Bedrijfsbeveiliging Bedrijfsbrandweer Wilton-Fijenoord WF-Nieuws pagina 17 Binnen ons bedrijf wordt hard gewerkt aan een plan van dienstverlening bij grotere calamiteiten en een nauwere samenwerking tussen verschillende, zowel in- als externe, hulpverlenende disciplines. Bij een zowel op landelijk, als op gemeentelijk niveau actueel onderwerp 'planning en dienstverlening bij grote calamiteiten' wordt ook van grote en middelgrote bedrijven aktie verwacht. Reeds is een commissie van onderzoek ingesteld ten behoeve van het ontwerp van een nieuw WF-bedrijfs- noodplan ter vervanging van het voor malige bedrijfszelfbeschermingsplan. Daarnaast zijn de contacten met de Gemeentebrandweer Schiedam hernieuwd en wordt een nauwere samenwerking met de WF-bedrijfs- brandweer bewerkstelligd. In overleg, wordt door de Gemeentebrandweer en politie voor ieder bedrijf, ressorterende in hun district, een zogenaamd 'aanvals plan' uitgewerkt. Het zal u niet zijn ontgaan, dat groepen brandweer mannen en -vrouwen zich over ons bedrijf en aan boord van schepen hebben begeven. Deze oriëntatietochten zijn door WF georganiseerd, zodat zij kennis kunnen maken met onze specifieke bedrijfstak. Zo hebben de plaatsvervangend commandant, de officieren en dienstdoende officieren een bezoek gebracht aan de gegraven en drijvende dokken, alsmede aan boord van het m.v. 'Oocl Bravery'. Bij de dokken kregen zij deskundige voor lichting van de heer Zijp en onder leiding van gaskontroleur Wijnhorst werd via de 'walegang', ruim, en pijpentunnel een bezoek gebracht aan de machinekamer van het m.v. 'Oocl Bravery'. Verder werden er door vier ploegen beroeps brandweer vier ploegen vrijwillige- brandweer, gezamenlijk ongeveer honderd personeelsleden, bezoeken gebracht aan de dokken, het m.v. 'Norsea' en het m.v. 'Koningin Beatrix'. Deze oriëntatietochten zijn bijzonder positief ontvangen bij het personeel van de Gemeentebrandweer. Op enkele 'oude rotten' na, kennen velen niet de weg aan boord van een schip en konden zij kennis maken met de complexe factoren die een rol zouden kunnen gaan spelen bij hulpverlening. Onontbeerlijk daarbij is het advies van onze Bedrijfsbrandweer die zich vakkennis op dat gebied eigen heeft gemaakt. Op woensdag 17 februari 1993 is in het kader van het bovenstaande een eerste G. L. Theuns WF-bevelvoerder stelde de bevelvoerder van de 641 in kennis omtrent de situatie. Laatstgenoemde besloot naar zijn meld kamer een 'middenalarm' te geven, waardoor zij assistentie verkregen van de TAS-601 van de Gemeente brandweer Schiedam. De bevelvoerders besloten de Dokloods in drie secties te verdelen zodat elke bevelvoerder met zijn manschappen een sectie onder zijn hoede kon nemen. De Lotus slacht offers, alsmede dummies, werden een voor een uit de gevarenzone gebracht en naar een zogenaamd 'gewondennest' (verzamelplaats) getransporteerd. Daar werden zij opgevangen door de WF- EHBO'ers, die onder toezicht van een kaderinstructrice, een diagnose moesten vaststellen en eventueel de eerste levensreddende handelingen moesten uitvoeren. Na de oefening was er een kopje koffie en een evaluatie gesprek. Belangrijk is, dat door deze oefeningen ervaring opgedaan wordt bij hulpverlening op grote schaal. Het op elkaar ingespeeld raken en het weder zijds vertrouwen dat ontstaat tussen het particuliere bedrijf en een overheids instantie is eveneens een waardevolle bijdrage. gecombineerde oefening gehouden waaraan deelnamen: de Gemeente brandweer, lotus slachtoffers van het Rode Kruis, WF-EHBO'ers, de Bedrijfs gezondheidsdienst, de WF-beroeps- en vrijwillige-brandweer, alsmede de meld kamer van de afdeling Beveiliging. Als plaats van de oefening was gekozen voor de Dokloods. Nadat in de brandweerkazerne een melding was binnengekomen die tegelijk werd ontvangen in de WF-meldkamer, betreffende een rookontwikkeling in de Dokloods, begaven de WF-beroeps- en vrijwillige brandweer zich met de TAS-WF (tankautospuit-WF) en motor spuit erheen. Terplaatse gekomen, besloot de WF-bevelvoerder, kennis nemend van de situatie, onmiddellijk assistentie te vezoeken aan de Gemeentebrandweer en de Bedrijfs- geneeskundigedienst. Terwijl de eerste groep opdracht kreeg met de motorspuit 'waterwinplaats open water, afleggen tot verdeelstuk', werkte de tweede groep reeds aan een verbinding tussen de TAS en het dienstwaterleidingnet. Een eerste reddingsaanvalsploeg bevond zich inmiddels met perslucht in de Dokloods, op zoek naar eventuele slachtoffers. Kort hierop arriveerde de TAS-641 van de Gemeentebrandweer Schiedam. De

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 17