m.s. 'Norsea' en m.s. 'Norsun' Automatisering Afdeling Begrotingen pagina 4 WF-Nieuws Een goed begin van het jaar betrof de opdracht om twee veerboten van de bekende rederij 'Northsea Ferries' te dokken. Dit zijn twee zusterschepen die varen tussen Europoort en het Engelse Huil. De 'Norsea' heeft een Engelse- en de 'Norsun' een Nederlandse bemanning. De werkzaamheden aan beide schepen betroffen normale dokwerkzaamheden zoals: verven, schroefasinspectie, buitenboordafsluiters, enzovoort. Tevens werden bij beide schepen huid schades aan bakboord en stuurboord van het achterschip gerepareerd, die veroorzaakt werden door de smalle afmeermogelijkheid in Huil. Buiten de normale werkzaamheden hebben we aan boord van de 'Norsun' een grote reparatie verricht aan de bakboord- tandwielkast. Van een tandwiel en de tussenas in deze tandwielkastoverbrenging, tussen de hoofdmotoren en de schroefas, bleek bij inspectie een stuk van een tand afgebroken te zijn. De moeilijkheid bij deze reparatie was de zeer geringe werkruimte, de lastige positie van de tandwielkast en de zeer korte gegeven reparatietijd. Met vereende krachten en door een gedegen voorbereiding verliep alles zo goed, dat we het schip een dag eerder dan gepland konden opleveren. Na proefdraaien kon iedereen met recht de oude slogan van de reder weer te voorschijn halen. North Sea Ferries 'ferry' good. W. Beukman A. Zijderveld Allereerst iets over het begrip 'begroten'. Als een rederij haar schip wil laten repareren, stelt zij daarvoor gewoonlijk een specificatie op, waarin alle werkzaamheden omschreven worden. Zo'n specificatie kan bestaan uit routine matige werkzaamheden, vaak uitgebreid met zeer complexe werkomschrijvingen. De afdeling Begrotingen werkt zo'n specificatie uit tot een pasklare offerte. Mede door de grote verscheidenheid aan werkzaamheden, waarbij een groot aantal vakgroepen van op en buiten de werf betrokken is, is het berekenen van kosten een intensief karwei. Het is dan ook logisch, dat bij het idee automatisering van de Begrotings afdeling in de eerste plaats gedacht wordt aan het routinematige werk. De eerste opdracht aan de afdeling Begrotingen in fase twee van het automatiseringsproject is het maken van een databank, waarin een groot aantal basisgegevens opgenomen wordt, zodat de begroter op een snelle wijze kan beschikken over de gegevens voor het maken van een begroting. Hierdoor komt er meer tijd vrij voor het werk dat niet zo eenvoudig in een bestand verzameld kan worden. Maar een computer kan nog meer. Hiertoe is een aanzet gemaakt met het ontwikkelen van het programma Prototype voor het daadwerkelijk begroten met betrekking tot de computer. Met Prototype kan uit de gevulde databankwerkzaamheden met hun normuren gekozen worden. Deze normuren worden automatisch gekopieerd naar een begrotingsblad. De uren worden per item opgeteld en - vermenigvuldigd met het uurloon - verwerkt tot een offerteprijs. Een offertetekst kan toegevoegd worden. Het totaal te verwerken uren per afdeling, kosten van materialen en onderaannemers, worden getotaliseerd en in een overzicht getoond. Prototype werkt nu nog op een bescheiden schaal. Door het invoeren van meerdere gegevens en normen in de databank, zal de werking van Prototype worden uitgebreid. Na jaren van 'handmatig' begroten, betekent de invoering van een stuk automatisering een ommezwaai in de methode van werken op de afdeling. Maar, na de gebruikelijke gewennings periode en de noodzakelijke cursussen zal de computer straks niet meer weg te denken zijn. Wellicht dat Prototype dan in produktie kan gaan. P. Bekius

Wilton Fijenoord Nieuws | 1992 | | pagina 4