m.v. 'Pearl Wave' m.v. 'Ladby Maersk' pagina 8 WF-Nieuws Na de noodkreet, dat er 'iets met de uitlaatgassenketel loos was' gingen onze medewerkers in de haven van Rotterdam een kijkje nemen aan boord van dit schip. Na inspectie bleek, dat door olielekkage in de verbrandings ruimte van de hoofdmotor, brand was ontstaan in het uitlaatgassenkanaal, waardoor zowel de turbine als de uitlaat gassenketel ernstig waren beschadigd. Aangezien de reparatie hiervan langere tijd zou vergen dan door de reder was voorzien, werd besloten dit bij Wilton- Fijenoord uit te laten voeren. Tijdens de reparatie werd echter ook ontdekt, dat er een verdraaiing van de krimpverbinding van een van de krukas- tappen van de hoofdmotor was ontstaan. Wilton-Fijenoord werd door de reder gevraagd om te assisteren bij het veranderen van de 'timing' van de motor, dat wil zeggen het veranderen van de stand van de nokkenas ten opzichte van de krukas, waardoor het effect van de krukasverdraaiing ge deeltelijk teniet werd gedaan. M. van Rijn Over dit schip valt wel het een en ander te vertellen. Om te beginnen heeft het schip drie schroeven, waarvan de buitenste twee zesbladig uitgevoerd zijn. De middenschroef is vijfbladig en verstelbaar. Met deze middenschroef had de reder veel problemen. Er was voortdurend lekkage van hydrauliekolie. Van deze schroef werden daarom alle bladen gelicht en van nieuwe af dichtingen voorzien. In het dok staand, vraag je je af waar door dit allemaal aangedreven wordt. Een bezoekje in de machinekamer brengt snel duidelijkheid, hier staan twee tien-cilinder- en een twaalf-cilinder motor, samen goed voor 76.000 paarde- kracht. Ik hoorde iemand verzuchten: 'Het lijkt wel een stilleven met cilinder koppen!' M. van Rijn

Wilton Fijenoord Nieuws | 1995 | | pagina 8