WF-Nieuws pagina 5 Acoustic Reference), een op onder water signalen gebaseerd systeem. Deze systemen zorgen voor een zeer nauwkeurige afstandsbepaling ten opzichte van de referentie-bakens. Het Artemis baken zit in het einde van de OLT laadarm. De diverse HPR antwoordbakens zijn rond de voet van de OLT op de zeebodem opgesteld. Verder is er de mogelijkheid om later andere referentie systemen aan te sluiten, bijvoorbeeld een Global Positioning Systeem (GPS). Voor de nauwkeurigheid is een differential GPS nodig, wat voor de 'Cardissa' nog niet exact genoeg is om te gebruiken op het F3-station. - Onafhankelijke joystick control console (IJS); dit is een met de hand bediend DP systeem en dient voor opvang en besturing, indien de DP-hoofdmotor uitvalt. - Bediening van de hoofdmotor; dit is vrijwel gelijk aan de huidige brugopstelling. - Bediening van de boegschroeven en hekschroef; eenzelfde inrichting, bijvoorbeeld voor het manoeuvreren in de haven, komt ook op de brug. - De telemetrie met onder andere de besturing van de draaitop en arm van de OLT, de informatie van de stand (azimuth) van de OLT arm, (nood)stop signalen voor verladingspompen en afsluiters in de vaste installatie en een communicatiekanaal met de controle kamer in het accommodatieplatform. - ZE en VHF, telefoons en andere communicatie-apparatuur. - Een kleine radar, voor onder andere de aanloop procedure. Nieuw te plaatsen componenten Tijdens de ombouw zullen er twee boeg schroeven worden geplaatst en een hekschroef (Tunnel Thrusters). Deze schroefunits worden geleverd door Lips en het worden schroeven met een vast toerental en verstelbare bladen. De spoedverstelling zal worden gerealiseerd door middel van hydrauliek. Deze units en hun bediening worden ook door Lips geleverd. De twee boegschroeven, die een diameter hebben van 2,4 meter, worden elk gedreven door een watergekoelde elektromotor van 1.350 KW. Deze elektromotoren worden geleverd door ABB. Tijdens DP zullen beide schroeven draaien, zij het op half vermogen. Dat betekent dat bij uitvallen van een unit, één schroef het volle vermogen moet kunnen leveren. De hekschroef heeft een diameter van 2,1 meter en wordt gedreven door een elektromotor van 750 KW. De tunnel van deze hekschroef loopt onder de tussenas door. Dieselgeneratorsets Voor het benodigde vermogen worden drie nieuwe dieselgeneratorsets geplaatst met elk een vermogen van 1.510 KW bij 1.800 toeren. Het betreft Caterpillar, 16 cylinder in V-stand, 4-takt dieselmotoren van het type 3516 DI-DA. De generator (ÖR-4) van 1.800 kVa is direct aan de dieselmotor gekoppeld en derhalve enkel gelagerd. Geleverde spanning wordt 660 V. Voor de verdeling van het elektrisch vermogen naar de diverse thrustermotoren en hulp systemen wordt een nieuw schakelbord geplaatst. Deze sets, schakelbord en aanverwante hulpsystemen zullen worden geplaatst in nieuw te construeren ruimten rond de huidige machinekameropbouw en één dek boven het poopdeck. -U Oil evacuation by Shuttle Tanker to ports between Duinkerken Hamburg Bowloadinginstallatie Op de boeg van de 'Cardissa' worden veranderingen aangebracht om over de boeg te kunnen laden. Het belangrijkste onderdeel is de bowcoupler, waaraan de laadslang wordt gekoppeld. Deze koppeling wordt hydraulisch bediend en is van het zogenaamde dry-break type, wat inhoudt dat bij koppelen en ont koppelen er geen olieverlies kan plaats vinden. Tevens komt er een nieuwe winch voor het ophalen van de slang. Al deze componenten, inclusief de hydrauliekinstallatie hiervoor, zijn besteld bij Pusnes. Tevens worden er nog enkele andere nieuwe systemen geïnstalleerd, vanwege de operationele omstandig heden, de eisen gesteld door de NAM en verdere overwegingen ten aanzien van veiligheid en kwaliteit. Inert gassysteem De nieuwe Inert gas (IG) generator, van een horizontaal type, wordt geleverd door Smit Ovens (diesel gestookt). Deze installatie wordt aangesloten op het bestaande schakelbord. De ruimte hier voor is gecreëerd boven de nieuwe generatorruimte. Behalve voor de veilig heid is dit ook een verbetering ten aanzien van het vervoer en de uitlossing van de lading. De lading gascondensaat is namelijk erg licht en vluchtig. Door de druk van het IG zal er dus geen uit damping plaatsvinden en blijft er minder over in de tank na het drainen. Crude oil washing installatie Omdat het schip onder IG gaat varen is een vaste tankwasinstallatie nodig. Bij het ter perse gaan van dit artikel is de keuze van het type nog niet bepaald. Gezien de lading gascondensaat is de uitvoering van COW voor de uitlossing niet relevant. Automatisch tankmeting systeem Om het ladingsproces te kunnen controleren is een continue- en goede uitlezing van de ullages* van de tanks noodzakelijk. In de ladingtanks (onder IG condities) wordt een SAAB tankradar systeem geïnstalleerd met uitlezingen in de controlekamer. De ballasttanks krijgen pneumatische uitlezing. Ladingtankafsluiters Om het beladen uit te kunnen voeren vanuit de controlekamer zullen hydraulische tank- en leidingafsluiters geplaatst worden. De details van de leveranties zijn nog niet bekend. Al deze bovengenoemde veranderingen hebben hun invloed op de gewichts verdeling en stabiliteit. Tevens is het nodig om voldoende diepgang te hebben om de voor gelegen thrusters in ballast onder water te houden. Om deze condities te waarborgen is het nodig dat er vaste ballast wordt aangebracht onder in de vaste ballasttanks wings 4 en dat het huidige voorruim als water- ballasttank wordt ingericht. Het projectteam is momenteel bezig, in nauwe samenwerking met Wilton- Fijenoord, om de verdere details en definitieve ombouwtekeningen en schema's uit te werken, zodat de werf voorfabrikage op kan starten. ullages - het Engelse woord voor de ruimte die boven een vloeibare lading vrijgelaten wordt om de expansie te kunnen opvangen (WF-Nieuws). Het F3-projectteam Vervolg op pagina 10.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 5