r CHIEDA ESI Herfst en Winter Bouw van twee ziekenhuizen staan weer voor de deur met Regen, Storm, Sneeuw en IJs MEISJES I JONGEMANNEN Voorbereiding en Planning N.V. SCHIEDAMSCHE CARTONNAGEFABRIEK M 5012 Ook voor Uw kinderen, OUDERS J 1 n I Ongeschoolden Hlk Jill'1111"1"'""""kiihiWilli11"1 BURG. HONN. GRETELAAN 159 TELEFOON 69161 iT le Jaargang No. 3 15 September 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kautooruren Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 uur. Drukkerij Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20 Onder de gebouwen, welke na 1900 in Schiedam- West verrezen, noemen wij op de eerste plaats het Gemeente-ziekenhuis aan de Nassaulaan. De bouw van dit ziekenhuis was een bittere noodzaak ge- worden. In de vorige eeuw stond het Gemeente-ziekenhuis alhier aan de Achterweg. Dit ziekenhuis, het enige dat onze stand in die jaren bezat, werd te klein, zodat in mei 1900 bij het stadsbestuur een voor- stel tot verbouwing en uitbreiding van hetzelve werd gedaan. In September d.a.v. had reeds de aanbesteding van genoemde uitbreiding plaats. Een oplossing was echter deze uitbreiding van het ziekenhuis niet. Reeds in 1908 gingen er dan ook al stemmen op voor de bouw van een nieuw zie kenhuis. Twee jaren later werd een voorstel daar- toe in de Gemeenteraad alhier in behandeling ge- bracht en verwekte nog al grote discussies- Bij stemming over het voorstel tot het bouwen van een nieuw ziekenhuis staakten de stemmen. Aldus lezen wij in de „Schiedamse Courant" van 28 September 1910. Bij een tweede stemming in de Raad gehouden, werd het voorstel verworpen. Naturlijk bleef de kritiek niet uit en in het maand- blad „Het Ziekenhuis" verscheen van de hand van de heer P. Sanders een treffend artikel over het ziekenhuis van onze stad. Maar desondanks deze kritiek blee'f de bouw van een nieuw ziekenhuis voorlopig nog een vraagteken. In maart 1916 kwam bij het Gemeentebestuur van onze stad een aanbod'binnen van de heren Regen- ten van het weeshuis der Hervormden. Dit aanbod werd in de daaropvolgende Raadszitting in behan deling genomen. B. en W. echter stelden voor het aanbod van de heren Regenten van genoemd wees huis niet te aanvaarden, maar zelf tot de bouw van een nieuw ziekenhuis te besluiten. Aldus lezen wij in de „Schiedamse Courant" van 17 april 1913. Nog voor het jaar 1913 ten einde was, werd door de Gemeenteraad de plaats bepaald, waar een nieuw ziekenhuis moest verrijzen, n.l. aan de Nassaulaan. Ongelukkigerwijze brak 31 juli 1914 de eerste wereldoorlog uit, welke enige stagnatie bracht in het voorgenomen plan. Toch zat men intussen niet stil, zodat in 1916 het bouwplan gereed was en de aanbesteding van het nieuw te bouwen ziekenhuis kon plaats vinden. Bij deze aanbesteding werd door B. en W. de bepaling ge- maakt, dat de nieuwbouw in het begin van 1919 moest worden opgeleverd. Want het voomemen van B. en W. was dit nieuwe ziekenhuis op 25 juni 1919 te doen openen. En inderdaad had op ge noemde datum de officiele opening plaats van het nieuwe Gemeenteziekenhuis aan de Nassau laan, welke plpchtigheid werd verricht door de burgemeester. In oktober d.a.v. had de overbren- ging plaats van de patienten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis. Aldus lezen wij in de „Schie- damse Courant" van 11 oktober 1919. Nadien is dit Gemeente-ziekenhuis verfraaid en vergroot- Reeds ten jare 1864 werd door Schiedams katho- lieken die in genoemd jaar ruim 421^ pro- cent van de bevolking uitmaakten de behoefte gevoeld aan een eigen ziekenhuis. De middelen echter daartoe ontbraken en bovendien zaten zij met een nog niet geheel voltooide kerk, terwijl teVens plannen werden beraamd voor de stichting van een katholieke jongensschool, want deze bezat onze stad met zo'n groot aantal katholieken nog niet. Toch werd de gedachte tot stichting van een katholiek ziekenhuis niet geheel prijs gegeven. Want door de dames van de „Vereniging van de H. Maria", welke vereniging ten doel had het be- zoeken en hulp verlenen aftn arme zieken en kraamvrouwen, werd in 1864 met toestemming van het stadsbestuur in een van de zalen van de Koopmansbeurs een loterij gehouden ten bate van genoemde vereniging. Het batig saldo van deze WAAROM NOG DANGER: Trammen, Bussen, Brommen of Fietsen, wanneer U dichtbij een prettige werkkring kunt krijgen. Wegens uitbreiding hebben wij plaats voor enige Voor INPAK- en CONTROLEWERK. Ons automatisch machinepark gaan wij ook uitbreiden, Hiervoor zoeken wij met technische aanleg. g kunnen bij ons nagenoeg evenveel verdienen als een vakman elders. g Tevens zoeken wij nog enige krachten ter opleiding voor onze afdeling Aanmelden dagelijks op ons kantoor van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Ook's avonds, maar dan na telefonische afspraak. Inlichtingen 's avonds na 6 uur Telefoon 66459 '""llwiitiiiiiiii"""

Wester Nieuws | 1960 | | pagina 1