m.s. Spiros Hr. Ms. 'Abraham pagina 6 WF-Nieuws Kort na het vertrek van Hr. Ms. Tromp' mocht Wilton-Fijenoord het standaard fregat Hr. Ms. 'Abraham Crijnssen' begroeten. Op een door onze fotograaf gemaakte opname is het invaren in dok vijf waar te nemen. In verband met werkzaamheden aan de sonardome werd het schip 'over hangend' gedokt. Direct na het Pinksterweekend is Hr. Ms. 'Abraham Crijnssen' weer vertrokken. Voor het m.s. Spiros moest de pijpen- bundel van de steam-generator vernieuwd worden. Dit werd uitgevoerd in samenwerking met drie werkplaatsen. In de Fitterij werd vanaf tekening gestart met het maken van honderdvierenvijftig pijpen van rond achtendertig bij vier millimeter, de zogenaamde haarspelden. Deze moesten gebogen, gelast en geperst worden en tevens moest 10% van de lassen gefotografeerd worden. Inmiddels was de oude bundel in de MF-reparatie aangekomen en werd er gestart met controle op lengte volgens tekening. Toen dat goed bleek te zijn, werden de pijpen doorgebrand, zodat de pijpenplaat van rond zestienhonderd bij honderdzestig er af kon, waarna de oude pijpstukken er onder de boorbank uitgeboord werden. In de Scheeps- bouwloods werden tegelijkertijd twee lussen, één eindplaat en afstands strippen gemaakt. Uit de oude bundel werd ook een tussenplaat weggehaald, die als boormal gebruikt werd. Ook zijn in de pijpenplaat diverse tapeinden uitgeboord en zijn nieuwe tapeinden gemaakt. Na het uitboren van de pijpstukken is de pijpenplaat schoongemaakt en op scheuren onderzocht. Toen de pijpen plaat goedgekeurd was, is hij in vertikale positie opgesteld. Inmiddels was de Fitterij gereed met het aanmaken van de pijpen, zodat de bundel direct opgebouwd kon worden. Nadat alles op lengte gezet was, werd er gestart met rollen. Dit moest in vier etappes gebeuren om de lengte 100% gerold te krijgen. Hierna werden de pijpen afgeboord en getrompet. Omdat de in de MF aanwezige pijpenrol- machine niet krachtig genoeg was, werd er bij Dresser Europ een zwaardere machine gehuurd. Na het afwerken van de bundel, inzetten van de tapeinden, eindstrippen vast zetten en afborgen, werd het deksel gemonteerd en moest de bundel geheel geperst worden op 78 kg/cm2. De pijpenbundel is toen afgenomen door de inspecteur van de maatschappij en de surveyor van ABS1), waarna de bundel transportgereed werd gemaakt voor montage aan boord. 1) ABS American Bureau of Shipping. J. van Minnen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 6