliegtuig, dat de wereld ooit gezien heeft, zijn laatste rust plaats gevonden. Deze twee produkten van zeer hoge technische allure liggen vlak bij elkaar. De 'Queen Mary' ligt in haar bassin en om de Spruce Goose voor latere bewonderaars te bewaren, is een enorme ronde hal gebouwd. De Spruce Goose, de van Canadees sparrenhout gemaakte gans, is de bijnaam van dit grote vliegtuig, waar het in dit verhaaltje over gaat, ontworpen door en onder supervisie gebouwd van Howard Hughes. Deze geniale alles- kunner, filmster, producer, miljonair, kreeg de opdracht een vliegtuig te ontwerpen dat in korte tijd een leger zou kunnen verplaatsen van de Verenigde Staten naar een brandhaard, politiek of militair, waar dan ook op de wereld. De verliezen van de marine en koop vaardij waren te groot geweest bij het transport van militairen en materieel over de Oceaan naar Europa en Noord- Afrika. Howard Hughes begon aan dit immense project in het jaar 1942 en werd ingehaald door de tijd, niet alleen omdat de oorlog eindigde in 1945 maar vooral ook door zijn perfectionistisch ingestelde persoonlijkheid. De bijna met de hand gemaakte vliegboot onderging tijdens de bouw oneindig veel veranderingen c.q. verbeteringen zodat Hughes voor die vertragingen die dat opleverde, zelfs voor een speciale Senaatscommissie werd gedaagd. Na uitvoerige technische- en soms ook emotionele betogen - ik verlaat dit land en kom er nooit meer terug - kon Hughes de vliegboot afbouwen. Eind oktober 1947 ligt de Spruce Goose klaar in Long Beach om met taxi- proeven te beginnen. Op 2 november 1947 met Hughes zelf aan de stuur- knuppel worden de acht motoren gestart voor een serieuze proefvaart. Tweemaal wordt de uitgezette vaarstrook bevaren volgens het plan dat gemaakt is en dat ook aan de wereldpers is medegedeeld. Honderden reporters, fotografen en filmers verlaten na deze twee geslaagde taxiproeven het toneel om het grote nieuws zo snel mogelijk te produceren voor de nieuwsmedia. Maar de onberekenbare Hughes heeft een wereldverrassing in petto. Hij besluit om een derde, niet geplande, run te maken. En het is tijdens deze run dat Hughes besluit om met vol vermogen door te gaan. Heel langzaam verheft de kolossale vliegboot zich uit het water en vliegt! Niet hoger dan enkele meters en niet langer dan twee kilometer blijft het gevaarte in de lucht. De Spruce Goose heeft toch gevlogen, het technisch wonder is geslaagd, slechts gade geslagen door een handjevol technici en fotografen. Toen nam Hughes een heel merk waardig besluit waar nooit een uitleg over is gekomen noch van de kring om hem heen, laat staan van hemzelf. Niemand weet wat deze man bewogen heeft om de Spruce Goose nooit meer te laten vliegen De vliegboot werd afgemeerd en gedurende een latere periode 'ingepakt'. Nu ligt dit grootste vliegtuig dat de wereld ooit gezien heeft in volle glorie in Long Beach Dome. Een technisch wonder en een immens raadsel dat nooit meer zal worden opgelost. Twee ingrediënten, die dagelijks een paar duizend bezoekers naar deze Dome trekken, die zich vol ontzag door en langs dit grandioze vliegtuig laten voeren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 16