AMERIKA HAD HENRY KAISER! de Schepentovenaar j A'b' Gedurende de oorlog heeft men in Amerika geleerd wat snel schepen bouwen is. Wat Ford is onder de automobielfabrikanten, werd Henry Kaiser onder de Amerikaanse scheepsbouwers. Hij organiseerde de werven, bestaande en nieuwe, tot één samenwerkend geheel; talloze fabrieken werden ingeschakeld, waar overal brokstukken van het schip werden gebouwd; op de werven werden deze stukken samengebouwd tot een schip. Dit samenbouwen duurde eerst enkele maanden, later werd dit slechts enkele dagenDe radioberichten, die wij van de overkant opvingen, klonken fantastisch, de tijdschriftartikelen, die uit Enge land via Zweden hier in Nederland binnengesmokkeld werden, vertelden echter precies hetzelfde. (Later bleek de kwaliteit nog niet altijd je „dat" te zijn! Waar moet dat heen met ons? Wat doen wi] er tegen De Amerikaanse en wij Kunt U begrijpen, dat de scheepsbouwers in Nederland zich wel eens achter het oor krab den met de vraag: „Wat moet er van ons terecht komen na de oorlog als de Yankees in een handomdraai een schip in elkaar heb ben, waarvoor wij 8 tot 12 maanden nodig hebben?" Dan komen de Nederlandse wer ven niet meer in het stuk voor. Vanzelfspre kend bleven zij niet bij de pakken neerzit ten. Wat één werf niet kan, kunnen zes wer ven wel misschienJa, misschien, want wanneer zes directeuren zeggen: „We gaan voortaan in stukjes en mootjes schepen en baggermolens bouwen om de Amerikaanse concurrentie na de oorlog het hoofd te kun nen bieden", dan is daarmede de grondslag gelegd om onze concurrentiekracht de hoogte in te brengen. Daarom hebben de zes wer ven een aparte exportfirma opgericht, de Industrieele Handelscombinatie Holland, met een bureau in Den Haag (De „I.H.C. Hol land", waarover in volgende nummers meer), Maar veel werk moet er dan verricht wor den, vóórdat wij metterdaad die concurrentie kracht bezitten. De koppen bij elkaar steken en onze werk wijze uitstippelen. Uitkienen op welke ma nier wij het vlotst kunnen samenwerken. In de bezettingsjaren is dat ruimschoots ge beurd, door de directies, door de stafleden van de samenwerkende werven. En war is er bereikt? Eenheid van werkwijze op reeds velerlei gebied. Eenheid scheppen, ofwel nor maliseren heeft ons de laatste jaren bezig gehouden. Wat er tot stand gebracht is, komt in een volgend nummer onder de loupe. v. L.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2