Transformator GEB-Rotterdam pagina 8 WF-Nieuws Zo'n trafo is gevuld met olie, geen gewone olie, maar zuivere trans formator-olie, zonder stof of water deeltjes. Gewicht 32 ton Afmeting 5x3x5 meter Begin februari 1991 werd ons de vraag gesteld een transformator in onze werk plaats 'stofvrij' op te stellen, waarna personeel van het GEB-Rotterdam, met assistentie van WF, het geheel kon demonteren voor inwendige inspectie, c.q. reparatie. Voorstellen werden gemaakt voor het bouwen, onder kraanbereik, van een geconstrueerde tent uit stellingmateriaal en zeildoek. En dat is, zie foto, ook uitgevoerd. Maar wat is een transformator? Een transformator (in vaktermen een trafo) transformeert een elektrische spanning van hoog naar laag of andersom. De in een centrale opgewekte spanning kan wel 380.000 Volt zijn. De spanning wordt via diverse transformatie-stations omgezet in de uiteindelijke 220 Volt bij u thuis. Nu in ons geval, de transformator die u uit elkaar genomen op de foto ziet, zet de binnengekomen spanning van 25.000 Volt om in 10.000 Volt afgaande spanning. Deze olie zorgt in hoofdzaak voor de isolatie (vandaar de zuiverheid), gedeeltelijk voor koeling en mag beslist geen nare, voor de gezondheid nadelige eigenschappen bezitten. De GEB verstrekte, ruim voor de aflevering van de transformator de rapporten die de vereiste zekerheid gaven. Nadat de olie was afgetapt en afgevoerd in een tankwagen volgden de geheel door het GEB uit te voeren werkzaam heden, waarbij 't van belang was de nieuwe olievulling zo schoon en zuiver mogelijk te houden. Immers zo'n karwei doet het GEB ook niet dagelijks en de gerepareerde trafo moet weer voor minstens twintig a dertig jaar zijn werk doen. Het is toch wel fijn in je werkplaats nog voldoende ruimte te hebben voor zo'n krachttoer. De volgende keer is er weer wat anders waartegen je geen neen behoeft te zeggen. De lamp blijft dus branden zo te zeggen. En het GEB is ook tevreden en laat op haar beurt 'haar licht' weer schijnen. N. Leijendekkers

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 8