Nieuw leven voor pagina 8 WF-Nieuws Ombouw bij Wilton-Fijenoord Een goed geoutilleerde scheepswerf en de benodigde capaciteit zijn twee van de drie belangrijkste elementen om een scheepsombouw-operatie te kunnen uitvoeren. De derde voorwaarde is het in huis hebben van de vereiste kennis en ervaring op dit gebied. Wilton-Fijenoord in Schiedam bezit alle drie de aspecten en werd na een competitie tussen zes Westeuropese werven door Shell Tankers geselecteerd voor de ombouw van de chemicaliën- tanker Cardissa tot shuttle-tanker. 'We zijn lang van deze markt verstoten geweest, vooral als gevolg van de subsidies die in Duitsland naar de werven gingen. Maar we doen nu weer volop mee', aldus J. H. van Leuven, contract manager bij Wilton-Fijenoord. Het enorme overdekte dok op de Schie- damse werf is gevuld met vertrouwde geluiden: het sonore gebrom van compressoren, het gesis van perslucht, af en toe een paar zware dreunen van staal op staal, krakende portofoons en het gekrijs van slijpmachines. In het dok ligt de Cardissa, een 175 meter lange chemicaliëntanker die tien jaar terug op een Nederlandse werf van stapel liep. Het schip wordt nu omgebouwd tot shuttle-tanker, bestemd om bij het NAM F3-veld olie te laden en deze te vervoeren naar Westeuropese havens. Op het NAM F3-veld zal de tanker zonder hulp van sleepboten bij de zogenoemde Off Loading Tower (OLT) een koppeling moeten maken met de laadslang. Het schip meert daarbij niet af, maar moet binnen een straal van 20 meter met de stroom- en windrichting vrij om de OLT kunnen draaien, met de neus constant gericht op de toren. Hiervoor wordt de Cardissa uitgerust met een Dynamic Positioning Systeem (DP). IHC Gusto De gehele ombouwspecificatie met bijbehorende tekeningen is door Shell Tankers in samenwerking met IHC Gusto Engineering te Schiedam opgesteld. De uitrusting die nodig is voor DP en andere operationele zaken zijn voornamelijk gebaseerd op contractuele eisen van de NAM. Zes Westeuropese scheepswerven hebben op basis van de specificaties op het ombouw-project ingeschreven. Na vergelijking bleek dat Wilton-Fijenoord de beste aanbieding had gedaan. Het Dynamic Positioning Systeem is volledig geautomatiseerd. Een computer wordt gevoed met informatie, die wordt verkregen via de radar en via referentie bakens die staan opgesteld op de zeebodem aan de voet van de laadtoren. Aan de hand van de verkregen informatie bedient de computer de hoofdmotor van het schip, alsmede de twee boeg schroeven en de hekschroef. Deze drie schroefunits worden geleverd door Lips. De twee boegschroeven draaien tijdens DP op half vermogen. Bij uitvallen van één unit kan de andere boegschroef op volle kracht gaan draaien om toch het benodigde vermogen te kunnen leveren. Zowel de boegschroeven als de hekschroef worden aangedreven door water- gekoelde elektromotoren van ABB. Een deel van de neus van het schip is verwijderd in verband met de koppel systemen voor de laadslang. Deze hydraulisch bediende koppeling is van het zogenoemde dry-break type. Dit systeem garandeert dat bij het koppelen en ontkoppelen van de laadslang geen olie wordt gemorst. In verband met deze aanpassingen is het noodzakelijk de voorsteven constructief te versterken. Op de boeg wordt tevens een bedie ningshuis geplaatst voor de DP- computers. Tijdens de aan- en afvaart- procedures en het laden wordt de besturing van het schip vanuit dit boeghuis gevolgd en kan zonodig worden ingegrepen. Ook wordt vanuit dit boeghuis door middel van telemetrie de draaitop en de arm van de Off Loading Tower bediend. Zwembad Overal op en rond de Cardissa gonst het van de activiteiten. Op en onder de boeg, zoals hierboven omschreven, maar ook aan dek, in de ladingtanks, op de brug en op het achterdek. Elke vier kante meter wordt benut voor de inbouw van de vele scheepsinstallaties die met het project zijn gemoeid. Voor de extra generatoren voor de aandrijving van de boegschroeven wordt de opbouw van het achterschip vergroot. Ook het zwembad voor de bemanning is opgeofferd. Zo is onder meer plaats gemaakt voor een zogenoemde inert gasgenerator, geleverd door Smit Ovens. Voor de luchttoevoer naar deze generator zorgen twee grote ventilatoren van Asselbergs Nachenius. Dit onbrandbare gas wordt in de olietanks gebracht en voorkomt dat uit de olie gassen vrijkomen die zouden kunnen ontbranden. Andere systemen die deel uitmaken van de ombouw zijn een vaste tankwas- installatie en een automatisch meetsysteem, waarbij met tankradar de inhoud van de tanks kan worden gecontroleerd. Voorts worden in de leidingen en op de tanks hydraulische afsluiters geplaatst, zodat het laden en lossen geheel vanuit de controlekamer kan worden bediend.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 8