#Q M Bedrijfsgezondheidszorg pagina 10 WF-Nieuws Do* vn Werf Maatac^appt, Wilton-Fijenoord b.v. De bedrijfsgezondheidszorg werd uit gevoerd door de Regionale Dienst voor Bedrijfsgezondheidszorg en Bedrijfs veiligheid (RBGD-Rotterdam) in samen werking met bedrijfsverpleegkundigen en specifieke deskundigen van de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton- Fijenoord B.V., tezamen vormend de BGD Wilton-Fijenoord. Aanstellingsonderzoek Er werden 14 geneeskundige onder zoeken door de bedrijfsarts verricht met betrekking tot indiensttreding. In 2 gevallen ging het om een admini stratieve functie. Allen waren geschikt voor de te vervullen functie. Er werd 1 keuring verricht in verband met het werken met perslucht. Periodiek bedrijfsgeneeskundig onderzoek Er werden in totaal 121 onderzoeken verricht. Afgezien van specifieke groeps kenmerken, zoals weergegeven in de rapportage van het WPO, werden geen afwijkingen gevonden die actiematig aandacht behoeven. Spreekuur op het bedrijf Organisatie en vorm van het spreekuur op het bedrijf bleven ongewijzigd. Er werden 322 werknemers gezien in het kader van bedrijfsgeneeskundig spreekuur. Het grootste gedeelte hiervan betrof de verzuimbegeleiding. Verzuimbegeleiding In het kader van de verzuimbegeleiding bestaat intensieve aandacht voor de zieke werknemer. Na 4 weken Ziektewet is er een eerste contact met de bedrijfs arts waarbij reïntegratie in eigen - of aangepast - werk besproken wordt. Wanneer verzuim direct of indirect te maken heeft met het werk, wordt beoordeeld hoe herhaling in de toekomst voorkomen zou kunnen worden. Regelmatig vindt hierover overleg plaats in het Sociaal Medisch Team waarin participeren: personeelszaken, maatschappelijk werk en bedrijfsarts. Met afdelingschefs wordt regelmatig het verzuim op individueel niveau door genomen. Dit zogenaamde plaatsings- overleg werd 6 keer gehouden waarbij telkens één of meerdere afdelingen werden besproken. Bovengenoemde initiatieven leiden ertoe dat werknemers vaak via een traject van aangepast werk weer kunnen terug keren. Soms kan het noodzakelijk zijn de werk plek of de werktijden blijvend aan te passen, waarbij eventuele loonderving gecompenseerd kan worden met een uitkering volgens de Ziektewet of de WAO. Bij beschouwing van de (ziekteverzuim cijfers bleek, dat 1994 werd gekenmerkt door een scherpe daling in het verzuim. Vergeleken met 1993 daalde het verzuim met bijna 30%. Deze afname vond, behalve in de positieve aandacht die het verzuim bij Wilton-Fijenoord krijgt, zeker ook zijn oorzaak in diverse overheids maatregelen. Het 'volume-beleid' van de overheid werd in een drietal wetten vastgelegd, die worden aangeduid met TAV, TZ en TBA. TAV staat voor: Terugdringing Arbeids ongeschiktheids Volume, waar binnen het bonus/malussysteem, de premie differentiatie en de vervroegde bemoeienis van de GMD zijn terug te vinden. TZ staat voor: Terugdringing Ziekte verzuim, waarin de werkgever verplicht wordt om in de eerste zes weken ziekte 70% van het loon door te betalen. TBA staat voor: Terugdringing Beroep op Arbeidsongeschiktheidsregelingen. Nieuwe WAO-grondslagen alsmede een minder permanent karakter van de WAO moeten de vlucht in het WAO-stelsel een halt toeroepen. Om op de meest adequate wijze op de nieuwe wetgeving in te spelen, werd door Wilton-Fijenoord, in overleg met het Nederlands Instituut voor Arbeids omstandigheden (NIA) en RBGD, gekomen tot een concept verzuim- protocol. E.H.B.O. Ter verlening van E.H.B.O., behandeling van ongevallen in eigen tijd, gezond heidsproblemen, vaccinaties, audio- grammen, verstrekking van oto- plastieken/veiligheidsbrillen etcetera, werden 3.351 personen op de Medische Dienst gezien. Hieronder 529 leerlingen van de Bedrijfsschool en 324 werk nemers van onderaannemers/ opvarenden. Het aantal bedrijfsongevallen bedroeg 1.062, waarvan 134 betrokkenen het werk staakten. De tabel op pagina 11 geeft een ge specificeerd beeld van het aantal bedrijfsongevallen met de gestelde diagnoses. De getallen tussen geven het aantal werknemers aan dat het werk staakte. Ondanks de nog steeds dalende tendens, heeft oogletsel ten gevolge van een bedrijfsongeval de hoogste score en blijft dit een aandachtsgebied.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1994 | | pagina 26