m.v. 'Nosac Ranger' 'Calixe' In dit nummer -V3"^.-•--- - WF-Nieuws pagina 3 Op 8 juli jl. schoof er een zware slag schaduw voorbij het dokhuis van dok 8, de 'Nosac Ranger' schoof het dok in. Dit ietwat log aandoende vaartuig is een zogenaamde RoRo multipurpose vehicle carrier; in gewoon Nederlands betekent dit, dat het schip alle soorten van rijdend materieel van personenauto's tot complete tanks kan vervoeren, tot een maximaal gewicht van 100 ton elk. Hiertoe is het binnenste van het schip verdeeld in 13 autodekken (waarom geen 12 of 14 vraag je je af?), met een gemiddelde dekhoogte van ongeveer twee meter. Een aantal van deze dekken is verticaal beweegbaar, om zodoende meer hoogte te verkrijgen voor zwaarder materieel. Door afbladderende verf ontstond schade aan personenauto's waardoor de reder genoodzaakt was, om deze verf te verwijderen. Dit gebeurde door middel van zogenaamd 'hydrojetten', dus met hogedruk water straal (ongeveer 800 bar) de verf ver wijderen. Zoals we verwachtten, gaf dit de nodige wateroverlast. Aangezien het schip meer boven dan onder de dokrand uitstak, dienden door onze afdeling Corrosie Bestrijding de nodige voorzorgsmaatregelen te worden getroffen bij het verven. Hiertoe werden door de Ketelmakers twee stuks spuit cabines vervaardigd, waarmee de milieu- en andere overlast tot een minimum werd beperkt. Het schip werd daarna in de voor ons zo vertrouwde vaderlandslievende kleur oranje geschil derd. Verder moesten de zij- en achterklep geheel gestreken worden en 2 delen van de achterklep losgemaakt en in dok gelegd worden voor uit gebreide staal- en conserveer- werkzaamheden. Ook werd er een nieuwe schroef gemonteerd, waartoe de schroefas eerst uitgenomen werd en het geheel in de werkplaats vakkundig pasgemaakt werd. Bovengenoemde en veel andere kleinere werkzaamheden werden in een zeer kort tijdsbestek uitgevoerd. 'Samenwerking' was dus weer het motto! Het schip werd op 24 juli uitgedokt en kon opstomen naar Bremerhaven voor een nieuwe lading personenauto's. M. van Rijn pag. Ombouw 'Cardissa' 2 m.v. 'Nosac Ranger' 3 Gezien op de werf 4-5 'UK 154' - Ballasten van een viskotter 4 m.v. 'Kumasi' aan de werf 6 Nieuwbouw Bed rijf sschool 7 Aanleg gescheiden riolerings systeem op het terrein van Wilton-Fijenoord 8 Strauss Co onthult paradepaardje speeltuin 9 Diploma-uitreiking 13 Regionale Brandweeroefening 14 Opleidingen voor onze medewerkers 16 Arbeidsomstandigheden en ziekteverzuim 17 Eerste schooldag Bedrijfsschool 17 Vernieuwing rotoras 18 Nadat het scheepje bij een jachtwerf een aantal meters verlengd was, besloot de eigenaar om het geheel opnieuw te laten schilderen. Op 4 juni verscheen ze voor ons overdekte dok 8 om droog gezet te worden. Het overdekte dok leent zich perfect voor het stofvrij opbrengen van de lagen glansverf op deze kapitale schepen, onafhankelijk van de Hollandse weersomstandigheden. Na dagenlang schuren en poetsen werden de benodigde laklagen aangebracht. Toen deze werkzaamheden beëindigd waren, werd op 18 juni water in het dok gelaten en het jacht vrij van de dokwand afgemeerd. In deze positie bleef het schip nog enige dagen liggen om de verf uit te laten harden. Tevens werd er van de gelegenheid gebruik gemaakt om het schip te bevoorraden voor de komende reis. 's-Middags 25 juni werd de dokdeur geopend en voer het scheepje de rivier op richting zee voor een cruise naar Alaska. J. Aken 'T ltl~~2.-3.-1J—- NOSAC

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 3