le koop gevraagd DE LEEDE 1 J 1 J Let op Uw NUMMER J. LENSVELD 2790 Setter Set G. Groenewegen WESTER - Nieuws no GEBODEN door: 2 x f5.- boodschappen 3 x f 10.- boodschappen 3 x f5.- boodschappen CAFETARIA slagerij j vanaf 1 September inschrijving nieuwe leerlingen N° DANSSCHOOL Rubensplein 12 Telefoon 69963 ANIMO-ZEGELS TH. ENGERING Rubensplein Gebr. Clarijs St. Liduinastraat G. GROENEWEGEN RUBENSPLEIN (zie de etalages) D1EPVRIES KIPPEN steeds voorradig I Front Halspleln la Tel. 67832 Reeds vanaf 1930 de beste kwalitelt en de billijkste prijzen 2e Jaargang No. 17 31 aug. 1961 Verschijnt elke 14 dagen WESTER-IMS Redactie en AdministratieDrukkerij A. L.v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam Kantoornren Dagelijke van 9-11 nnr. Maandag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 nnr. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietarief Kaboutertjes 20 woorden f0 50. Verechijnen in geheel Schiedam-West, Nienwland en Kethel El In ons vorig artikel noemden wij reeds generaal Tsjang Sjuun, die als koeiendrijver in dienst kwam bij de gouverneur van de provincie Kiang-si en later zijn huisbediende werd. Op ongeveer 30-jarige leeftijd trad hij als offieier in dienst van het leger van generaal Soe- Yuantsjhoen, welk leger in 1884 in Annam streed tegen de Fransen. Ook maakte hij een gedeelte mede van de veld- tocht gedurende de Chinees-Japanse oorlog en had in 1895 een zelfstandig commando in de pro vincie Sjan-toeng. Ook in 1900 bevond hij zich in deze provincie en verdelgde daar de Boksers. Daarna kwam hij in aanraking met de Keizerin en werd door haar benoemd tot opperste van de lijfwacht. Sju Sje-tsjkang, onderkoning van Mandsjoerije thans Mandsjoeko werd de eerste president van de in wording zijnde republiek. Op 10 oktober 1910 brak de revolutie uit in Woe-tsjkang. Van groot belang voor het succes van deze revolutio- naire beweging was de vraag, welke houding Nanking aan zou nemen. Nanking was namelijk een stad van grote strategische betekenis en ge- legen aan de spoorweg van Peking naar Sjanghai en is meerdere malen de hoofdstad van China geweest, bijv. na de verdrijving van de Mongolen uit China, maakte de eerste keizer van de Ming- dynastie Nanking tot zijn hoofdstad. Op 2 decem- ber viel Nanking in handen van de revolutionai- ren, in feb. 1912 volgde de abdicatie van de kei zer en werd Sju Sjetsikang tot president uitge- roepen. Tot 1916 bleef hij aan de regering en werd als president opgevolgd door Li-hoeng- tqjang, wiens bestuur echter zeer zwak is ge weest. Generaal Tsjang Sjuun, hierboven genoemd, was een voorstander van de restauratie der Mandjoe's, doch achtte het ogenblik daarvoor echter nog niet geschikt. Besprekingen volgden met president Li te Tientsin, waar generaal Tsjang Sjuun woonde. Als eis werd gesteld de ontbinding van het par- lement, in welke eis 12 juni 1917 werd toege- stemd. Op 1 juli d.a.v. wapperde opnieuw de dra- kenvlag van het keizerlijk paleis en waren de toegangen daartoe afgezet door le langgestaarte troepen. De Chinezen droegen toen nog een lange staart, waarop zij zeer trots waren. Later werden zij gedwongen zich van deze staart te ontdoen. In de namiddag van laatstgenoemde datum' ver- scheen reeds een keizerlijk gebod, waarin in ne- gen artikelen was vastgelegd, hoe het rijk zou worden bestuurd. Reeds de volgende dag echter bleek, dat deze gestelde daad een onbezonnene was geweest. Onder maarschalk Twan werd de op- mars naar Peking ondernomen en mocht men er in slagen op 12 juli d.a.v. de republiek te kunnen herstellen. Li-hoeng-tsjang wenste niet meer voor het presidentschap in aanmerking te komen en werd als zodanig gekozen Feng Kwo-tsjang uit Nanking. Generaal Tsjang Sjuun werd in veilig- heid gebracht bij het Nederlands gezantschap, dat in dat jaar werd waargenomen door Jhr. Bee- laarts van Blokland. Met deze gezant werden nu besprekingen gevoerd omtrent het lot van Tsjang Sjuun. Daar werden voorstellen gedaan tot depor- tatie buiten China, maar tevens kwam ook een verzoek binnen van Soen Yat-sen de generaal niet uit te leveren. In het Corps Diplomatique kwamen grote moeilijkheden door de Engelse ge zant Sir John. Jordan. Op 18 maart 1918 werd weliswaar amnestie geschonken aan alien, die betrokken waren geweest bij de restauratie van het keizerrijk, doch Generaal Tsjang Sjuun werd daarvan uitgesloten. Een nieuwe president, Sju Sje-tsjkang, werd 9 oktober 1918 gekozen. Deze stelde generaal Tsjang Sjuun 23 oktober d.a.v. op vrije voeten. Hij vestigde zich in zijn kostbare geeft de kleurenmode aan Kies uw nieuwe Setter Set nylons in de nieuwe Bella - Italia - tinten bij: A woning te Tientsin en is daar 12 September 1923 gestorven. Als tweede president van China noemden wij reeds Li-hoeng-tsjang, die een machtige tegen- stander vond in dr. Soen-Yat-sen, de Chinese Le nin en voorvechter van het nationalisme. Reeds in 1817 had hij in Canton een onafhankelijke re gering gevormd die zeer nadrukkelijk aanspraak maakte de enige legitieme regering te zijn. Dr. Soen Yat-sen was een overtuigd revolutionair, die geloofde in het recht en de kracht van revo- lutionaire methoden. Daarom was de revolutio- naire partij of Ko-ming-tang voor hem niet krach- tig genoeg en werd hij de leider van de volkspartij of Kwo-min-tang. In 1919 begon de Kwo-min-tang een actie tegen de vreemdelingen en het gold hier vooral de inmenging van Japan. Het jaar 1919 is dan ook het geboortejaar van het Chinese .nationalisme" en wij herinneren hier aan de conferentie van 1922 in Washigton gehouden. De Kwo-min-tang begon veel van haar aanvankelijke frisheid te verliezen. Dr. Soen Yat-sen trachtte haar een nieuw leven in te brengen en belegde daartoe in januari 1924 een groot congres van genoemde partij. Op dit cngres werd een nieuw programma samengesteld, bestaande uit de vijf machten en van de drie beginselennl. het rassen- beginsel, de democratie en de volkswelvaart. Al dus werd de weg gebaand voor het communisme. China werd verdeeld in een nationalistisch China met Tsjang-Kaj-Sjek aan het hoofd en door com- munistisch China van het vaste land verdrongen naar het eiland Formosa. Wij mogen ons hier afvragen, welk gedeelte van China uiteindelijk zal zegevieren! L. A. Abma. RUBENSPLEIN 21 - TELEFOON 63698 vcraorgt Uw HARTIGE HAPJES o.a.t Croquetten, Bltterballen, Nlerbroodjea, Saladai (eigea fabrikaat), Loempla'i, Kroepla's, Naaai- ballcn, Worstjes, Ballen gehakt, Okay ijitaarteo Warande 207 Tel. 68211 aparte clubs voor R.K. en scholieren

Wester Nieuws | 1961 | | pagina 1