Gezien Machinefabriek Roerenreparatie m.v. pagina 6 WF-Nieuws Hydraulische cilinders van hulpspudpalen in de Machinefabriek In november 1992 werden van de cutter zuiger 'Oranje' die voor reparatie werkzaamheden aan de werf lag, twee hydraulische cilinders van de hulpspud palen ter reparatie aangeboden. Na demontage van de cilinders bleek een van de zuigerstangen, 310 milli meter rond x 9.300 millimeter lang en een gewicht van zeven ton, over een lengte van 7.600 millimeter door het zeewater aangetast. Tevens bleek de stang 2 millimeter krom te zijn. Nadat de stang gedeeltelijk was 'schoongedraaid' werd deze bij een van onze relaties vernikkeld, verchroomd en nagepolijst op een diameter van 310 millimeter. De tweede stang gaf meer problemen. Ook van deze stang was de oppervlakte beschadigd, bovendien was deze stang 70 millimeter krom. In de Scheepsbouw- loods werd met behulp van de vijf honderd tons pers de stang gericht. Na het richten bleek de stang nog 4 milli meter krom. Hierdoor was het nood zakelijk de stang 6 millimeter af te draaien. Het verkleinen van de diameter was toegestaan omdat ondermaatse afdichtingsmanchetten verkrijgbaar zijn. Het uitgevoerde scheuronderzoek wees uit dat de stang niet beschadigd was. Na het afdraaien op een diameter van 303,75 tot 308,80 millimeter werd ook deze stang vernikkeld, verchroomd en nagepolijst op een diameter van 304,00 millimeter 0,05. Na montage in de Machinefabriek van de diverse componenten werd de complete cilinder aan boord van de Oranje afgeleverd. De klant was dermate tevreden dat hij een nieuwe reservestang kompleet met montage-oog bij de werf bestelde. L. Lips Bij inspectie van de roeren in het dok werd geconstateerd dat beide roeren gescheurd waren. Na overleg met de klant en de class werd opdracht gegeven de roeren met roerkoningen te demonteren. De roeren werden eerst naar de Scheepsbouw- loods getransporteerd. Daar werden de roerpennen uit de roeren genomen, waarna de staalreparatie aan beide roeren werd uitgevoerd. Na deze reparatie werden de roeren in de Machinefabriek op de roerenplaat opgesteld en uitgelijnd met de roer koningen. Bij het uitlijnen, bleken de roerpengaten uit de lijn te staan. De uitlijning werd gecorrigeerd door middel van een steppebus. De conische pengaten werden, nadat de roeren voor de kotterbank waren opgesteld, recht uitgedraaid zodat er een steppebus met een conisch gat gemonteerd kon worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 6