CHINA en de CHINEZEN le koop gevraagd SPORTHUIS TER BRAAK biedt U Let op Uw NUMMER WESTER - Nieuws no GEBODEN door: 2 x f 5.- boodschappen 3x!5.- boodschappen 3xfl0.- boodschappen tussen Kerk en Stadhuis Dubbeldeks tenten Het betere Sporthuis j\r« 3012 Fa. Gebr. Clariis Complete iclilim womnginrici TH. ENGERING Rubensplein G. GROENEWEGEN RUBENSPLEIN Gebr. Clarljf St. Lldulnastraat (aie de etalages) Telef. 69615-53286 Speciaal ad res veer het opnieuw bekleden van Uw meubelen p I 3 persoons f 295. DUngalOWS 4-5 persoons f 397.50 Raleigh - Fongers - B.S.A. Juncker v.af f 139.75 compl. 2 pers. 169.50 3 pers. f 139.50 4 a 5 pers. f 195. 2e Jaargang No. 12 8 juni 1961 Verschijnt elke 14 dagen niEuuis Redactie en AdministratieDrukkerij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantoomren Dagelijks van 9 -11 oar. Maandag, Woenedag en Vrijdag van 20-23 onr. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarief Kaboutertjes 20 woorden fl.-. Verechijnen in geheel Schiedam-West, Nienwland en Ketbel 1 Rusland China twee miljoenenrijken, waar- in de cultuur nog op een lage trap van ontwik- keling staat, ondanks dat beide rijken door volks- demokratien worden bestuurd. Vooral China heeft in de laatste twee jaren veel van zich doen horen. Tien jaren van kommunistisch bestuur zijn voorbij, maar de paradijselijke welvaart is nog niet bereikt. Ten gerieve van onze lezers willen wij de geschiedenis van dit Chinese Rijk in het kort verhalen. Volgens somrnigen gaat de geschiedenis van China terug tot aan het jaar 4.000 v66r Christus. Deze geschiedenis is, in haar geheel genomen, opgebouwd uit een eindeloze rij van dynastien men denke hierbij aan de geschiedenis van Egyp- te van welke de eerste keizers erg sterk, doch de laatste zeer zwak in hun bestuur waren. Ne- men wij het jaar 4.000 v6or Christus als het jaar, waarin de historie van China aanvangt, dan rijst van zelf de vraag op, op welke plek deze geschie- nis begon en hoe deze werd opgebouwd. De stad Peking schijnt al zeer vroeg het middelpunt van de regering te zijn geweest, zodat men heden ten dage nog spreekt van het „Middenrijk", dat is China. Over de eerste twee duizend jaren uit de geschie denis van China wordt echter het diepste stil- zwijgen bewaard. Uit legenden en sagen, die he den ten dage nog in de litteratuur van China zijn bewaard, wordt deze geschiedenis opgebouwd. Daar zijn echter in de laatste vijftig jaren ook opgravingen gedaan, welke opgravingen een meer vastere lijn voor het eerste morgengloren van de geschiedenis van dit massale Rijk hebben uitgestippeld. Deze opgravingen zijn vooral ver- richt geworden in Noord-China, waarbij merk- waardige vondsten werden gedaan. Uit deze vondsten is gebleken, dat omstreeks 3.000 jaar vdor Christus China een bevolking telde, van het- zelfde ras dat thans nog Noord-China bewoont. Deze „Chinezen" zouden dan de Noordelijkste uitlopers zijn van die groep van „Sino-Tai-vol- ken, welke zich vestigden aan de benedenloop van de Gele rivier alias Hoang-ho, d.w.z. ..China's zorg" in de Chinese laagvlakte. Deze Chinese laagvlakte is een formatie van „loess" zoals wij die bij ons in Zuid-Limburg aantreffen gevormd door het slib van de Gele Rivier. Het zuidelijk gedeelte van genoemde laagvlakte wordt gevormd door alluvium van de rivier genaamd Jang-tse-kiang, d.w.z. ..Geschenk des hemels". Omstreeks 2.000 voor Christus begint de dynastie van Hia (22051766), van welke dynastie keizer Yu de eerst regerende vorst is. Door Confucius Kung-fu-tsoe)de profeet van de Chinezen, naar wiens leer zij leven, wordt deze keizer ver- heerlijkt als een ideaal van een demokratisch vorst. Grote ingenieurswerken liet hij uitvoeren op de rivier de Hoang-ho, alias Gele rivier, ter- wijl hij voor de provincien van zijn rijk zelfbe- stuur invoerde. Wat de provincien van China betreft nog de volgende bijzonderheden: Het gehele gebied van China omvat rulm elf mil- joen vierkante km, dat is ongeveer zo groot als ons Europa. Men moet echter hierbij rekenschap houden met een ..eigenlijk China", dat maar vier miljoen vierkante km groot is en het aloude kern- land omvat omgeven door de Chineese muur en een groot China, bestaande uit het kern- land en enige bijlanden. Het „eigenlijk China" omvat achttien provincien, welke alien een naam hebben, o.a. Kiang-si enz. Vermelden wij nog, dat aan elke provincienaam een legende is verbonden. Wat het aantal zielen van China betreft, lazen wij kort geleden in een courantenbericht, dat dit aantal 650 miljoen be- droeg, dat is ruim 21 procent van de wereldbe- volking. Na deze intermezzo gaan wij weer verder met de geschiedenis en vermelden, dat op de Hia-dy- nastie volgde de Sjang-dynastie (17661122), welke werd gevolgd door de Tsjou-dynastie (1122 255), een voorname periode voor China. Im- mers, de kunst stond gedurende dit tijdvak op een zeer hoge trap van ontwikkeling, terwijl de keizer een uitermate grote macht bezat. Omstreeks 256 v66r Christus stort de Tsjou-dy nastie ineen en volgt een tijd van regeringloos- heid, totdat omstreeks het jaar 206 v66r Christus de Han-dynastie er in slaagde aan de regering te komen en tot 25 na Christus aan het bestuur bleef. In laatstgenoemd jaar viel China in drie rijken uiteen, elk met een eigen bestuur. Welis- waar worden deze drie rijken omstreeks het jaar 420 weer verenigd, maar na korte tijd vallen deze rijken opnieuw uiteen. Tot aan het jaar 618 wordt China door ongeveer 16 tot 22 vorstenhui- zen bestuurd. In het jaar 618 komt de Tang-dynastie aan het bewind, gesticht door keizer Kao-tsu Wu-te, wel ke dynastie in cultureel opzicht voor China zeer belangrijk was. In deze tijd toch kwamen de Arabieren naar Zuid-China en werden de eerste houtsneden gemaakt. Na deze Tang-dynastie volgden vijf dynastien el- kander kort op, totdat omstreeks 1206 China onder Mongoolse invloed kwam. Toufan was het eerste gebied, dat in 1206 door Djengis Chan werd veroverd. Deze Mongolentijd is voor China van het aller- grootste belang geweest voor de aanraking van Oost en West. (Wordt vervolgd). v.h. Spanjersberg St. Llduinaatr. 84 Meubelea, bedden, tapijten, gordijnen, vitrages, em. Maakt bij ons tgdig en r us tig Uw keus! Thans ruime sortering en rustige bediening Mim

Wester Nieuws | 1961 | | pagina 1