De Koel/vries schepen WF-Nieuws pagina 3 1. m.s.'Honolulu' 2. m.s. 'Rio Frio' 3. m.s. 'Chiquita King' Door de rederij Seatrade uit Groningen werd aan de werf gevraagd om deze drie schepen te dokken en enig onder houdswerk te verrichten. Na diverse onderhandelingen werd een acceptabele combinatie van prijs en tijd gevonden, zodat de rederij besloot om de schepen bij ons te dokken. Het eerste schip, de 'Honolulu' werd gedokt in dok vijf op 21 juni 1991. Nadat dokinspectie was gehouden bleek dat er een huidschade aan stuurboord zijde zat, die gerepareerd moest worden. Dit hield in dat er een vrij groot oppervlak staalplaat vervangen moest worden waarvoor de huidisolatie voor een groot gedeelte verwijderd en later weer aangebracht diende te worden. Ook werd er een bodemschade onder het voorschip gevonden die gerepareerd diende te worden. Het tweede schip, de 'Chiquita King', werd in dok vier gedokt op 18 juli 1991. Na een dokinspectie bleek deze in orde te zijn behoudens een bodemschade onder het voorschip. De bodemschade bleek min of meer identiek te zijn aan de voorschipschade onder de 'Honolulu'. Aangezien deze schades identiek waren, wekte dit de nodige vragen op bij verschillende mensen. Het derde schip, de 'Rio Frio', dat op 20 juli 1991 werd gedokt in dok vijf, vertoonde tot ieders verbazing ook schade onder het voorschip. Deze voor schipschade riep bij verschillende mensen reacties op zoals 'wat stom om met drie schepen aan de grond te lopen' of 'zeker op een te ondiepe laadplaats gelegen' en andere opmerkingen van eenzelfde strekking. De ware reden van deze schades was, dat de rederij voor het transportcontract van zuidvruchten vanuit Zuid-Amerika naar Europa, met een charteraar een contract had afgesloten waarbij deze schepen hun snelheid met ongeveer drie-vier mijl moesten verhogen. Doordat de snelheid verhoogd werd, werd ook het effect van golfinwerking op het schip vergroot waardoor er een vrij aanzienlijke deformatie aan de bodembeplating ontstond. De schade die zo ontstaat is het gevolg van wat men ook wel 'paaltjes lopen' noemt. Ook werd de nodige aandacht besteed aan gritstraal- en verfwerkzaamheden wat velen van ons de nodige kopzorgen gaf, zoals bijvoorbeeld stof, verf, verflucht enzovoort. Alles werd echter tot tevredenheid van de rederij uitgevoerd. Na ongeveer acht uur bunkeren konden zij hun normale dienst weer opnemen. Op de foto zijn alle drie de schepen te zien, twee in dok en één, terwijl zij als eerste onze werf verlaat. W. A. Beukman Foto: Aerocamera-Michel Hofmeester B. V.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 3