De EVO testte elf vorkheftrucks bij Wilton-Fijenoord pagina 18 WF-Nieuws In april zocht de EVO - ondernemers organisatie voor logistiek en transport - contact met Wilton-Fijenoord. Tijdens de eerste gesprekken bleek dat het EVO- testteam op zoek was naar een locatie waar vorkheftrucks zouden kunnen worden getest. Mede omdat een oud werknemer van Wilton-Fijenoord lid is van het EVO-testteam en op de hoogte is van de faciliteiten van de werf, vond het EVO-testteam deze werf een unieke locatie. Alles wat nodig is voor de uit voering van een vorkheftrucktest heeft de werf in huis. Zoals een stuk openbare weg waar kan worden gereden, een helling waar geaccelereerd kan worden, tot het stallen en aftanken van de vork heftrucks. Tevens biedt Wilton-Fijenoord de EVO de mogelijkheid om foto's van vorkheftrucks op de werf te maken. Deze gelegenheid tot het maken van exclusieve foto's liet het EVO-testteam zich dan ook niet ontgaan. In juni heeft de EVO bij Wilton-Fijenoord vijf heftrucks getest, terwijl er in september nogeens zes aan de tand zijn gevoeld. Voor de uitvoering van de test heeft het EVO-testteam een vast protocol samen gesteld. De testweek ziet er dan als volgt uit: de vrijdag voor de testweek worden de machines na eerst gewogen te zijn bij de Asfalt Centrale te Schiedam door diverse importeurs naar Wilton- Fijenoord gebracht. Bij de afdeling Transport/garage, waar het testteam de gehele week te gast is, worden de machines door het testteam in ontvangst genomen. Voor de eerste testdag - maandag - is gepland dat een door de EVO ingehuurde fotograaf foto's van de machines maakt. De andere testdagen zijn verdeeld in twee dagdelen van 8.00 tot 12.00 uur, en van 13.00 tot 17.00 uur. Per dagdeel wordt één machine volledig aan de tand gevoeld en beoordeeld. Na de eerste controle van alle machines en het invullen van de testlijsten wordt - dinsdag - de tweede testdag, 's morgens begonnen met de eerste machine. Gestart wordt met het opmeten van de lengte, de breedte alsmede de hefhoogte en de draaicirkel, waarna de gangpadbreedte bepaald kan worden. De afstelling van het overstortventiel behoort tot de standaard procedure. Voor het accelereren wordt gebruik gemaakt van de helling die naast de Onderzeebootloods is gelegen. Met een lengte van honderdtwintig meter en een hoogteverschil van ruim zes meter wordt van uit stilstand de tijd gemeten die de heftruck belast en onbelast nodig heeft om boven te komen. Deze tijd en afstand geven een gemiddelde snelheid (meter per seconde) die de trekkracht en de snelheid van de truck bepalen. Voor het accelereren over de weg heeft het testteam een afstand van vijftig meter op de weg uitgezet waar nogmaals vanuit stilstand de gemiddelde snelheid wordt bepaald. Voor de werksnelheid en het brandstofverbruik van de machine is een parcours van ongeveer zes honderdvijftig meter bij de Vijfsluizen uitgezet. Hier wordt de heftruck met nominale belasting tien maal belast en onbelast over gereden, inclusief het oppakken en wegzetten van de last op een gemiddelde afzethoogte van 2,25 meter. Het brandstofverbruik dat de machine heeft over het testparcours wordt doorberekend naar het verbruik liters per uur en milliliters per minuut. Nadat het geluid, belast en onbelast, onder verschillende werkomstandig heden is gemeten, zijn alle relevante testresultaten genoteerd. Als laatste blijft over het invullen van het evaluatieformulier. Hierin wordt de machine beoordeeld en bepaalt het test team een eigen mening over de heftruck. De laatste testdag is gereser veerd voor het ophalen van de heftrucks en het opruimen van het standaard test gewicht, de stellingen en het ontruimen van de helling en het testparcours. Alle gegevens die in de loop van de testweek door het testteam zijn verzameld, worden op het hoofdkantoor van de EVO uitgewerkt. Grafieken van het brandstof verbruik en van de gemiddelde acceleratiesnelheden worden ver vaardigd. Nadat lijsten van de technische specificaties zijn samen gesteld, kan worden begonnen met het maken van de tekst. Deze concept-tekst gaat vervolgens naar de redactie van de EVO waar een en andere aangepast wordt voor een redactioneel artikel. Inclusief het fotomateriaal worden deze testen met regelmaat gepubliceerd in de EVO-bladen Bedrijfsvervoer en EVO- Nieuws. G. C. Nugteren, EVO-testteam

Wilton Fijenoord Nieuws | 1992 | | pagina 18