Het invoeren van een ISO systeem pagina 8 WF-Nieuws Wat is ISO 9002 certificering? ISO staat voor International Standardisation Organisation. Dit is een internationale organisatie, die normen opstelt. Certificering van een kwaliteits systeem kan plaatsvinden als de organi satie en de manier waarop zij werkt conform de ISO-norm gedocumenteerd en geïmplementeerd zijn. Het draait er om dat de organisatie, aan de hand van de internationale norm, duidelijk beschreven wordt. Een paar voorbeelden: Hoe gaat de marketing/verkoop van scheepsreparatie in zijn werk en hoe komt het contract met de klant tot stand? Hoe wordt een opdracht of project aangenomen, zodat de verschillende werkzaamheden van de verschillende afdelingen duidelijk op elkaar worden afgestemd? Welke stappen worden gezet om de opdracht naar tevredenheid van de opdrachtgever uit te voeren? Hoe wordt de kwaliteit bewaakt? Hoe worden klachten behandeld? Hoe zorgt de werf er voor, dat de mensen met voldoende vakmanschap kunnen werken? Wat voor nut heeft certificering? Het borgen van een kwaliteitssysteem volgens ISO-9002 is een eis die de markt stelt, hierbij valt te denken aan offshore-opdrachten. Tevens wordt het management uitgenodigd systematisch na te denken over de gang van zaken binnen de werf en continue verbetering na te streven. Immers, beter inzicht in de bedrijfsprocessen kan aanzienlijke verbeteringen aan het licht brengen, fouten (helpen) voorkomen en moti verend werken. Waarom moet er beschreven worden hoe het bedrijf werkt? Daar is een aantal redenen voor. De eerste reden is meteen een heel belangrijke. De klant wil een bewijs hebben als het gaat om leveren van kwaliteit. Dit betekent dat een bedrijf moet kunnen uitleggen hoe het werkt. Gebeurt dat met een duidelijk beschreven systeem, dan kan de klant met een gerust hart de opdracht verstrekken. De tweede reden is voor elke mede werker in de organisatie belangrijk. Als de manier van werken is beschreven, is er een veel groter inzicht in het eigen en andermans werk. Hoe vaak komt het niet voor dat zaken onnodig fout gaan! Het beschreven systeem is een hulpmiddel voor elke medewerker en een nieuwe medewerker om snel hun weg te vinden. De inwerkperiode verloopt soepel, in plaats van dat men door vallen en opstaan maar moet leren hoe het bedrijf werkt. Het zal zeker niet zo zijn dat de mede werkers iedere dag met het handboek onder de arm zullen lopen. Ervaren mensen kennen hun werk. Het is bedoeld als naslagwerk, waar af en toe op terug kan worden gegrepen. De redenen waarom bedrijven een kwaliteitssysteem willen hebben, zijn simpel: het werk beter te kunnen beheersen; minder kwaliteitsproblemen te hebben; gewoon meer verdienen door zaken in een keer goed te doen; een betere werksfeer op te bouwen. Papierberg? Dat valt uiteindelijk best mee, mits het kwaliteitshandboek goed wordt opgezet. ISO vraagt wel om een aantal zaken te beschrijven en te registreren. De gehele organisatie wordt beschreven. En bijvoorbeeld afwijkingen en fouten worden geregistreerd (want dan kan het bedrijf daaruit leren). Maar laten we eerlijk blijven: ISO vraagt wel om in de praktijk een aantal zaken te registreren. Zo moeten afgekeurde produkten of diensten worden ge registreerd. En bijvoorbeeld ook af wijkingen van ingekochte goederen of diensten moeten worden vastgelegd. ISO ziet graag dat het bedrijf leert van fouten. Dat kan alleen als deze worden vastgelegd en bestudeerd. Dus door ISO ontstaan bepaalde voor het bedrijf vaak nieuwe kwaliteitsregistraties. De werf zal hier sterker van worden en verbeteringen in de praktijk zijn een voordeel voor iedere medewerker. Met die instelling wordt ISO een succes! Wat verandert er door ISO bij Wilton-Fijenoord? Wilton-Fijenoord zal niet volledig anders gaan werken vanwege certificering! In het kwaliteitshandboek wordt beschreven hoe men nu werkt. Medewerkers en leiding vertellen elkaar hoe ze op dit moment hun werk verrichten. En dat wordt vastgelegd. Voor zaken die onduidelijk zijn, wordt in overleg met de directie bepaald hoe (voortaan) te werken. Dat wil niet zeggen dat het kwaliteits handboek een star iets is, een boek dat nooit meer gewijzigd mag worden. Integendeel, het handboek moet leven. Blijken bepaalde procedures niet meer te werken, dan wordt het handboek aangepast. Het kwaliteitshandboek is geen boek met een gouden kaft, voor eens en altijd in de boekenkast. Het is een levend iets dat iedere dag, week of maand ver beterd kan worden. ISO eist dit ook: wat er in het handboek staat, moet kloppen met de praktijk. Zo wordt het handboek een praktijk boek, waar iedereen mee werkt. Want een kwaliteitshandboek is waardeloos als het niet met de werkelijkheid overeenkomt.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 8