m.v. 'Crystal Emerald' 'Voorde bommen vielen' PRINS HENDRIK ISÏK! pagina 14 WF-Nieuws Begin februari kwam het schip, de 'Crystal Emerald', dat bij Wilton- Fijenoord een oude bekende was, naar onze werf om enkele reparaties te laten uitvoeren aan het roestvrijstalen leiding systeem. Deze reparaties werden uitgevoerd door de medewerkers van VSH-Verolme Scheepswerf Heusden. Wilton-Fijenoord verleende assistentie aan VSH om het schip op tijd op te leveren. Na twee dagen vertrok het schip weer om haar taak voort te zetten. W. L. Kreischer Maritier musEr In 1995 herdenkt Nederland 50 jaar bevrijding. Voor Rotterdam is dit een belangrijk historisch feit; het is 50 jaar geleden dat gestart werd met de weder opbouw en 55 jaar geleden dat het bombardement op de stad plaatsvond. Met de tentoonstelling 'Voor de bommen vielen' besteedt het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' in Rotterdam aandacht aan de Rotterdamse rederijen vlak voor de Tweede Wereldoorlog. 'Voor de bommen vielen' is te bezich tigen van 1 april tot en met 27 augustus 1995. De tentoonstelling geeft een impressie van de Rotterdamse zee rederijen in de laatste paar jaren voor de Duitse inval op 10 mei 1940. Met het in 1938 in de vaart komen van de 'Nieuw Amsterdam' lijkt een tijd van diepe depressie in de scheepvaart voorbij. Op de expositie is het fraai bewerkte doopbijltje te zien, geschonken aan H.M. Koningin Wilhel- mina in 1938, ter herinnering aan de doop van het schip. 'De tijd van de diepste depressie in de scheepvaart, welke vooral op een stad als Rotterdam een fnuikende invloed had, is achter de rug. Het was of met de bouw van het schip dat dezer dagen aller belangstel ling vraagt, de stoot in de goede richting is gegeven'. (Wereldkroniek, april 1938). Het is dit schip dat de begin- en eind periode in de tentoonstelling symbolisch markeert; de terugkeer van de 'Nieuw Amsterdam' op 10 april 1946 was immers hét moment dat de nieuwe tijd aangaf. Aangrijpend en emotioneel is het filmfragment uit het Polygoon journaal van die datum dat de terugkeer van de 'Nieuw Amsterdam' toont. In Rotterdam lag het accent omstreeks de jaren 1938-1939 op de opbloeiende handel en scheepvaart en er waren zo'n 50 rederijen voor zeescheepvaart gevestigd. Het waren deze rederijen die het beeld van de stad en de haven bepaalden. Uit een analyse van adressen blijkt, dat vele rederijen ge vestigd waren in wat nu nog het 'Scheepvaartkwartier' heet. De expositie laat verdwenen en nog bestaande panden zien. CWSTAl EMERALD

Wilton Fijenoord Nieuws | 1995 | | pagina 14