Onderzeebootloods exit pagina 14 WF-Nieuws Begin november jl. werd een begin gemaakt met de opruiming van de Onderzeebootloods op de westzijde van de werf. Voor de slopersfirma die dit karwei zou platmaken, was dit een routineklus. Na het doorbranden van een groot aantal palen en dwars verbindingen, was het omtrekken van het gebouw een fluitje van een cent. Toen het dak en het interieur eenmaal op de grond lagen, kwamen de vragen los. 'Hoelang staat de OZ-loods hier al, 'komt hij van Fijenoord' of 'wat is er allemaal wel in gebouwd?'. Wel, op die vragen wil de redactie proberen een antwoord te formuleren en om dit betrouwbaar te doen, is de assistentie ingeroepen van het oud-redactielid van het WF-Nieuws, de heer A. van Dijk, tevens auteur van de toenmalige, populaire rubriek 'De oude doos'. Het bestaan van de Onderzeebootloods begint anno I Dit bleek niet meer na te gaan. Wel de plaats, namelijk op de werf Fijenoord te Rotterdam. De laatste onderzeeboot die op Fijenoord is gebouwd was de K XVIII, bouw- nummer 323, waarvan de kiellegging plaatsvond op 10 juni 1931. Deze later befaamd geworden K XVIII werd echter afgebouwd op de werf Wilton-Fijenoord Op een winderigen, vrij killen Augustusmorgen werd de nieuwe sleepboot „Drydock" te water gelaten. te Schiedam en in dienst gesteld door de Koninklijke Marine op 23 maart 1934. Voorzover bekend is deze helling eind jaren dertig verplaatst naar Schiedam en opgebouwd op de lokatie, waar hij ruim 50 jaren heeft gestaan. Op deze toen nog niet overkapte onderzeeboothelling werden gedurende de jaren 1936 tot en met 1939, twee onderzeebootmijnenleggers gebouwd, respectievelijk de O 19 en de O 20. In 1939 werd door de directie besloten de onderzeeboothelling te overkappen. De eerste onderzeeboot die in deze overdekte bouwplaats werd gebouwd, was onder bouwnummer 667, de O 25. Op 1 mei 1940, negen dagen voor Nederland de 2de wereldoorlog over zich heen kreeg, werd de O 25 te water gelaten. Op 14 mei daaropvolgend bracht de Koninklijke Marine het casco tot zinken, nadat gebleken was dat er geen sleep boten beschikbaar waren om de O 25 naar Engeland te verslepen. Het casco is in de loop van 1940 weer gelicht en de bouw is gecontinueerd. Uiteindelijk werd ze op 1 maart 1942 opgeleverd als de Duitse UD 3.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 14