te koop gevraagd Let op Uw |A NUMMER SUPRALUX plasficlak Drogisterij H. N. HAAS 1 grote luchtbailon 265 PASEN 1961 Een nieuwe lente.... Een nieuwe lamp L STOUTE - Efectricifeit WESTER -Nieuws no GEEODEN DOOR: 2 x 15.- boodschappen 3 x f 5.- boodschappen i 10.- (Waardebon) 2 x f 5.- boodschappen 3 x f 10.- boodschappen oYo Rondom het tafelcouvert en mes. Voor elk interieur, voor elke beurs, reeds vanaf f 7.95. Verder ruime keuze kronen, stofzuigers, strijkijzers enz. Ruben?plein 24 - Telefoon 67293 TH. ENGERING RUBENSPLEIN G. GROENEWEGEN RUBENSPLEIN H.Weenig, Paulus Potterstraat 59a Drogisterij Haas, Rubensplein Gebr. Clarijs St. Liduinastraat (zie de etalages) is beter - kost minder per kg bus f 3.80 Ook wij verkopen R en D behang Vraagt stalenboek Wit wit, met Semprawit VEVEOTEX NUURVERF Rubensplein 23 - Telef. 67717 en KES-zegels 2e Jaargang No. 7 30 maart 1961 Verschijnt elke 14 dagen WESTER-NIEIIUIS Redactie en AdministrateDrukkerij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantooruren Dagelijks van 9-11 our. Maandag. Woensdag en Vrijdag van 20 -23 qui. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarief Kaboutertjes 20 woorden fl.-. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nieuwland en Kethel Eindelijk is het dan zover. De winter heeft nu definitief afscheid genomen en ik geloof niet dat er velen om zullen treuren. Het is lente ge- worden, heerlijk lente. Er is als het ware een siddering door de natuur gegaan; de grond barstte open en bloemen en planten baanden zich een weg om zich in al hun pracht en glorie te kunnen ontplooien. Zo gaan we op naar de voile zomer. Maar voor het zover is willen we de lente be- leven in haar voile schoonheid. Eerst vieren we Pasen. Iedereen viert het Paas- feest, gelovige en ongelovige, elk op zijn ma- nier. Het is het feest van de Opstanding de Ver- rijzenis, zoals het al een tweeduizend jaar lang gevierd wordt van geslacht op geslacht. Wat is er al niet gekomen en gegaan in die twedduizend jaren Koninkrijken en Keizerrijken ze zijn gekomen en ze zijn vergaan. Oorlogen, ze zijn gevoerd gewonnen en verloren. Syste- men in allerlei vorm ze zijn gekomen maar hebben de tijd niet overleefd. Maar dat Pasen juist dat Paasfeest heeft zich evenals het Kerstfeest door alle tijden en systemen heen gehandhaafd. Zelfs nu in onze hypermoderne twintigste eeuw. De eeuw van de triomfen der techniek. Nu de mens zich een superwezen gaat voelen en meent te staan en te kunnen openbreken de poorten naar het heel- al. De strijd is reeds ontbrand en de blikken richten zich op de verovering der planeten. Een- maal dat bereikt, zal de ontwikkeling en weet- gierigheid zeker niet stoppen, maar zal de mens trachten deze planeten dienstbaar te maken aan zichzelf. Daarna jagen we verder het heelal in. Het einde willen we zien en weten waar houdt alles op? Ja waar houdt alles op? Een rusteloze vraag voor de rusteloze zoekers. Zullen we het ooit weten? Is het werkelijk be- langrijk Het moet ons gewone mensen wel dui- zelen als we deze ontwikkeling enigszins trach ten te volgen. Maar vast staat wel, dat hoe verder men vor- dert op wetenschappelijk gebied, het mensdom als geheel zich steeds hulpelozer en machtelozer gaat voelen tegenover datgene wat het zelf heeft opgeroepen. Wij leven in een trjd waarin nieuwe normen op allerlei gebied ingevoerd worden. Weg al dat oude gedoe. Vernieuwing, modernisering is alles wat de klok slaat. Alleen wordt het oppassen dat het niet zo gaat dat we aanstonds door de bomen het bos niet meer kunnen onderscheiden. Eaten we het maar op de betekenis van het Paasfeest houden. Een gebeurtenis zo rijk en diep aan betekenis dat het een houvast biedt, wat bewezen heeft de eeuwen te kunnen trotse- ren. Zalig Pasen. Th. Scholte. (vervolg) Heden willen wij de produktie met u bespreken. Voor de oorlog was men bij het vervaardigen van het dagelijkse bestek, zoals eerder al ge- noemd bijv. Zilmeta, aangewezen op import van de gronstoffen. Door oprichting van nieuwe afdelingen heeft men de voorziening van grond stoffen nu geheel in eigen hand genomen. In de voorbereidig worden de ruwe grondstoffen af- gewogen en in de juiste verhouding klaarge- maakt voor de smeltovens. Ieder metaal heeft zijn eigen legering, die onder speciale controle van het laboratorium staat.. Smelt men b.v. chroomnikkel en nog enige andere metalen in een speciale verhouding tesamen, dan met het hoog chroomnikkel houdende Zilmeta. Voor Zil- verpleet-ondergrond is weer een andere samen- stelling en voor het messenstaal is dan weer anders. In de smelterij vinden wij elektrisclie smelt- ovens, hoge temperaturen moeten met deze hy permoderne ovens bereikt worden, ca 16 a 1700 graden Celsius. Na het smeltproces wordt het vloeibare metaal in speciale vormen afgekoeld, men verkrijgt dan blokken (ook wel broden ge- noemd) metaal. En nu is de walserij aan de beurt. De broden worden nu weer gegloeid en worden dus heet gewalst, voor Zilvium-pleet is dit daarentegen koud. Het metaal wordt in de breedte en ook in de lengte gewalst door grote zware machines. Dit wordt steeds herhaald, zelfs vrij langdurig. Wanneer de platen dunner zijn, kan er koud gewalst worden. Tussen door wor den de platen door chemisch bewerkt om de oxydatiehuid, die door het gloeien ontstaat te verwijderen. Na de laatste walsbewerking wor den de platen op maat geknipt; zij worden daar na in het grondstoffenmagazijn opgeslagen. Nu is de fabricage van het couvert aan de beurt. Met grote machines worden de metaal- stroken in gelijke stukken gesneden, die alle in elkander passen. waardoor geen materiaal ver loren gaat. Men kan al de grondvorm van het eindprodukt enigszins onderscheiden. De uit deze bewerking verkregen stukjes metaal hebben de- zelfde dikte en vorm. Deze grondstoffen worden vervolgens op bepaalde plaatsen geplet, zulks waar dit nodig is. Bijv. waar de bak van de lepel moet komen, minder waar de tanden van de vork zullen komen. Door het uitwalsen wordt het metaal erg hard zodat het bij een volgende bewerking zou kunnen scheuren, het wordt daar- om in gloeiovens tot 800 a 1500 graden uitge- gloeid en is zodoende weer bewerkbaar. Ver volgens wordt de lepel of vork uitgehakt, het geschiedt door zware persen. Zij zijn nog wel vlak, maar het begint te lijken.; Hierna wordt met metalen stempels het model in de vork en lepel geperst met zware persen, die het enorme drukvermogen bezitten van 200.000 tot 300.000 wordt vervolgd. VAKKUNDIGE BEDIENING •El nog ANIMO-ZEGELS Gips - Krijt - Albastine - Plaktneel Plamuur, Stopverf, Plakmeel, Amoniak Reklamezemen plm. 38 x 50 cm f 3.95 Frappin - onderhoudsmiddel voor ijs- kast, oven, radio en TV f 1.95 Glanzerwas voor Colovinyl Bruynzeelwas en Brenoline Thinnic droogschuimreiniger Veters in 40 verschillende kleuren

Wester Nieuws | 1961 | | pagina 1