Sint NICOLAASFEEST 1961 te koop gevraagd „t e b a" Th. Engering, Schiedam kaboutertje Let op Uw NUMMER Dit heeft nummer waarde WESTER - Nieuws no GEBODEN door: 2 x f5.- boodschappen 3xfl0.- boodschappen 3 x 15.- boodschappen Maltha Slagerijen AT? 5950 V''1 - J' T O M A D B R A B succes verzekerd i TH. ENGERING Rubensplein Gebr. Clarljs St. Liduinastraat G. GROENEWEGEN RUBENSPLEIN Vergelijk uw nummer in de etalages! ook de sint kijkt om het hoekje bij st. liduinastraat 5 luxe- en huishoudelijke geschenken wij geven zwarte pietjes TELEFOON 65800 Leent geen stoelen bij de buren Bij SIEM ROSMAN kunt U ze voordelig huren. Frans Halsplein 43-45 SCHIEDAM Mesdaglaan 1 Fabristraat 55 Fijnste vlees en vleeswaren tegen de aagste prijzen Eerste kwaliteit Rundvlees Diepvries: Kip, Vis, Groente Gevestigd sinds 1891 2e Jaargang No. 24 23 Nov. 1961 Verschijnt elke 14 dagen Redactie en AdministratieDrukkerij A. L. v.d. Water, P. J. Troelstralaan 153, Telefoon 010-62733, Schiedam &*iniuorur>-n Ou^elijke van 9-11 am. Maaadag, Woensdag en Vrijdag van 20-23 nnr. DrukkerijVan Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag. Advertentietanef Kahoutertjea 20 woorden 10.50. Verschijnen in geheel Schiedam-West, Nienwland en Kethel Het is dan weer zover dat u deze Sint-Nicolaas Uitgave van ons Wester-Nieuws in handen heeft. Wat leven we toch snel. Alles volgt elkaar op in precies hetzelfde tempo als een honderd jaar geleden en toch lijkt het voor ons mensen van deze tijd alsof er haast gezet wordt achter de tijd. Of alles veel vlugger verloopt. Waar zit dat nu in? Ach, het zal wel aan onszelf lig- gen. Uiteindelijk bepalen we zelf, bewust of onbewust, het tempo. Dit alles neemt echter niet weg, dat de komende decem- bermaand toch wel een bij uitstek feestelijke maand is. En gezellige maand van huiselijke feesten te begin- nen met Sint-Nicolaas. Het is feitelijk een ongrijpbare gedachte dat iemand die zoveel eeuwen geleden leefde en wel deed aan z'n medemensen voortleeft in daden en traditie en dat tot op de huidige dag. Het Sint-Nicolaasfeest is dan ook als een mijlpaal in ons leven; we komen even uit de plooi, beleven ogenblikken van intens genot als we de kinderen cadeautjes zien uitpakken. De glunderende gezichtjes die geheel en al opgaan in hun speelgoed of anderzins wat ze krijgen. Zo voortmijmerend komt men dan vanzelf bij de viaag: wat zulien we geven Dikwijls is dit makkelijk, soms moeilijk. Gelukkig staan ons vele hulpmiddelen ten dienste om daar, waar het moeilijk is, onze keuze te bepalen. Onze moderne maatschappij staat gereed u zijn diensten aan te bieden met een zeer geperfectioneerd distributie- ESPERANTO Een mens zonder taal is geen volwaardig mens. Een mensheid zonder gemeenschappelijke taal is een mens- heid zonder wederzijds vertrouwen vanwege de vaak misleidende politiek, door taalverschillen oncontroleer- baar voor de eenvoudige mens. Het taalprobleem is oorzaak van veel onheil, daarom is het van belang, dat de mens wordt overtuigd dat dit probleem kan worden opgelost door eenvoudig gebruik te maken van een internationale taal. Natuurlijk zullen tegenstanders gaan beweren, dat met de Engelse taal de gehele wereld voor u open ligt, weer anderen zullen dit zelfde beweren van de Spaanse taal, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat dit Natio nale talen zijn, die aan andere volken zijn opgedrongen en niet aller sympathie hebben. Nationale talen zullen nimmer als Internationale taal worden aanvaard. Ook zullen er mensen zijn die ,,6en Internationale taal" een Utopie noemen en niet voor verwezenlijking vatbaar achten. Maar deze vergeten dan sehijnbaar, dat reeds veel Internationaal gelijkluidend funktioneert. Bijv. de tijdsmeting, waar ook ter wereld, overal kan men, ongeacht de taal die men bezigt, de tijd van een gewone klok aflezen. Het cijfermateriaal in zijn eenvoudigsie vorm zowel in de meest gecompliceerde vorm is Internationaal gelijk. Het mooiste voorbeeld is wel het notenschrift. De notenbalk en het daarop gebezigde notenschrift is internationaal te lezen en te gebruiken. Welke nationale componist het notenschrift bezigt, iedere musicus, waar ook ter wereld kan het lezen en welk een vreugde en genot brengt de muziek. Waarom zou zoiets nu niet met de taal mogelijk zijn? Naar onze maatstaven gerekend ziet men het als een onmogelijke taak, hoeveel duizenden taalschakeringen zijn er wel niet? Dit speelt echter geen enkele rol, al waren er miljoen verschillende talen. Ieder mensenkind leert een taal, welke taal dat is hangt af waar de geboorte plants vindt en uit welke ouders. Als ieder mensenkind naast de nationale taal ook een Internationale taal wordt aangeleerd, kan dit mensenkind zich door de gehele wereld verstaanbaar maken. Elk mens kan dus een voudig (zonder tolk) met de ander spreken. Onderlinge hulp zou spontaan kunnen worden geboden, zonder dure en stroeve eomite's. Een internationale pers zou alles wereldkundig kunnen maken. Ieder zou kennis kunnen nemen van elkanders gewoon- ten en gebruiken, deze waarderen en aan elkaar aan- passen. Een Internationale taal brengt niet alleen de gedachten bijeen, maar bovendien en bovenal de harten. Jong en oud, helpt mede en ,,Leest Esperanto". L,C. v. d. Meer, Nieuwland. systeem van alle mogelijke artikelen. Vanaf een paar dubbeltjes tot bedragen van honderden guldens toe. Dit houdt dus in, dat voor iedere beurs wel iets te be- komen is. Daar tussenin liggen vele variaties. Ook uw Wester winkeliers hebben zich ingesteld u be- hulpzaam te zijn bij uw St.-Nicolaas inkopen. Al vroeg- tijdig hebben zij het beste ingekocht wat te krijgen is. Hun etalages zijn afgestemd op het komende feest. Zij zijn klaar u te ontvangen en naar beste kunnen e.v. te adviseren. Besteedt u eens een middagje of avond om hun etalages te bekijken het is de moeite waard. Hun advertentie in dit blad is mogelijk al een weg- wijzer. Wij wensen u dan ook veel succes en een pret- tige decembermaand. Th. Scholte. Pedaalemmers plastic met binnenemmer v.a. 13.9S Flessendragers v.a2.90 Kruimelvegers13.SO AfdruiprekkenJ.25 Koffiemolens15.SO Klopmix23.50 Busopeners0.95 Wandbusopeners10.50 Broodtrommels8.95 Spaardozen4.50 Poetsdozen6.45 Pedaalemmers 17.90 Prullenbakjes7.50 Strijkplanken39.90 Handdoekrekjes5.40 Figuurzagen v.a. 1.60 Tangen zoals Buistang v.a. 1.95 Nijptang v.a.1.90 Waterpomptang 5.45 Combinatietang 2.25 Bahco s v.a. 2.40 Hamers v.a. 2,15 Schroevendr. 1.15 Zagen v.a. 3.50 Schropzagen v.a. 1.50 Schaven (Davie) 2.90 enz. enz. enz. enz. Rubensplein 20 a P.Troelstralaan 113 Parkweg 210 Tel. 69701 Tel. 63031 Tel. 63159 exclusief keramiek origineel zweeds hout flora gero leerdam tornado brabantia

Wester Nieuws | 1961 | | pagina 1