Wilton-Fijenoord en Arbo-wetgeving WF-Nieuws pagina 7 vlakken worden nagedraaid, waarbij een kunststoflaagdikte van 3 mm gewaar borgd moest blijven. Zoals gebruikelijk moest het werk in zijn totaliteit binnen een tijdsbestek van een 'Plant-stop' plaatsvinden. In dit geval betekende het een totale bewerkingstijd van 10 dagen. Na het indienen van de offerte en het voeren van de onderhandelingen mocht WF het werk in oktober jl. uitvoeren. De werkzaamheden werden, onder streng toezicht van de afdeling Veilig heid en Milieu aangaande de kunststof verwerkingen en de controle op de technische uitvoering door mede werkers van de firma Corrocoat en het Stoomwezen, binnen de geplande termijn verricht. D. J. Blom Wij zijn in een periode aangeland, dat behalve het eindprodukt ook de arbeids omstandigheden een steeds belang rijker rol spelen. Uitspraken als 'onge vallen behoren tot het risico van het vak' zijn uit de tijd. Ondanks het gegeven dat zolang wij werken er altijd ongevallen zullen plaatsvinden, dienen wij gericht actie te ontplooien om het aantal ongevallen te minimaliseren en daar door menselijk leed te voorkomen en te beperken. Daarnaast heeft Arbo-zorg te maken met overleven en dus ook met onze belegde boterham. Opdrachtgevers stellen in toenemende mate eisen op het gebied van de Arbeidsomstandigheden onder het motto 'Kwaliteit, Milieu en Arbo horen bij elkaar', leder ongeval geeft verstoring van de produktie. Veel ongevallen geven naast een slecht imago ook overschrijdingen van de tijdsplanning en budgetten. Dit zal op zijn beurt resulteren in boeteclaims en minder opdrachten. Ongevallen brengen naast leed ook veel kosten met zich mee. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voor 1992 berekend, dat de directe kosten (medische kosten, loonkosten, materiële schade) al 56 miljard gulden bedroegen. Uitgaande van 6,5 miljoen werkende personen is dit gemiddeld ongeveer 8.500,- gulden per werknemer. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat Arbo- zorg ook financieel een 'must' is. Behalve bovenstaande argumenten is er ook nog de wettelijke verplichting (Arbeidsomstandighedenwet) om aan Arbo-zorg te doen. Ondanks alle inspanningen in het verleden, zijn wij er niet voldoende in geslaagd, om tot een structurele aanpak van de problematiek te komen. In het septembernummer hebt u kunnen lezen dat wij een nieuwe weg zijn ingeslagen van incidentbestrijding (pleisters plakken) naar gerichte actie in de vorm van het uitvoeren van een meerjarenplan (bronbestrijding). Om tot blijvende resul taten te komen, is een gezamenlijke inspanning noodzakelijk, onder aan voering van de leidinggevenden. Dat dit geen loze kreten zijn, moge blijken uit het uitvoeren van maande lijkse inspectieronden, het uitvoeren van werkplekonderzoeken, het uitbreiden van het ongevalsonderzoek, het op voorhand inschakelen van de Arbo- deskundigen bij aankoop van nieuwe machines, materialen, invoering van nieuwe werkmethoden, enzovoort en de gegeven (lopende) opleidingen. Ongevallen zijn altijd een samenloop van omstandigheden en het aantal keren dat het net goed afliep,is een veelvoud van het aantal ernstige letselongevallen (600 x). Kijk daarom ook steeds door de Arbo-bril en meld onveilige situaties bij de leiding. Trouwens wist u, over een bril gesproken, dat het aantal ongevallen met oogletsel in 1991 en 1992 ongeveer 60% van het totale aantal 1.000/jaar) bedroeg. Een reden te meer om de ARBO-bril op te zetten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1993 | | pagina 7