VICTOR GIJILLOUX" EEN BEZOEK AAN DE SLEEPZUIGER V in verband met een te bouwen zuiger door L. Smit Zoon Op de Seine De I.H.C. (dit is de combinatie van scheeps- bouwwerven) heeft van de Franse regering opdracht gekregen voor het bouwen van twee sleepzuigers, waarvan er één door Verschure en één door L. Smit en Zoon gebouwd zal worden. Met z'n drieën, A. Smulders van de Gusto, en W. den Hartog en D. Smit van L. Smit en Zoon, zijn we daarom deze zomer naar Frankrijk gegaan om eens poolshoogte te nemen. De Seine, waar de nieuwe zuiger oorspronke lijk zou moeten werken, (hij zal nu ook voor andere havens gebruikt worden) ziet er hier ongeveer net zo uit als de Schelde bij Vlissin- gen. Alleen is er niet een duinenrij zoals bij ons, maar het strand grenst er onmiddellijk aan de met bossen begroeide heuvels van Bretagne. Vanuit zee is dat een prachtig ge zicht. Flet merkwaardige van de Seine is, dat waar de gehele breedte van de monding ongeveer 3 km is, de vaargeul niet meer dan 100 m breed is en zich bovendien voortdurend ver plaatst. Soms wel 100 m per maand! Boven dien vertakt deze geul zich soms in kleine geulen, die te ondiep zijn om als vaarwater te dienen. Hierdoor ontstaan natuurlijk grote moeilijk heden voor de scheepvaart. Er ligt dan ook voortdurend een zandzuiger, die tot taak heeft de bestaande geul zoveel mogelijk op diepte te houden en te zorgen dat deze zich niet te veel verplaatst zodat men de bakens niet behoeft te verzetten. Wij zijn twee dagen aan boord van deze zui ger, de „Victor Guilloux", geweest en hebben de gelegenheid gehad er verschillende op metingen te doen en een monster te nemen van het zand van de rivierbodem. Dit werkje viel niet mee. Het moest gebeuren met een boorapparaat, dat aan het eind van een 10 m lange gaspijp slingerde. Het mislukte dan ook verscheidene keren, maar tenslotte wa- fis «wil

Het Zeskant | 1947 | | pagina 3