CHIEDAM-WEST v. ENK's Dr. NOLET-STICHTING Levensmiddelen bedrijf slagerij J. LENSVELD Slijterij «DE R0MEIN TH. SCHOLTE I Grols" Pilsener enz. i 1867 le Jaargang No. 4 29 September 1960 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v. d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. mams m Voor Wanneer wij het R. Katholiek ziekenhuis binnentreden, valt ons oog op het portret van de man, naar wie dit ziekenhuis is ge- noemd, n.l. dr. Eduardus Joannes Maria Nolet, medicie doctor, Enige bijzonderheden uit het leven van deze geneesher mogen dan ook hier niet ontbrken. Eduardus Joannes Maria Nolet werd 2 fe- bruari 1845 te Schiedam geboren als zoon van Joannes Andreds Nolet Wz„ Wethou- der van onze stad, en van Catharia Maria Wenneker, echtelieden. Waar hij zijn eerste schooljaren doorbracht, is ons niet bekend. Na zijn schooljaren be- zocht hij de Latijnse school alhier thans Gymnasium en na het doorlopen van de klassen werd hij bevorderd tot de academi- sche lessen. Op 21 augustus 1862 werd hij als student ingeschreven aan de universi- teit te Leiden voor de faculteit medicijnen. Aan genoemde universiteit promoveerde hij cum laude met lof) tot medicinde doctor na verdediging van een academisch proef- schrift over „De leer der vaatgeruischen". Na zijn promotie vestigde dr. Nolet zich als geneesheer te Schiedam. In de Raadsvergadering van 25 juni 1874 werd dr. Eduard Nolet benoemd tot stads- geneesheer in de plaats van dr. S. J. Hal- bertsma. Als stadsgeneesheer was hij tevens in de gelegenheid de armen, die hem zo lief waren, goed te kunnen doen. Een tweede benoeming door de Gemeente was die van 28 maart 1884: op deze datum werd hij be noemd tot geneesheer-directeur van het Ge- meente-ziekenhuis, hetwelk toen nog aan de Achterweg stond. Hoe lang hij deze functie heeft waargenomen is ons niet bekend. Als een verdienstelijk geeesheer is dr. Edu ard J. M. Nolet te Schiedam 17 mei 1913 Let op onze speciale 14-daagse reclame- folder Met extra NGV zegels Voor goede voeding naar v. Dijckstr. 23, Telefoon 65980 overleden. Onze stad verloor in hem een kundig geneesheer. Onder grote belangstel- ling werd hij ten grave gedragen. Uit zijn nalatenschap schonk hij f 300.000,voor de bouw van een R. Katholiek ziekenhuis, voorzeker een vorstelijke gift. Nu was er geld om te bouwen, maar de eerste Wereld- oorlog bracht ook daarin veel tegenspoed. Wegens de te lage koers van de geldswaar- dige papieren moest de bouw van het zie kenhuis enige jaren worden uitgesteld. Eerst in 1925 werden plannen gemaakt om Frans Halsplein la - Tel. 67832 Reeds vanaf 1935 de beste kwaliteit en de billijkste prijzen tot de bouw van een Katholiek ziekenhuis over te gaan. En zo lezen wij in het Ge- meente-verslag over het jaar 1926 (biz. 180) het volgende: ,,Een R.K. Ziekenhuis is in aanbouw; de voltooiing hiervan kan in den loop van 1927 tegemoet gezien worden. Maar het jaar 1927 liep ten einde en nog steeds wachtten Schiedams Katholieken op een eigen ziekenhuis. Het Gemeente-verslag over het jaar 1927 (biz. 195) voorspelde het volgende: „Een R.K. Ziekenhuis is in aanbouw; de voltooiing hiervan zal in den loop van 1928 plaats hebben". En deze voorspelling kwam uit. Want in het Ge meente-verslag over het jaar 1928 (biz. 200) lezen wij over de voltooiing van het R. Ka tholiek ziekenhuis het volgende: „Het R.K. Ziekenhuis (Dr. Nolet-stichting) werd 15 Mei 1928 geopend. Op 21 Mei d.a.v. werden de eerste patienten ter ver- pleging opgenomen. „Het gebouw bevat 58 bedden voor zieken, waarvan 47 voor de 3de klasse. Hieronder zijn begrepen de 16 kinderbedden, welke on- dergebracht zijn in een kinderzaal: een iso- leerafdeeling met gesloten boxen en een zui- gelingenzaaltje met open boxen. I Rembrandtlaan 7 - Tel. 68650 I „De verdere ruimte bevat een ruime opera- tiekamer, Rontgen kamerafdeling voor hoog- tezon en diathermie, polikliniek en een labo- ratorium, terwijl een bijzondere vleugel is aangebracht voor het verblijf der zusters, kapel, keuken en volledige waschinrichting. „De verpleging geschiedt door Eerw. Zus ters van de Orde van den H. Carolus Bor- romeus uit Maastricht, terwijl de Medische dienst wordt waargenomen door een direc- teur en specialisten van diverse vakken. Voor alle afdeelingen van de 3de klasse zijn de adviezen van deze specialisten gratis. „De inrichting van ht gebouw is van dien aard, dat alle gelegenheid voor een moderne ziekenverpleging geboden kan worden. Ge- bleken is, dat de inrichting aan alle eischen voldoet". Nu volgen nog in dit verslag enige voor- waarden, welke door het Katholiek zieken huis moeten worden nagekomen om in aan- merking te komen voor subsidie van onze Gemeente. In de 32 jaren, welke zijn verlopen sinds de opening, is de Dr. Nolet-stichting veel ver- anderd, vooral wat de uitbreiding betreft. Ook zijn lekenzusters ter verpleging van patienten aangeomen. En zo bezit onze stad twee ziekenhuizen, welke er zijn mogen. De vergroting van Schiedam zal echter spoedig een derde ziekenhuis vragen. L. A. Abma. BANKETBAKKER Rembrandtlaan hoek Jan Steenstraat 1 Tel. 67981 Roomboterbiesjes 250 gram voor 95 Ct> Roomboter Utrechtse Sprits 250 gram voor 95 Ct. Beide soorten uitsluitend roomboter Maar dan ook alleen a.s. Vrijdag en Zaterdag voor bovengenoemde prijs Kantooruren Dagelijke van 9-11 uur. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20- 23 uur. Advertentietarieven op aanvraag. Tarief kleine annonces „Vraag en Aanbod", eerste regel f 0.50; elke volgende regel f 0.20

Wester Nieuws | 1960 | | pagina 1