Sea Dragon Project m.v. 'Yusup Kobaladze' m.v. 'Oocl Bra pagina 16 WF-Nieuws In de Machinefabriek wordt nog steeds volop gewerkt aan de reservedelen voor de Sea Dragon onderzeeboten. Een van de vele gecompliceerde onderdelen, die men nu onderhanden heeft, is de 'snuivermast'. Voor niet in deze materie ingewijden zal dit een onbekend begrip zijn, dat nadere uitleg behoeft. De snuivermast is een onderdeel van het snuiversysteem. Hij kan op periscoop diepte, als een onderzeeër een aantal meters onder het wateroppervlak vaart, omhoog worden gebracht, zodat de diesels kunnen draaien. De buitenlucht kan worden aangezogen en de uitlaat gassen kunnen worden afgevoerd. Door deze installatie wordt de onder zeeër in staat gesteld om lange tijd onder water te blijven en te varen, terwijl de batterijen, die van levensbelang zijn voor een onderzeeër worden opgeladen. Technisch is dit, deels van oorsprong Nederlandse systeem, dat pas aan het einde van de tweede wereldoorlog werd toegepast, voor een onderzeeër niet eenvoudig. In principe zult u echter een deel van dit systeem, terwijl u plezier had in het zwembad of in de Middel landse Zee, misschien zelf hebben toegepast. U noemde het dan waarschijnlijk gewoon 'snorkelen'. R. Swaneveld Omdat deze tanker tijdens de vaart schade aan haar schroefbladen had opgelopen, werd door de eigenaar in Georgië besloten om het schip een dokbeurt bij WF te laten ondergaan. Tevens werden er drie nieuwe reserve schroefbladen, die in een magazijn te Istanboel stonden, op een vrachtwagen geladen en na vier dagen rijden, werd deze vracht op onze werf afgeleverd. Het schip werd in dok vier drooggezet, de beschadigde bladen van de verstelbare schroef verwisseld en de romp van het schip schoongespoten, gestraald en geverfd. Tegelijkertijd werden nog diverse werkzaamheden in de machinekamer uitgevoerd en een groot aantal lading-en stoomleidingen op het hoofddek vernieuwd of gerepareerd. De werkzaamheden verliepen voor spoedig en zodoende kon het schip op 8 januari verhalen van onze werf naar Botlek om lading in te nemen. J. Aken Het laatste bericht over het schip de 'Oocl Bravery'. Het zal u niet zijn ontgaan dat het schip inmiddels vertrokken is. Na het gebruikelijke proefdraaien langs de kade, stak het schip op 27 januari van wal voor een tweedaagse proefvaart op zee, die goed is verlopen. Na terugkomst in Europoort werden nog wat lekkages verholpen, zodat het schip een dag later in charter kon gaan. Deze geslaagde reparatie heeft mede plaats kunnen vinden door de inzet en samenwerking van de verschillende vakgebieden van Wilton-Fijenoord. Zeker geen slechte prestatie. Hiermee hebben wij bewezen op het gebied van ingrijpende motorreparaties met de besten mee te kunnen. M. van Rijn

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 16