EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Omegaventure L 'Een roer te water' WF-Nieuws pagina 3 Op woensdag 29 januari 1992 meerde de honderdduizend dwt wegende Obocarrier Omegaventure L met roer-en stuurmachineschade op plaats negenentwintig aan onze werf af. WF had van de Griekse rederij Ceres Hellenic opdracht gekregen het schip te dokken, stuurmachine en roer te inspecteren en vervolgens de schade te repareren. Bij de inspectie bleek dat aan stuur boordzijde van de roer-hoorn een stuk van ongeveer 1 meter x 0,3 meter was uitgebroken, doordat het roer naar stuurboordzijde was doorgeslagen en dat de roerkoning acht graden verdraaid was in de rotor van de Porsgrunn stuur machine. Tijdens de weekenddokking op 1 en 2 februari werd het roer, gewicht drie en vijftig ton, uitgenomen en naar de nieuwe werkplaats getransporteerd voor verdere inspektie. Nadat het schip was uitgedokt op 2 februari en op plaats zestien was afgemeerd, werd de stuur machine en de roerkoning, gewicht zeventien ton, gedemonteerd en voor inspektie naar de Machinefabriek gebracht. De konus van de roerkoning ter plaatse van de rotor bleek dermate beschadigd te zijn, dat oplassen noodzakelijk was en na afdraaien opnieuw moest worden pasgemaakt in de stuurmachinerotor. Aan boord werd het uitgescheurde gedeelte van de roerhoorn verder uit gebrand en op kraken onderzocht. Daarna werd een nieuw stuk machinaal pasgemaakt en in het gietstuk gelast. Roer, roerkoning en stuurmachine werden te water gemonteerd om een herdokking te vermijden. Na een succesvolle test van het roer en de stuurmachine ten overstaan van het classificatiebureau, de verzekering en de vertegenwoordiger van de rederij, kon het schip weer het ruime sop kiezen. Voor de nieuwe Machinefabriek was dit het eerste roerkarwei. Moge er nog vele volgen! J. Rongen L. Gouman

Wilton Fijenoord Nieuws | 1992 | | pagina 3