Sanering van het proceswater van de dokken 6, 7 en 8 pagina 14 WF-Nieuws Krachtens de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater, is iedere scheepswerf verplicht het water, dat gebruikt wordt tijdens de reparatie van schepen te zuiveren. Niet alleen het water dat gebruikt wordt, maar ook regen-, koel- en lekwater dat in het dok komt, moet gereinigd worden. Al deze soorten water noemen wij proceswater. Het proceswater is meestal vervuild met grit, havenslib, verf-, staal- en koperdeeltjes, roest en zand. Het proceswater wordt in de dokken opgevangen en via goten naar de woel- kelders van de dokken getransporteerd. Wanneer het water in de woelkelders van de dokken gestroomd is, wordt het via profilering van de bodem van de woelkelders zo goed mogelijk naar de pompen getransporteerd. In iedere woelkelder is een Flygt dompelpomp geïnstalleerd. Deze pompen zijn van een zeer slijtvast materiaal gemaakt en uit gerust met een zogenaamde woelkop. Slijtvast materiaal, omdat de pompen straalgrit moeten kunnen verpompen en de woelkop om eventueel bezonken straalgrit en slib door zeer heftig in het water te roeren weer in oplossing te krijgen, om het te kunnen verpompen. Wanneer het water door de pompen opgepompt is, wordt het proceswater door een hogesnelheidsleiding naar een voorafscheider getransporteerd. Het leidingwerk is gemaakt van polyethyleen PE-HD buizen. PE is een zeer slijtvaste en slagvaste kunststof die ook zeer corrosiebestendig is; boven dien is PE zeer gemakkelijk te Foto 1. Foto 2. verwerken. Om dit materiaal te kunnen verwerken, hebben wij twee buitenfitters voor dit doel op laten leiden bij de leverancier van de kunststofpijp. Tijdens die cursus is er speciaal aandacht geschonken aan het lassen van de pijp, wat op een geheel andere manier gebeurt dan bij stalen pijp. In de voorafscheider wordt het straalgrit uit het proceswater verwijderd. De voorafscheiders zijn door de werk plaatsen gemaakt (zie foto 1). Wanneer het proceswater door de voorafscheider is gegaan, stroomt het via een lagesnel- heidsleiding naar de grote ronde bezinkbak tussen dok 7 en 8 (zie foto 2). In deze bezinkbak zal al het vuil dat zich verder in het water bevindt, afgevangen worden. De zwaardere delen bezinken naar de bodem van de bak, de lichtere delen komen op het water te drijven. Op de bezinkbak rijdt een ruimerbrug (zie foto 3) gemaakt door de werkplaatsen. Aan deze ruimerbrug is een drijflaag- afstrijker gemonteerd om al het drijfvuil, dat zich op het water bevindt voor zich uit te vegen en in speciaal voor dat doel geconstrueerde bakken te laten lopen. Het in de bak bezonken vuil wordt door een schraper die over de bodem van de bezinkput schraapt (gemaakt van RVS 316 door de ketelmakers) naar het midden van de put getransporteerd waarna het kan worden weggepompt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 14