m.v. 'Langvann' Bedrijfsschoolexamens 1993 pagina 10 WF-Nieuws Op iedere school vormen de maanden april en mei jaarlijks voor een groot deel van de leerlingen het hoogtepunt van het schooljaar en zelfs van de gehele schoolperiode. De eindexamens worden afgenomen en dat kan meteen het afronden van de opleiding en dus het verlaten van de school betekenen. Zo ook op de Bedrijfsschool Wilton- Fijenoord. In beide maanden namen 77 bedrijfsschoolleerlingen na een twee-of driejarige opleiding deel aan het landelijk SOM-examen. De twaalf leerling-lassers beten het spits af op 13, 14 en 15 april. In dezelfde periode legden de kandidaten construc- tiebankwerken/lassen en plaat- en constructiewerken hun eindproef lassen voor een NIL-certificaat af, als onderdeel van hun eigenlijke vakexamen. Op maandag 19 april stonden de overige leerlingen in de startblokken voor hun eindexamen, waarin de tijdsdruk dit jaar landelijk een extra struikelblok vormde. Deze hindernis werd in ieder geval, zij het soms krap, ogenschijnlijk met succes genomen. Intussen zijn de gemaakte werkstukken op een centrale plaats beoordeeld en is ook het theorie-examen op 25 en 26 mei afgerond. Waarschijnlijk zullen nog enkele kandidaten op 7 juli herexamen afleggen, waarna de examenuitslagen bekend worden. Nog even een spannende periode. Op 18 december kwam de chemicaliën- tanker m.v. 'Langvann' bij WF aan de werf op plaats 14. Op 24 februari werd het schip door een Deense rederij gekocht. Deze besloot om het schip te dokken en tevens verschillende grondige reparaties uit te laten voeren. Het schip werd in dok 7 drooggezet. Bij het meten van het roer bleek, dat de onderste pen los in het roer zat. Hiervoor werd het roer naar de Machinefabriek gebracht, volledig geprotocoleerd en werd er gekotterd. Zowel aan stuurboord- als aan bakboord-zijde werden huidschades gerepareerd. Tevens werd er een uit gebreid grit- en verfprogramma uit gevoerd en werden de ankerlieren in de Machinefabriek compleet overhaald en werden er nieuwe assen voor gemaakt. Wat ook niet onvermeld mag blijven, zijn de ketelreparaties. Het schip beschikte over twee hulpketels en een afvoer- gassenketel. Van beide hulpketels werden alle pijpen vernieuwd. Toen alle pijpen gesloopt waren, bleek dat de omkasting van beide ketels in zeer slechte staat verkeerde, zodat deze geheel vernieuwd moest worden. Tevens bleek dat de stoom kasten van beide ketels vervormd waren. Deze werden allebei naar de Machinefabriek gebracht om gevlakt te worden. Verder werden verschillende pompen, compressoren, koelers etc. overhaald en gerepareerd. Enkele pompen bleken na inspectie in de Machinefabriek niet meer voor reparatie vatbaar en daar moesten dus nieuwe pompen voor worden besteld. De Fittersafdeling had veel werk aan het vernieuwen van verschillende systemen op het hoofddek en in de machine kamer. Tenslotte werd het gehele hoofddek met hoge druk watergestraald en van een nieuwe coating voorzien. Op 7 april vertrok het schip met de nieuwe naam 'Freja Nordic' naar Houston om daar haar pendeldienst in de Golf van Mexico aan te vangen. G. van Koppen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 10