Ingezonden mededeling pagina 12 WF-Nieuws Van de Baggermaatschappij Bos Kalis kwam de Oranje naar de werf voor reparatie aan een hydraulische cilinder. In de periode dat het schip aan de werf lag, kwam voor de staalgroep de vraag om de hulpspudpaal te repareren, deze zou krom zijn. Deze paal die honderd twintig ton weegt, zou dan met een drijvende bok van boord gehaald worden om daarna op de kadewand bij dok acht op een rollenbank gelegd te worden om verdere afwijking in deze paal vast te leggen. In overleg met de opdrachtgever werd beslist dat er zes meter van deze paal tussenuit gehaald en vernieuwd zou worden. Het opnieuw aanbrengen van dit stuk pijp was een mooie klus voor de afdeling lassers die deze stukken pijp zowel in de scheepsbouwloods als buiten op de kade onder een 'tent' aan elkaar gelast hebben. Hoewel de omstandigheden buiten verre van ideaal waren om de gevraagde kwaliteit te leveren, is men er toch in geslaagd om dit karwei tot een goed einde te brengen. Dit bleek ook uit de waardering die de opdrachtgever had voor de uitvoering. Doordat het schip tijdens zijn werkzaam heden was geconfronteerd met de vraag naar meer vermogen op de snijkop, heeft men bij Bos Kalis op de teken kamer een tweetal compartimenten in de ladder ontworpen waar twee extra elektromotoren komen te staan, om dat extra vermogen te leveren. De vraag aan WF was, of wij deze compartimenten konden maken. Deze verbouwing werd extra zwaar uitgevoerd daar aan de stevigheid van deze ladder niets mocht veranderen. Beide compartimenten zijn 'waterdicht' Naar aanleiding van het artikel over de kunstenaar Herman C. A. Paradies in het WF-Nieuws van december 1992 vertelde oud-leraar BS de heer G. Immerzeel de redactie, dat hij een eind kan maken aan de twijfel, die in het artikel wordt gesuggereerd of de kunstenaar Paradies nu wel of niet bij de werf gewerkt heeft. In de jaren 1938 tot 1943 heeft de heer Immerzeel nauw samen gewerkt met de heer Paradies in de Schilderswinkel van WF. De heer Paradies werkte voornamelijk aan het schilderen van letters zowel in de winkel als aan boord van schepen in dok of op stroom. Zijn specialiteit was het schilderen van hout- en marmer imitaties. In een gesprek met de heer Immerzeel vertelde deze nog tal van wetenswaardigheden over de persoon Paradies. Het volgende verhaal willen wij u niet onthouden. In de eerste jaren van de oorlog wilde de commandant van een Duitse mijnenjager dat er op het dekhuis een spotplaat moest worden geschilderd die bestond uit een Engelse afgeleverd. Dit vooral omdat deze plek van de ladder tijdens zijn werkzaam heden op een diepte kan komen van vijfentwintig tot eenendertig meter. Het schip is de tweede week van februari opgeleverd aan de opdracht gever die over de werkzaamheden op de werf erg tevreden was. W. Kreischer zeemijn, die geflankeerd diende te worden door twee afbeeldingen van Koningin Wilhelmina en Winston Churchill. De schilder Paradies had daar grote bezwaren tegen en wist de Duitse opdrachtgever te vermurwen om een andere, dus betere spotprent te maken. De Duitse commandant ging zonder dat hij dat door had accoord met een Duitse zeemijn, die bepiest werd door een Schotse terrier!! Kon het mooier? Hartelijk dank heer Immerzeel!

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 12