Ombouw Cardissa pagina 4 WF-Nieuws Met dank ontleend aan Schip Ka, periodiek van Shell Tankers BV Voorbereiding in ver gevorderd stadium Vanaf maart is een speciaal projectteam belast met de voorbereiding van de ombouw van de 'Cardissa' tot een Dynamic Positioned (DP) Shuttle Tanker. Hiervoor werd in samenwerking met IHC Gusto Engineering te Schiedam, een volledige ombouwspecificatie met bijbehorende tekeningen gemaakt van de toekomstige scheepsinstallatie. De uitrusting die nodig is voor DP en andere operationele zaken is voor namelijk gebaseerd op contractuele eisen van de NAM. Inmiddels is aan de hand van deze specificatie Wilton-Fijenoord als uit voerende werf aangewezen en zijn de hoofdcomponenten besteld. Half februari 1993 wordt de 'Cardissa' aan de werf te Schiedam verwacht, waarna een ombouwperiode van drie maanden is gepland. Hierin valt tevens het 'special survey' en de normale dokking. Het is de bedoeling dat van het overdekte dok van Wilton-Fijenoord gebruik wordt gemaakt. Dynamic positioning Het belangrijkste gegeven in de opzet van het laden aan de NAM F3-FB OLT (Off Loading Tower) is het feit dat de 'Cardissa' zonder een mering in staat moet zijn om gekoppeld aan een laad- slang, binnen een vastgestelde werk- cirkel van maximaal twintig meter diameter te blijven. Hiervoor is het nodig dat het schip wordt uitgerust met een Dynamic Positioning Systeem met de daarbij horende uitrusting (zie figuur 1). De positie van de werkcirkel wordt bepaald door de heersende weers- en stroominvloeden. In balans met deze krachten zal de 'Cardissa' rond de OLT kunnen draaien (weathervaning), waarbij de gemiddelde koers op het draaipunt van de OLT is gericht. De torenarm, radiografisch aangestuurd (telemetrie) vanaf het schip, wordt in de richting van het schip meegedraaid. Om het DP-systeem te kunnen bedienen, zijn reeds diverse basis cursussen gegeven in Lowestoft. Het ligt in de bedoeling om diegenen die als eerste groep DP-operators gaan werken een reis op een DP-shuttle tanker van een andere maatschappij te laten maken. Ook wordt nog gedacht aan een eventuele praktijkgerichte simulatie cursus, die dan geënt is op de werk omstandigheden van de 'Cardissa'. De ondertekening van het contract in het kantoor van Wilton. Van links naar rechts de heren Schuurman en Stapel van Wilton-Fijenoord, de heren Elias en Molenaar van STBV. De werkomstandigheden ten aanzien van het DP op het NAM F3-veld bestaan niet alleen uit het 'op station' blijven. Heel belangrijk is ook het aankomen, waarbij het schip zonder hulp een verankerde draad via een boeienlijn moet oppakken om de slang te kunnen aankoppelen. Hierbij mag er geen grote kracht op de slang en dus op de OLT uitgeoefend worden. Bij vertrek geldt hetzelfde in omgekeerde richting. Om dit uit te kunnen voeren is het DP-systeem onontbeerlijk. De beweging van het schip wordt in deze fase nauwkeurig en stap voor stap door de computer gecontroleerd en beheerst. Boeghuis De centrale DP-computer wordt opgesteld in een apart, nieuw te bouwen boeghuis op de bak, van waaruit de DP-operator zal gaan werken. Vanuit dit boeghuis moet volledig kunnen worden gemanoeuvreerd. Ook moet vanuit dit boeghuis de bowloading gecontroleerd worden, de communicatie gevoerd worden en bepaalde hulpsystemen bediend worden. Daarom wordt naast de hoofdcomputer onder andere geïnstalleerd: - Een 'reference systeem control- console'; hier worden twee systemen in ondergebracht, namelijk 1) Artemis, het op radar gebaseerde referentiesysteem en 2) HPR (Hydro Figuur 1 Simrad ADP 701 for'Cardissa' off-shore loading POnIABLE JOYSICK BOW nmuSTERS

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 4