T CHIEPA J. Vogelpoel TH. SCHOLTE Haar geschiedenis en ontwikkeling Voor een grote ol kleine boodschap 1091 flink meisje voor de winkel LEVENSMIDDELENBEDRIJF t agaizijn lo©g€D Uw/ kruidenier voor: v. Dijckstr. 23, Tel. 65980 de speciaalzaak voor huishoudelijke artikelen in t Westen RUBENSPLEIN 15 - TEL. 67095 Enkele speciale prijzen: Lrd. biergiazen 6 voor 2.10 Dikke kladblocs 0.25 Dunne Latex badmuts 0.42 Prima kleine ballen 20 en 30 ct Rembrandtlaan 70a-Tel. 67696 Zwanenbergs (ijne vleeswaren Groot assoriiment verpakte biscuits 3 Ook Tabaksartikelen voorradig w t ^^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuhh! le Jaargang No. 1 18 Augustus 1960 Verschijnt elke 14 dagen UIESIEM EUWS Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woenadag en Vrijdag van 20-23 uur. Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advcrtentictarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 De uitbreiding van onze stad naar het westen is eerst op het einde van de eerste helft van de vorige eeuw voor goed begonnen. Deze uitbrei ding hield verband met het toenemen van het aantal branderijen, voor welker bouw in onze binnenstad niet veel plaats meer over was. Ook aan woonhuizen was toen gebrek. Nu lag er over de Nieuwe Haven, welke omstreeks 1612 was gegraven, een uitgestrekt terrein, dat van- ouds het ,,Frankeland" was genaamd. Dit Fran- keland was weideland en bestond uit aange- wassen grond tegen het igebied van onze stad gelegen, d.w.z. buiten de poorten en vesten. Men ziet dit Frankeland getekend en groen gekleurd op de kaart van Jacob van Deventer van om streeks 1560. Op 22 februari 1483 kreeg Schiedam dit Fran keland in erfpacht, nidus het privilegieboek (folio 132), terwijl op 24 juni 1495 door de beide hertogen Maximiliaan en Philips aan onze stad de jurisdictie over dit Frankeland werd geschonken. aldus het bovengenoemde privilegieboek (folio 142 en 147). Voor de recht- spraak over het Frankeland werd geen afzon- derlijk college ingesteld: de baljuw (schout) en de heren schepenen van Schiedam handhaafden het recht in het Frankeland. Over dit Franke land waren wel ambachtsheren en een dijk- graaf aangesteld. Als dijkgraaf fungeerde altijd de oudste burgemeester van Schiedam, aldus een resolutie van de vroedschap van 1500 (zie Rechtsbronnen van Schiedam, biz. 350). In ver- eniging met de ambachtsbewaarders en de heren schepenen van onze stad zou de dijk graaf „moeten keuren en schouwen". De am bachtsbewaarders van het Frankeland werden door de heren van de Wet van Schiedam ge- kozen. Na 1650 echter vindt men geen melding meer gemaakt van deze ambachtsbewaarders. Ook had men nog het ambt van Heemraad, welk ambt door de igekozene voor het leven werd vervuld. Het Frankeland was verdeeld in een Oost- en een West-Frankeland, van elkander gescheiden door de Buitenhaven, welke een verlenging is van de Lange Haven. Dit Oost-Frankeland werd ook wel de Vettenoord genoemd, terwijl een ander gedeelte de naam Galgoord droeg, zo genoemd omdat daar de galg werd opge- BANKETBAKKER Rembrandtlaan hoek Jan Steenstraat 1 Tel. 67981 Bij het verschijnen van deze eerste uitgave zijn wij juist met vakantie Maandag 22 aug. hopen wij weer voor U klaar te staan Wij hebben dan tevens plaats voor een borgen en daar de lijken te kijk hingen, wan- neer de personen waren terechtgesteld. Het West-Frankeland was door een dijk, de West-Frankelandse dijk verdeeld in een Oud- en een Nieuw-West-Frankeland. Deze laatste benaming duidt op de jangste aanslib- bing van dit land. Zoals wij bereids opmerkten, bestond het West- Frankeland in hoofdzaak uit weideland en was onderverdeeld in diverse kampen, welke jaar- lijks door het bestuur van onze stad werden verpacht. Deze landerijen waren ook aangesla- gen in de verponding en het bedrag daarvoor o o o o •0 o •0 o •0 •0 o o o o betaald kan men vinden in de kohieren van de tiende penning, ook wel tiendregisters genoemd. In de loop van de jaren werden in het Franke land enige wegen aangelegd tot een beter ver- keer. Deze wegen werden van tijd tot tijd „geschouwd", d.w.z. nagezien of ze nog goed begaanbaar waren. Defecten moesten binnen een gestelde tijd. zijn hersteld. Met de bouw van huizen in het Frankeland is men omstreeks 1830 begonnen: eerst langs de Nieuwe Haven. Daarna kwamen bij het stads- bestuur steeds meerdere aanvragen om grond GRATIS BEZORGING AAN HUIS en vergunning tot het bouwen van branderijen en woonhuizen binnen. Een verfraaiing van het Frankeland was de bouw van een nieuwe R.-Katholieke kerk in 1858, waarbij tevens werden ingewilliigd de vele aanvragen om een brug over de Nieuwe Haven tot een betere communicatie met de oude binnenstad. Deze brug kreeg de naam van Oranjebrug evenals de straat, welke daarvoor lag. Dit was een grote verbetering. Door de St. Vincentius-Vereniging werd in 1862 aan de Nieuwe Haven een nieuw tehuis ge- bouwd, uitsluitend bestemd voor oude vrou- wen: het St. Liduina-Gesticht, dit ter vervan- ging van het oude in de Korte Kerkstraat no. 7. Bekend is het verhaal van een Katholiek echtpaar, van hetwelk de man als commensaal verbleef in het St. Jacobs Gasthuis en de vrouw in het St. Liduina-Gesticht, ondanks dat deze oudjes over enige weken hun gouden huwelijk zouden vieren. Naast de nieuwgebouwde Katholieke kerk werd een Katholieke school gebouwd, welke primo mei 1868 op plechtige wijze in gebruik werd genomen. De zorg van deze Katholieke school werd toevertrouwd aan de Eerw. Bree ders uit Maastricht, die thans nog in onze stad zich aan het onderwijs wijden. Sindsdien breidde zich onze stad in het westen meer en meer uit: nieuwe huizen verrezen, nieuwe straten en pleinen werden geprojec- teerd. Doch daarover in een volgend artikel. L. A. Abrna. Een verstandig mens leeft evenzeer binnen de grenzen van zijn vet stand als van zijn inkomen.

Wester Nieuws | 1960 | | pagina 1