Twee roeren en Diesel- ESectrische aandrijving Enige gegevens over de werf L. Smit Zoon te Kinderdijk ren we 20 gelukkig de boor met zand gevuld naar boven te brengen. De ontvangst aan boord van de Victor Guil loux was allerhartelijkst, en na enige tijd konden we het rad gesproken Frans aardig verstaan. We aten met de kapitein, stuurman en machinisten samen in een ruime pantry, 's Middags kregen we brood met vis en rode wijn en 's avonds hetzelfde met wat groente erbij. Aardappels worden er bijna niet ge geten. In grote hoofdzaak wordt de nieuwe zuiger precies eender als de Victor Guilloux. Het grootste verschil is, dat de nieuwe zuiger 2 roeren krijgt en Diesel-electrisch wordt aan gedreven, waardoor hij beter manoeuvreer- baar zal zijn. Omdat de vaargeul n.l. zo smal is, moet er voortdurend uitgeweken worden voor passerende schepen. Bovendien kan de zuiger door stroom en wind dwarsuit gedre ven worden. De zuigbuizen, die los over de bodem schuiven, kunnen daarom makkelijk schuin onder het schip gedreven worden, wat aanleiding tot beschadiging van de buizen zou kunnen geven. Het vermogen van de drie Diesel-electrische motoren, die in de nieuwe zuiger komen, kan willekeurig op de stuur- of bakboordschroef gebracht worden, waardoor de bestuurbaarheid veel groter wordt dan bij de Victor Guilloux, waar de schroeven direct door hun eigen Diesel wor den aangedreven. Verder wordt het schip heel modern inge richt. De verblijven voor de bemanning wor den ingericht volgens de laatste voorschriften van de zeelieden-conferentie. Er komen bijv. niet meer dan 4 slaapplaatsen per hut, (nor maal 8), er komen gescheiden wasgelegenhe den, 3 eetkamers enz. Toen we klaar waren met onze metingen, zijn we langs de Kanaalkust naar Holland teruggereden. Interessant was het om daar de resten van de Atlantikwall te zien. De meeste forten waren door de R.A.F. gebombardeerd en geheel in elkaar gezakt, hoewel sommigen van drie meter dik gewapend beton waren. Het strand was op sommige plaatsen nog vol mijnen, zelfs in de tuinen van bewoonde hui zen lager er nog! Er.liep dan een afgebakend pad van de deur naar de straat. Toch heeft men er ons niets van ongelukken verteld. Zou de Franse jeugd minder nieuwsgierig zijn dan de Hollandse? Ondertusschen is bericht ontvangen, dat de nieuwe zuiger bestemd is voor Bordeaux, waar de Gironde soortgelijke moeilijkheden met verzanden heeft. De laatste besprekingen over détails en het contract worden nog gevoerd. We weten al dat de levertijd is vastgesteld op 18 maanden na ontvangst van het scheepsmateriaal. D. S. Juist daar waar Noord en Lek tezamen ko men, ligt de oudste werf van deze streek en misschien wel de oudste van heel Neder land, n.l. die van L. Smit en Zoon, die ver leden jaar haar 150-jarig bestaan vierde. Er is daar in die tijd van alles gebeurd: het be gon met roeiboten en kleine houten vissers bootjes, daarna kwamen de clippers, zee- en rivierschepen en ten slotte in hoofdzaak zee sleepboten en baggermateriéel. In 1892 werd hier de eerste zelfleegzuigende hop per van de wereld gebouwd en sinds is dat type de specialiteit voor deze werf gebleven. Het terrein van de werf beslaat 26 H.A. Ongeveer alles wat nodig is voor de bouw van een schip, kan daar dan ook gemaakt worden. Er is een scheepsbouwwerkplaats, een machinefabriek, een ketelmakerij, een grofsmederij, een metaalgieterij, enz. Dan zijn er 4 bouwhellingen en 2 vlakke hellingen, waardoor er 8 kleinere of 3 grote en 2 kleinere boten tegelijk gebouwd kun nen worden. En dan nog een langs- en een dwarshelling voor reparaties. Sinds 1910 wordt hier veel electrisch gelast, zelfs gehele schepen en ketels. In die tijd zag men nog niet veel heil in gelaste schepen, maar er werd hier bewezen dat het best kon. Op het ogenblik is de las- afdeling reeds ingericht op sectiebouw, zo dat er in de werkplaats hele gedeelten van een schip klaargemaakt kunnen worden, die later op de helling tezamengevoegd worden tot een geheel. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan is een gedenkboek in bewerking, waarin de gehele geschiedenis van de werf beschreven zal worden. Bij de fabriek behoren nog ruim 200 arbei derswoningen, terwijl de plannen voor de bouw van nog 120 huizen klaar zijn en wachten op de bouwvergunning.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 4