0 pagina 16 WF-Nieuws De Directiekamer NCR Handelsblad kent al geruime tijd een rubriek 'De Directiekamer'. In een stukje tekst wordt de betrokken onderneming kort beschreven en een foto completeert het geheel. Ook de directiekamer van Wilton- Fijenoord werd als nummer zesentwintig gefotografeerd door Thijs Wolzak en er was een korte beschrijving van journalist Hans Wammes. Met toestemming van NRC Handelsblad en de beide journalisten copiëren wij dit artikel. De vele jubilarissen van de onderneming herkennen ongetwijfeld deze smaakvol ingerichte kamer, die ook gebruikt wordt voor deze gelegenheden. Twee grote containerschepen liggen in dok bij de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam. Het uitzicht zou Bartel Wilton, in 1854 grondlegger van het bedrijf, ongetwijfeld hebben aangesproken. Méér in ieder geval dan de jongste geschiedenis van de werf, gekenmerkt door inkrimping na afslanking. Het portret van Bartel, in de bestuurs kamer van Wilton-Fijenoord Holding, toont een tevreden man, evenals de beeltenis van zoon Henri. Op beider gezichten een glimlach, in de ene hand een sigaar, de andere ontspannen in de broekzak. Bartel staat, zijn zoon is al gezeten - het ging goed met de scheepsbouw en -reparatie. Dat bleef feitelijk zo, totdat Nederland eind jaren zestig, begin jaren zeventig zijn hegemonie als scheepsbouwende natie verloor. In de jaren die volgden, waren fusies, saneringen en ontslagen aan de orde van de dag. Dieptepunt was de sluiting van de nieuwbouwafdeling in 1988. Nu overleeft Wilton-Fijenoord als reparatiewed, met een brutoresultaat van vierendedig miljoen gulden over 1990. En het koested het heroïsche verleden in een kamer met systeemplafond. De jongste capaciteitsvermindering, waarbij de gemeente Schiedam de over bodig geworden westzijde van de wed verwied, noopte de Wilton-bestuurders hun oude burelen te verlaten. Directie-voorzitter T. T. Jonker (tevens enig bestuurder van de holding) redde de wandafbeelding waarop de noeste werkman zich sinds de jaren vijftig per sloep naar een gedokt schip spoedt, maar zelfs dit kunstwerk van ingelegd hout ontkwam niet aan sanering; om het voor de nieuwe bestuurskamer te kunnen behouden, moest een stukje van de bovenkant af. (Tekst Hans Wammes, foto Thijs Wolzak) Het personeelsbestand van de Dok- en Wedmaatschappij liep in twintig jaar terug van 5.800 naar zo'n 750.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1991 | | pagina 16