UflSi pagina 14 WF-Nieuws gevaarlijke stoffen en huis- en sanitair- afval. De luchtverontreiniging door de scheepvaart kan hier nog aan toe worden gevoegd. Teneinde het Milieu beleidsplan Scheepvaart te kunnen uitvoeren zijn tientallen fabrikanten bereid om elke technische onder steuning te geven gelet op hun produkten en produktinformatie. Rusland liet ook concreet weten dat ze bij de andere democratische landen van de wereld een belangrijke plaats kan gaan innemen op maritiem gebied. Ze laat weten dat door de vermindering van de wapenfabricage veel scheeps werven gaarne bereid zijn en plaats hebben om koopvaardijschepen te gaan bouwen voor de wereldmarkt. De integratie van de Russische koopvaardijvloot met de wereld handels vloot zal echter volgens de Russische zegsman, de hulp en steun vereisen van buitenlandse banken, verzekerings maatschappijen, juristen en buiten landse investeringen. Als het over het gecompliceerde terrein van veiligheid op zee gaat, dan gaat geen golf te hoog. De grootste uitvinding na de radar is de electronic chart display. Er zijn kapiteins op de grote vaart die beweren dat het gebruik van deze electronic charts aan boord voor de navigatie zal resulteren in vermindering van de verzekerings premies (zeggen ze De stands met communicatie technieken zijn legio. Tientallen jaren lang weten we dat deze technieken de wereld zullen veroveren. Op Europort '91 kun je zien, dat ze het ook doen. En dat geldt ook voor televisie-ontvangst op zee met behulp van satellieten. Stel je voor, Medisch Centrum West in de Stille Zuidzee. Een interessante stand was ingericht door de VNSI, de Vereniging Neder landse Scheepsbouw Industrie. Deze bundeling van tachtig Nederlandse werven, die zeeschepen, bagger- materieel, binnenvaartschepen, bedrijfs- vaartuigen en offshore-installaties bouwen en repareren, vertegenwoordigt jaarlijks een omzet van circa 2,5 miljard gulden en biedt werk aan zo'n tienduizend mensen. De aktiviteiten van de VNSI beslaan een zeer breed terrein. Centraal staat het streven naar een gezonde, sterke concurrentiepositie van de Nederlandse scheepsbouwindustrie. Direct in het verlengde daarvan ligt de versterking van de Nederlandse maritieme sector als geheel. Een zaak van nationaal belang, waarvoor de VNSI zich mede wil inzetten, in goede samen werking met alle overige betrokkenen: reders, toeleverende industrie, researchinstituten, onderwijsinstellingen, overheid en vakverenigingen. Milieuzorg geniet hoge prioriteit in de scheeps bouwindustrie en uiteraard ook binnen de VNSI. Projecten gericht op aan passing van milieubelastende processen zoals gritstralen en conserveren zijn inmiddels in gang gezet. Ook is er een gestructureerd overleg met de overheid over milieuzorg. De oudste slogan 'Werken aan een nieuwe toekomst' wordt door de Vereniging met inzet uitgedragen. De eenentwintigste eeuw komt er aan, getuige de fries 'Motoren 2000' in een stand met scheepsmotoren en aan verwante produkten, met als centraal thema 'het milieu'. Niet alleen de motor fabrikanten spelen hierop in, maar ook de bekende oliemaatschappijen met hun vernieuwde produkten. Lloyds Register richt zich ook op het jaar tweeduizend. Dit befaamde klassificatie- bureau met honderden vestigingen over de hele wereld, houdt nauwkeurig toezicht op de kwaliteitseisen die nood zaak zijn bij de bouw en constructie van zeeschepen. Met de invoering van Guality Management Systems is nu een begin gemaakt en dit zal met spoed worden uitgebreid, evenals de Safety Systems aktiviteiten in de offshore divisie. Ook het American Bureau of Shipping (ABS) gaf een rapport uit met de uit dagende titel: ABS, positioning for the next century! ABS werd gesticht in 1862 met als grondbeginsel, het promoten van veiligheid van mensen en eigen dommen op zee. Zij doet dit in deze negentiger jaren nog steeds maar wil zich vernieuwen en sterk maken in de maritieme technologie in de breedste zin van het woord. De reeds langer toegepaste techniek van onderwater schoonmaken van scheepsrompen en scheepsschroeven zal in de komende jaren vervolmaakt worden. Ook de 'in water'-reparaties zullen gaan toenemen, teneinde de gemaakte vaarplannen beter te kunnen nakomen. De mogelijkheid bestaat om de scheepshuid te gaan schoonmaken terwijl het schip bijvoorbeeld in Marseille aan het lossen/laden is. De apparatuur en technische staf volgt het schip langs de havens die het aandoet, om ver volgens het schoonmaakkarwei af te maken in Rotterdam. Dit proces betekent geen onderbreking van het vaarschema en efficiënter varen met een romp zonder algen en andere aangroei. Een en ander houdt in, dat firma's die zich toeleggen op verhuur van duikers en hun uitrusting, zich over een breed terrein moeten specialiseren, want net als in het droogdok, zijn ook onderwater-reparaties alle verschillend van aard. Tenslotte is het aardig om vast te stellen, dat ook op de Europort '91 waar mensen elkaar en de techniek ontmoeten, vriendschappen worden gesloten respectievelijk worden hernieuwd tegen de achtergrond van een vorm van permanente scholing. Er wordt wat gedoceerd op zo'n manifestatie. Overigens is het van belang te ervaren hoeveel Wiltonners en ook oud- Wiltonners op zo'n dag technisch uitzijn en schijnbaar met veel plezier.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 14