Vijfentwintig jaar geleden Dankbetuigingen pagina 10 WF-Nieuws Met het begin van deze nieuwe rubriek hoopt de redactie in elke aflevering van het WF-Nieuws een greep te doen in de rijke geschiedenis van de onderneming. Voor een grote groep lezers zal lezing van deze rubriek een gevoel van herinnering en nostalgie oproepen. Voor onze lezers die deze verhalen voor de eerste keer onder ogen krijgen, zal soms verwondering maar veelal ook bewondering ontstaan voor de werf- aktiviteiten van toen. In ieder geval wenst de redactie u veel leesplezier. Hoe uit de 'Rona Star' de 'Condo' groeide De metamorfose van de voormalige tweeëndertigduizend tons Noorse tanker 'Rona Star', waarop in de late avond van 15 juni 1965, toen het schip voor onder houdswerkzaamheden in de Botlek lag, een enorme explosie plaats vond, tot een vrijwel nieuwe, veertien meter langere en 41.500 ton metende bulk carrier, 'Condo' geheten, nadert haar voltooiing. Die hevige ontploffing, in een vele kilometerswijde omtrek hoorbaar en gevolgd door een grote brand, die met veertig stralen slechts moeizaam kon worden geblust, kostte aan zestien mensen het leven en maakte het schip, waarvan onder andere het totale lading- tankgedeelte vrijwel geheel werd vernietigd, in enkele uren tot een 'total- loss'. Bovendien werden er zesentwintig gewonden geteld. Op deze werf, waar het spectaculaire huzarenstukje van deze complete 'herrijzenis' wordt verricht, in opdracht van de nieuwe eigenaar van het schip, de Noorse rederij van Jorgen P. Jensen, te Arendal, die het wrak indertijd van de Ronaster werd Condo, september 1966. verzekeringsmaatschappij kocht, is hieraan nu zeven a acht maanden lang hard gewerkt. Ter bespoediging van het karwei en door een tekort aan voldoende eigen personeel werd boven dien de bouw van vijf der zeven nieuwe ruimen door ons uitbesteed aan de werf Cockeril in Antwerpen. Daar er maar een héél klein stukje vóórschip en een iets groter stuk achterschip van de slechts acht jaar oude voormalig 'Rona Star' intact gebleven waren, al werd ook hier nog de nodige schade geleden, heeft de uitvoering van de herbouw veel hoofd brekens gekost. Bovendien moest er met de oude en de nieuwe scheeps delen (allemaal verschillende stukken met verschillende diepgang!) heel wat over de werf worden gemanoeuvreerd, om van dit alles weer één geheel te De 'Condo vóór en na de verbouwing en verlenging. maken en straks, ongeveer half augustus, een zeewaardig schip te kunnen afleveren. Er werd aan dit geheel vernieuwde schip dan ook wel een toepasselijke naam gegeven, want 'Condo' betekent 'Ik ben gered'. Op onze tekenkamer houden ze ook wel eens van iets anders dan anders; en daarom tekenden ze daar het hierbij afgedrukte 'stripverhaal' van deze herrijzenis. Ook daaruit blijkt, hoezeer dit interessante karwei vaak méér leek op een spannende legpuzzel dan op een scheepsreparatie. De Reparatie-afdeling wilde toen niet achterblijven en zorgde voor een stukje chronologische geschiedschrijving. Kn. Van de volgende jubilarissen en hun familie werden dankbetuigingen ontvangen. Vijfentwintig jaar Veertig jaar D. C. Muller G. van der Lely A. M. Vleugel Afscheid M. Klinge N. Leyendekkers M. Meulstee

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 10