Een impressie van Europort '91 SILVER JUBILEE WF-Nieuws pagina 13 lH3lcV ■11 91 Medio november werd voor de vijfentwintigste keer de Europort '91 maritieme tentoonstelling gehouden in het RAI-complex te Amsterdam. Ooit gestart in Rotterdam, vandaar de interessante naamgeving, is deze manifestatie, die eens in de twee jaren gehouden wordt, uitgegroeid tot een imposante en drukbezochte tentoon stelling. Niet minder dan 487 exposanten uit eenentwintig landen vertegenwoordigen ongeveer veertien honderd bedrijven die allen op de een of andere manier betrokken zijn bij het totale maritieme gebeuren. Een vraag, die bij de lezer gemakkelijk opkomt, 'Heb je nog wat nieuws gezien?' kan de schrijver dezes niet beantwoorden, omdat hij nauwelijks bekend is met het oude c.q. het bestaande. Maar als belangstellende leek heeft hij wel een aantal ontwikkelingen kunnen constateren die met veel elan aan de bezoekers worden geïntroduceerd door middel van prachtig ontworpen stands, gemeubileerd met indrukwekkende apparatuur en bevolkt met vakbekwame technische public-relations mannen. Uiteraard kunnen belangstellende 'klanten' zich rustig aan zitjes of aan de bar verpozen, daarbij op gastvrije wijze bediend door hoogbenige, charmante hostesses. Opmerkelijk waren een aantal stands met de hun aangeprezen handelswaar. Onderwijs met name was goed vertegenwoordigd, van de Stichting Opleidingen Metaal, scheepsbouwer, lasser, bankwerker; tot de Technische Universiteit, scheepsbouwkundig ingenieur. Maar ook voor de opleidingen tot onder- houdstechnoloog, scheepsverkeers- begeleider, systeemtechnoloog, oil- en gasoperator, maritieme bedrijfskundige, milieutechnoloog, enzovoort, enzovoort zijn er tal van mogelijkheden in dit land. Een nieuwe opleiding is die van maritiem officier of 'marof'. In deze functie zijn de taken van stuurman en scheeps- werktuigkundige samengevoegd. Dus deze marof weet niet alleen veel van navigatie en de voortstuwing van schepen maar heeft daarnaast ook kennis van automatisering, modern management en telecommunicatie. Een interessant beroep lijkt mij, met vele toekomstmogelijkheden. Milieutechnologie is een andere topic waar talloze bedrijven zich op storten. De problemen rond de vervuiling van het maritieme milieu zijn steeds complexer geworden. Naast de vervuiling van de zee door bronnen van het land, nam ook de vervuiling veroorzaakt door de scheepvaart toe door lozing of verlies van olie, vloeibare chemicaliën, verpakte

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 13